FLESZ - Które paszporty dają największą wolność?

Agata Agatowska, Athena de Futuro, aluminium polerowane, 2021
"Rzeźba przedstawia współczesny wizerunek bogini mądrości – Ateny. Atena była jedyną antyczną boginią ubraną w zbroję. Tu zobaczymy ją w nowoczesnej odsłonie. W realizacji Agatowskiej można dostrzec inspiracje współczesną popkulturą: hełm starożytnej Sparty przypomina kucyk piosenkarki Madonny, ramiona odpowiadają kształtom marynarek z pokazów mody Balmain, szerokie biodra zbliżone są do projektów modowych Moschino. Na pasku znajdują się inicjały UP, które odnoszą się do Uniwersytetu Pedagogicznego. Forma rzeźby jest futurystyczna, nowoczesna, zwrócona ku przyszłości. Wypolerowana powierzchnia aluminium podkreśla kosmiczny charakter postaci. Rzeźba symbolizuje mądrość, którą zdobywa się na uczelni wyższej, co podkreśla ustawienie Ateny w kontekście Uniwersytetu Pedagogicznego. Rzeźba przedstawia boginię, współczesnego bohatera, który bliższy jest tym z komiksów, fantazji niż z pomnika. Tym samym ma szansę stać się idolem nowej generacji. Rzeźba symbolizuje postęp, rozwój i odwagę.
Nota biograficzna
Agata Agatowska urodziła się w 1976 roku w Oświęcimiu. Studiowała rzeźbę w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu (dyplom magisterski obroniła w 2001, a doktorat – w 2012 roku) oraz rzeźbę i scenografię w Kunstakademie w Düsseldorfie w Niemczech (dyplom w 2012 roku).
Od 2017 roku pracowała na stanowisku adiunkta na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. W 2019 roku uzyskała stopień doktora habilitowanego na tejże uczelni. Od 2020 roku jest zatrudniona na stanowisku profesora UP. Wykłada rzeźbę.
W latach 2002–2006 współpracowała z Velvets Theater w Wiesbaden, jako aktorka pantomimy.
Za swoje rzeźby artystka otrzymała wiele nagród, m.in. Nagrodę Darmstädter Sezession, w Darmstadt w Niemczech oraz Grand Prix na 5. Biennale Sztuki Młodych Rybie Oko w Słupsku, obie w 2008 roku. Jest kilkakrotną stypendystką miasta Oświęcim oraz fundacji niemieckich z Düsseldorfu: Hedwig und Robert Samuel Stiftung i Friedrich H. J. Schneider Stiftung.
W 2013 roku otrzymała Wyróżnienie Miasta Oświęcim w dziedzinie kultury. W 2018 roku zwyciężyła w plebiscycie „Gazety
- Popularne leki wycofane z aptek w Polsce. Jest nowa lista od GIF WRZESIEŃ 2022
- Najlepszy Dom Świata stoi pod Krakowem! Zobacz, jak wygląda!
- Linia tramwajowa do Górki Narodowej jak w San Francisco. Ale bez pętli?
- Kiedyś Wawel zasłaniał tajemniczy budynek. Teraz jego istnienie byłoby oburzające
- Samochody pojechały już S7. Odcinek od węzła Widoma do węzła Szczepanowice otwarty!
- Kto nie może wziąć ślubu kościelnego? Oto przypadki, gdy ksiądz odmówi narzeczonym