"Politechnika 2100" - taką nazwę nosi koncepcja zagospodarowania terenów Politechniki Krakowskiej w Czyżynach, która została opracowana przez zespół ekspercki pod przewodnictwem prorektora tej uczelni prof. Tomasza Kapeckiego. Nazwano ją tak, ponieważ dotyczy długoterminowego rozwoju kampusu PK. Chodzi o perspektywę 20, 50, a może i nawet 100 lat.

- Plan "Politechnika 2100" jest wyważoną propozycją zachowania zielonego charakteru Czyżyn, a jednocześnie uwzględnia długoletnie plany rozwoju uczelni - tłumaczy prorektor Politechniki Krakowskiej prof. Tomasz Kapecki. Przy pracach nad nim uczelnia brała pod uwagę bogactwo historyczne oraz przyrodnicze Czyżyn, tak aby w jak największym stopniu zachować unikatowy charakter tego miejsca. Plan obejmuje zarówno istniejący już kampus przy Wydziale Mechanicznym PK, jak też tereny obecnie niezagospodarowane m.in. w rejonie alei Jana Pawła II.
Prof. Kapecki zapewnia, że ze strony Politechniki w otulinie zabytkowego pasa startowego dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny nie jest planowana żadna zabudowa. - 60 proc. powierzchni naszego kampusu mają stanowić tereny zielone. Cały kampus pozostawiony będzie jako otwarty dla pracowników, studentów uczelni, mieszkańców dzielnicy oraz całego Krakowa - twierdzi prorektor PK.
Zabudowa jest planowana, ale w południowo-wschodniej części kampusu, od strony ul. Stella-Sawickiego, gdzie już powstają nowe laboratoria PK, w tym Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej. W planach jest budowa kolejnych. Mają tam powstać również budynki dydaktyczne, w tym m.in. pawilon dla Wydziału Inżynierii Materiałowej i Fizyki. - Taka lokalizacja budynków o dużej kubaturze zapewniłaby kameralność terenom rekreacyjnym i sportowym, zlokalizowanym w części centralnej kampusu. Działałaby jak ekran akustyczny - mówi Kapecki.
Część rekreacyjna, zielona - w centrum kampusu - miałaby funkcjonować jako Park Centralny, otwarty i dostępny zarówno dla studentów i pracowników uczelni, jak i dla mieszkańców Czyżyn. Mieliby tam do dyspozycji bieżnię i korty tenisowe. Powstałyby też: mały zbiornik wodny o funkcji retencyjnej, ścieżka pieszo-rowerowa i nowy budynek klubu studenckiego "Kwadrat" ze sceną, jak też widownią plenerową.
- Obecny budynek klubu jest w nie najlepszym stanie, w dodatku usytuowany jest w części zamieszkałej osiedla. Odgłosy koncertów i wydarzeń klubowych mogą dochodzić do sąsiadów. Dlatego chcielibyśmy stworzyć nową siedzibę dla Kwadratu w centralnej części naszego kampusu, tak by nie generował hałasu dla obszarów zamieszkanych - wyjaśnia prorektor Politechniki Krakowskiej. Budynek starego Kwadratu zostałby przeznaczony na laboratoria i biura. W części zachodniej obszaru rekreacyjnego możliwa byłaby zabudowa rozproszona o niskiej intensywności.
Obszar usytuowany na południe od pasa startowego stanowią tereny zielone. Zgodnie z planem "Politechnika 2100" również tam mogłaby powstać zabudowa o niskiej intensywności z przeznaczeniem na funkcje takie jak modelarnia lotnicza dla młodzieży, przestrzenie dla seniorów czy miejsca spotkań sąsiedzkich. - W północnej części - na obszarze między Osiedlem Akademickim a Małopolskim Centrum Nauki Cogiteon - koncepcja proponuje możliwość usytuowania trzech domów studenckich o wysokim standardzie, przy jednoczesnym zachowaniu większości tego terenu jako zielony - twierdzi uczelnia.

Politechnika "2100", jak podkreślają władze PK, to projekt koncepcyjny, którego realizacja zależeć będzie od decyzji kolejnych władz i pokoleń społeczności uczelni oraz oczywiście pozyskiwania finansowania na kolejne cele rozwojowe. - Jesteśmy otwarci na wymianę opinii, współpracę z mieszkańcami, partnerami z obszaru kultury, nauki oraz biznesu - przekonują przedstawiciele uczelni.
- Ta dzielnica Krakowa przeszła ogromną metamorfozę! Dawniej były tu... pola
- Tu zakupów już nie zrobimy. Te sklepy zniknęły na dobre z krakowskich galerii
- TOP 10 miejsc na zimową wycieczkę w okolicach Krakowa!
- Oto 10 powodów, przez które życie w Krakowie bywa nieznośne
- Zobacz najpiękniejsze kreacje z małopolskich studniówek 2023 cz. II
