Kraków. Nowe wydziały i więcej urzędników. Prezydent przeprowadza roszady na stanowiskach kierowniczych

Piotr Ogórek
Prezydent Jacek Majchrowski zmiany w urzędzie zapowiadał już przy okazji prezentowania swoich wiceprezydentów
Prezydent Jacek Majchrowski zmiany w urzędzie zapowiadał już przy okazji prezentowania swoich wiceprezydentów Piotr Ogórek
10 nowych wydziałów plus jednostki, które powstały na gruzach Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Większość z nich ma już dyrektorów wybranych przez Jacka Majchrowskiego. Jak mówi prezydent, od zawsze kieruje się zasadą awansu wewnętrznego. Stąd na stanowiskach próżno szukać nowych nazwisk.

I tak, przy okazji reorganizacji w magistracie, dyrektorką Zarządu Inwestycji Miejskich została Iwona Król. To była wicedyrektorka ZIKiT, która ma zakaz pełnienia funkcji publicznych. Wyrok (jeszcze za czasy poprzedniego zarządu dróg pod kierownictwem Jana Tajstera) nie jest jednak prawomocny, więc władze miasta nie widzą przeszkód, żeby mianować Iwonę Król na nowe stanowisko.

Zastąpi Janinę Pokrywę, która ma trafić do Zarządu Dróg Miasta Krakowa. Z kolei Zarządem Transportu Publicznego pokieruje Łukasz Franek, do niedawna wicedyrektor ZIKiT. Inny wicedyrektor tej jednostki, Paweł Sularz, został szefem Zarządu Cmentarzy Komunalnych.

W magistracie nadal będzie 40 wydziałów. Wśród nich nowe, m.in. Krakowskie Centrum Świadczeń, gdzie mieszkańcy będą mogli załatwić w jednym miejscu wszystkie formalności związane z pobieranymi przez nich świadczeniami. Nową jednostką będzie też Wydział Komunikacji Społecznej, o czym pisaliśmy w „Dzienniku Polskim” pod koniec listopada. Ma on w większym stopniu docierać do konkretnych grup mieszkańców, by poszerzyć ich wiedzę o działaniach miasta. Zdecydowana większość nowych wydziałów i jednostek ma już swoich dyrektorów. To z reguły te same nazwiska związane z prezydentem Jackiem Majchrowskim od lat. Konkursy odbywają się natomiast na dyrektorskie stanowiska w Zarządzie Dróg Miasta Krakowa (ZDMK), Wydziale Edukacji i Biurze ds. Podatku VAT. Obecna liczba urzędników zwiększy się do ok. 2800. Większość zmian wejdzie w życie od stycznia 2019 roku.

Wewnętrzny awans

- Raz na jakiś czas trzeba dokonać zmian, a początek kadencji to dobry termin. Urząd powinien być tak zorganizowany, żeby jak najsprawniej odpowiadać na potrzeby mieszkańców - mówił wczoraj prezydent Jacek Majchrowski. Jak podkreślił, nowe wydziały powstały w wyniku w wyniku łączenie lub dzielenia dotychczasowych. Jest to też dobra okazja, do wymiany na stanowiskach kierowniczych.

- Zawsze stosowałem zasadę, iż odpowiedzialne funkcje w urzędzie powinni pełnić ci wszyscy, którzy znają się na materii, którą mają zarządzać. Nie brałem pod uwagę nigdy działaczy politycznych. Praca urzędnika jest specyficzna, wymaga znajomości nie tylko urzędu, ale także meritum sprawy. Decyzje zapadające w UMK rzutują na losy wielu ludzi. Wymagają zatem odpowiedzialności i fachowości - przekonywał prezydent. Stąd na nowych stanowiskach pojawią się głównie ludzie pracujący w urzędzie od lat.

Jak mocno zabudował się Kraków? [PORÓWNAJ ZDJĘCIA]

Dyrektorka z wyrokiem

Takim odpowiedzialnym pracownikiem ma być np. Iwona Król. To wieloletnia wicedyrektorka byłego już ZIKiT-u i wcześniejszego zarządu dróg, kiedy kierował nim Jan Tajster. Oboje zostali skazani za nieprawidłowości przy przetargach na organizację ruchu podczas wizyty papieża Benedykta XVI w 2006 r. Jedną z kar jest m.in. zakaz pełnienia funkcji publicznych. Wyrok jest jednak nieprawomocny, a rozprawa apelacyjna ruszyła na początku grudnia tego roku.

Zdaniem władz miasta, obecnie nie ma więc przeszkód, aby Iwona Król pełniła funkcję kierowniczą w miejskiej jednostce. Zastąpi ona bowiem Janinę Pokrywę na stanowisku dyrektorki Zarządu Inwestycji Miejskich. Pokrywa ma trafić natomiast do ZDMK, najpewniej na fotel wicedyrektora.

ZDMK to jedna z trzech jednostek, gdzie odbywa się nabór w drodze konkursu. Na dyrektora jednostki zgłosiło się troje kandydatury. Jednym z nich ma być Marcin Hanczakowski, obecnie pełniący obowiązki dyrektora jednostki. To dość zaskakujące, bo wcześniej deklarował, że nie będzie startował w konkursie. Urzędnicy nie chcieli wczoraj podać nazwisk kandydatów, choć mają taki obowiązek. Jedna z kandydatur miała zostać odrzucona ze względów formalnych.

Pozostałe konkursy

Nabór trwa także na dyrektora Wydziału Edukacji, po tym jak Anna Korfel-Jasińska została zastępczynią Jacka Majchrowskiego. Konkurs ma także wyłonić dyrektora nowego wydziału - Biura ds. Podatku VAT. - Nie mamy w urzędzie za dużo specjalistów od podatku VAT, stąd konkurs - mówi Marta Nowak, dyrektorka magistratu. Biuro ma się zająć centralizacją podatku w skali gminy.

Nowością ma być Krakowskie Centrum Świadczeń. Mieszkańcy będą w nim mogli załatwić wszystkie formalności związane z zasiłkami rodzinnymi, dodatkami mieszkaniowymi, świadczeniami opiekuńczymi i rodzicielskimi, becikowym czy 500+ i 300+.

- Chcieliśmy skoncentrować sporo rzeczy. Centrum Świadczeń to właśnie taki przykład - zaznaczył prezydent. Centrum znajdzie się przy ulicy Stachowicza, gdzie aktualnie działa Wydział Spraw Społecznych. W budynku zostanie przeprowadzony gruntowny remont parteru. W dalszych planach jest także umiejscowienie w jednym miejscu wydziału architektury, biura planowania przestrzennego i geodezji. - Chcemy także doprowadzić do rozwoju biura planowania, aby zrezygnować ze zlecenia opracowywania planów miejscowych na zewnątrz. To sporo kosztuje, a ci którzy z reguły wygrywają, są spoza Krakowa i nie czują materii naszego miasta. Potem to trzeba weryfikować - uważa prezydent.

Urzędnicy nie wykluczają, że w tej kadencji pomyślą o budowie nowej siedziby magistratu. - Urząd jest rozproszony w 25 budynkach i lokalach, których część wynajmujemy. To niekomfortowe, bo wszystko powinno być skupiono w jednym lub niewielkiej liczbie miejsc. Od wielu lat przymierzamy się do jednej siedziby i trzeba iść bardziej aktywnie w tym kierunku. Jedną z propozycji jest siedziba przy ulicy Centralnej - wspomniał Jacek Majchrowski.

Urząd miasta czeka wkrótce wzrost zatrudnienia. Aktualnie urzędników jest już ponad 2700, a ich liczba zwiększy się do ok. 2800. - Jednak nie z powodu reorganizacji wydziałów. Będziemy realizować znacznie więcej zadań. Na przykład zmiana użytkowania wieczystego we własność. Tam będzie trzeba zatrudnić kilkadziesiąt dodatkowych osób. Ok. 40 osób to wydział inżyniera miejskiego ruchu - wylicza Marta Nowak.

Nowe i stare wydziały z nowymi dyrektorami

 • Biuro Nadzoru Właścicielskiego - Michał Marszałek;
 • Wydział Kontroli Wewnętrznej - Monika Augustyniak;
 • Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia - Elżbieta Kois-Żurek;
 • Centrum Świadczeń - Jan Żądło;
 • Wydział Komunikacji Społecznej - Monika Chylaszek;
 • Wydział Strategii, Planowania i Monitorowanie Inwestycji - Janusz Moskwa;
 • Wydział Przedsiębiorczość i Innowacji - Katarzyna Wysocka;
 • Wydział Mieszkalnictwa - Andrzej Poznański;
 • Wydział Turystyki - Elżbieta Kantor;
 • Biuro ds. Dzielnic - Natasza Kucharska;
 • Miejski Inżynier Ruchu - Łukasz Gryga;
 • Zarząd Cmentarzy Komunalnych - Paweł Sularz;
 • Zarząd Inwestycji Miejskich - Iwona Król;
 • Zarząd Transportu Publicznego - Łukasz Franek.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Smog skraca życie. Jesteśmy jak palacze

Wideo

Komentarze 12

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

C
Chatka Kubusia

ŻE NA DA !!!!! ludzie ! Czy wy nie widzicie ze ono juz nawet rekawiczek nie zakładają? Tu nie ma zahamowan i zero moralnosci. Osoby SKAZANE dostają awanse i nowe stanowiska. Jaka gidnosc jaki poziom profesjonalizmu może reprezentowac osoba ktora juz jest na bakier z prawem ???? Kaman. Kiedy wreszcie wyjdziemy na ulice ???????

G
Gość

Zmniejszyć zatrudnienie przez pół i radykalnie ograniczyć biurokrację, która jest wrzodem (a nawet rakiem) na społeczeństwie. Za dużo tych urzędników. Trzeba walczyć z wszechobecną biurokrację.

B
Bożenka z magistratu

że kierownicze stanowiska w urzędach i jednostkach miejskich obejmą wyłącznie ludzie o najwyższych kwalifikacjach i nieskazitelnej opinii, jak chociażby najlepszy z dyrektorów.

Mam przy tym głęboką nadzieję, że Pan Prezydent nie zapomni o mnie i moim głębokim zaangażowaniu w ostatnią kampanię wyborczą Pana Prezydenta i odwdzięczy się odpowiednimi stanowiskami dla mnie i mojej córki, która właśnie kończy studia na najbardziej renomowanej uczelni w Polsce jaką niewątpliwie jest Krakowska Akademia.

J
Jacek NH

Planuję wystąpić przeciwko władzom centralnym oraz władzom Krakowa, za wieloletnią próbę mordowania mnie i mojej rodziny. Wrażenie, że smog pojawił się dopiero w tym roku, jest kłamliwe. Co zrobiono przez minione lata?

K
Kraków w rozpaczy

i nowe stołki ("stanowiska") są dla nich potrzebne, bo starzy są jeszcze mocno przyssani do koryta

I
I słuszne

Decyzje zapadające w UMK rzutują na losy wielu ludzi. Wymagają zatem odpowiedzialności i fachowości - przekonywał prezydent.
Jak one maja się do pracowników Urbanistyki i Architektury które potwornie niszczą Kraków ( i nie chodzi o to żeby nie budowac tylko robic to zgodnie ze sztuka urbanistyczna a nie na lapu capu i byle gdzie)

C
Człowiek mający rozum

"Cierpiący na schizofrenię Arkadiusz K. w 2011 roku ukradł ze sklepu czekoladowy batonik o wartości 99 groszy. Pierwotnie sąd skazał go zaocznie na grzywnę 100 zł. Kiedy jednak okazało się, że skazany nie ma z czego uregulować grzywny, sąd zamienił grzywnę na karę więzienia. Inaczej potoczyła się historia Grzegorza D., który w latach 2008-11 sfałszował 190 faktur VAT o wartości ok. 6,6 mln zł, czym przyczynił się do wyłudzenia od Skarbu Państwa nawet 1,4 mln zł. Sąd był dla niego łagodny - D. (prywatnie były mąż posłanki PO) dostał bowiem karę w zawieszeniu..."

S
Super Węch

Zmiany jak zmienianie skarpetek z lewej na prawą...

g
gosc

Dobrze że pisiory nie wygrały, wtedy stanowiska dziwni ludzie by dostali.
Już radio zaczynają przejmować i pierniczyć te swoje farmazony/.

G
Grabarz Miasta

Pawel Sularz dyrektorem ZCK.... Hahaha hahaha hahaha ja p... Krakow pod Majchlem upada coraz bardziej.

k
krakus

OBYWAYELE KRAKOWA!MAJAC TYLE WIELKICH NAZWISK SPROBUJ COKOLWIEK ZALATWIC W URZEDZIE....USLYSZYSZ ZAWSZE PAN DYR,NIEOBECNY SLUZBOWO......BOZE TY WIDZISZ A NIE GRZMISZ

L
Liczyrzepa

"Gdzie kucharek sześć tam nie ma co jeść".

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3