https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Nowe zielone działki dla Młynówki Królewskiej [ZDJĘCIA]

Małgorzata Mrowiec
Przestrzeń miasta. Mieszkańcy mają konsultować koncepcję terenu przy Filtrowej. Walczą o urządzenie całej zachodniej części parku.

Park Młynówka Królewska ma się powiększyć o dwie zielone (z wysokimi drzewami) prywatne działki znajdujące się u zbiegu ul. Zarzecze i Przybyszewskiego, nieopodal tutejszego kościoła. Na nieruchomości te, o powierzchni około 1,1 tys. mkw. oraz przyległą działkę, która stanowi drogę publiczną, gmina wyda prawie 400 tys. złotych.

- Finalizacja transakcji planowana jest do końca tego roku - informuje Anna Trembecka, zastępca dyrektora magistrackiego Wydziału Skarbu Miasta.

Działki, dziś odcięte płotem od miejskiego deptaka, będą kupowane w efekcie starań Rady Dzielnicy VI Bronowice o pozyskanie nieruchomości objętych parkiem Młynówka Królewska. Przypomnijmy, że o wykupy z prywatnych rąk działek na terenie Młynówki oraz tych, które stanowią jej otulinę, radni dzielnicowi - Bronowic i Krowodrzy - dopominają się od lat. Niestety, dotąd Młynówka była tylko uszczuplana o kolejne tereny.

Najjaskrawszym przykładem z ostatniego czasu jest jej odcinek wzdłuż ulicy Filtrowej, w sąsiedztwie osiedla Widok (Bronowice Małe). Z zielonych terenów został tu praktycznie większy trawnik i rów, będący pamiątką po Młynówce. Teren wokół nich jest szczelnie obudowany blokami, kolejne takie budynki wciąż powstają.

- Kiedyś chodziło się tutaj na spacer z przyjemnością. Był duży zielony teren i widok na wzgórze św. Bronisławy. Teraz ma się ochotę przemknąć tędy jak najszybciej, żeby dotrzeć do drogi wzdłuż ogródków działkowych bliżej Rudawy, gdzie jeszcze nie dotarli deweloperzy - żali się jeden z okolicznych mieszkańców.

Młynówka na wysokości Filtrowej, w pobliżu wjazdu na nowe osiedle, jest też teraz stale obstawiona autami. A na plac zabaw na tym osiedlu z Młynówki tylko patrzy się zza ogrodzenia.

Jak informuje Zarząd Zieleni Miejskiej w tym roku będą prowadzone konsultacje z mieszkańcami dotyczące koncepcji zagospodarowania zieleni na odcinku Młynówki Królewskiej wzdłuż ul. Filtrowej. ZZM złożył też do Wydziału Skarbu wniosek o pozyskanie przez gminę tego terenu.

Dodajmy, że mieszkańcy od jesieni zeszłego roku prowadzą korespondencję z ZZM i prezydentem miasta w sprawie niemal zapomnianej przez gminę zachodniej części parku Młynówka Królewska - od ul. Na Błonie do ul. Zakliki w Mydl-nikach. Mają konkretne postulaty, dotyczące m.in. ciągłości ścieżki pieszo-rowerowej, czego dziś nie ma. - Planujemy prowadzić korespondencję do momentu, kiedy zrealizowana zostanie większość postulatów. Do każdego pisma dołączamy kolejne podpisy mieszkańców - przesłaliśmy ich już w sumie 850, kolejne 150 jest już zebrane i zostanie przesłane w najbliższym czasie, zbiórka trwa nadal - informuje Michał Płaza, autor petycji w tej sprawie, pod którą zbierane są podpisy.

Co ma się dziać w tym roku na bronowickim odcinku parku Młynówka Królewska? ZZM właśnie szuka wykonawcy dla budowy siłowni na wolnym powietrzu oraz rozbudowy istniejącego ogródka jordanowskiego, który znajduje się na odcinku Młynówki między ul. Armii Krajowej i Wesele, na wysokości ul. Drzymały. Realizacja - do końca września.

W tym roku ma być zagospodarowywany teren po dawnym pomniku Koniewa u zbiegu ul. Armii Krajowej i Zarzecze, obok os. Widok. Zaprojektowany został tam m.in. plac przeznaczony do organizacji wydarzeń dzielnicowych, toaleta, elementy małej architektury (ławki, leżaki). Cokół, będący pozostałością pomnika, zostanie odnowiony - po zdemontowaniu zniszczonej okładziny, całość zostanie pokryta tynkiem. Cokół będzie pełnił funkcje tarasu widokowego. W projekcie są też nowe drzewa, byliny oraz oczko wodne z niewielką fontanną.

Na wysokości osiedla Widok przewidziane jest też w tym roku stworzenie nowego skateparku, m.in. ze specjalną rampą w formie zatopionej w podłożu misy, umożliwiającą jazdę na desce i rolkach nie tylko tam i z powrotem, ale również dookoła.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Poważny program - odc. 22: Kraków zatracony w zieleni. Serio?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

e
eg777
Pomysł z punktem widokowym na cokole po pomniku Koniewa, jest równie idiotyczny jak cała "koncepcja" zagospodarowania tego kawałka terenu. Niby co będzie się oglądać z tego punktu? Ruchliwe skrzyżowanie, bloki osiedla, czy budynek straży? Bajoro z wodami opadowymi to dla kogo? Dla komarów? Imprezy rekreacyjne? W odległości 20 m. od ruchliwej ulicy Armii Krajowej? I w planach wycięcie prawie 30 wysokich, zdrowych drzew. To skandal tak topić nasze, mieszkańców Krakowa pieniądze!
x
xyz
Trzeba też dodać, że mieszkańcy Filtrowej jak przestaną zastawiać mostek i teren który powinien być parkiem a nie parkingiem to będą musieli parkować na osiedlu Widok. Potem na Widoku zamontują szlabany, wtedy zostanie im jeszcze osiedle domków na Zarzeczu.
x
xyz
trudno to nazwać placem zabaw na Filtrowej, to zwykły spacerniak, taki sam jak na Przybyszewskiego, deweloper ten sam (lepiej nic nie budować niż taki syf).
i
inwest.
Nie taniej dla budżetu miasta stawiać na cokole po ''koniewie'' popiersia deweloperów którzy zabetonowali bronowice- oczywiście z listy rady VI dzielnicy która wydała im na to zgodę.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska