Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Nowoczesny budynek i nowe możliwości Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH [ZDJĘCIA, WIZUALIZACJE]

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Konstrukcja nowego budynku będzie żelbetonowa. Ciemniejsze elementy (pionowe pasy) widoczne na wizualizacji to przeszklenia.
Konstrukcja nowego budynku będzie żelbetonowa. Ciemniejsze elementy (pionowe pasy) widoczne na wizualizacji to przeszklenia. wizualizacja AGH
Kilkanaście nowych pracowni i laboratoriów, duża sala wykładowa na 100 osób i trzy sale wykładowo-seminaryjne, pokoje pracownicze – oto co pomieści nowy budynek Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH. Trwa budowa nowego obiektu na terenie kampusu uczelni. Koszt całej inwestycji to ok. 44,6 mln złotych. Prezentujemy zdjęcia i wizualizacje budynku.

FLESZ - Co powinien zawierać idealny profil na Linkedin?

od 16 lat

Nowy obiekt został zaprojektowany w miejscu wyburzonego już dwukondygnacyjnego (1-piętrowego) budynku D-7. Był to budynek typu „Zębiec”, z lat 70. XX w., który ze względu na konstrukcję nie nadawał się do rozbudowy ani uzbrojenia go w niezbędne dla potrzeb uczelni instalacje i systemy.

W jego miejsce powstaje budynek 18-metrowej wysokości, pięciokondygnacyjny - o czterech kondygnacjach nadziemnych i jednej podziemnej. Wydział będzie miał tu do dyspozycji prawie 4 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej (ponad cztery razy więcej niż było to w rozebranym budynku D-7).

Budynek będzie dostępny od strony południowo-zachodniej poprzez schody zewnętrzne wyprowadzające na poziom tarasu, od południa - poprzez układ ramp przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych, od wschodu przez przewiązkę łączącą go z istniejącym budynkiem D-10, a od strony zachodniej - poprzez wejście zewnętrzne.

Piwnice, wykonane w technologii betonu wodoszczelnego, są zabezpieczone dodatkowo przed wodą „stuletnią” grodziami zamocowanymi w ścianach rampy zjazdowej do garażu. Na poziomie piwnic przewidziano garaż podziemny dla 24 samochodów osobowych oraz pomieszczenia techniczne, m.in.: wymiennikownię, wentylatornie, stację transformatorową oraz magazyny źródeł i odpadów promieniotwórczych. Dla tych ostatnich zaprojektowano strop z betonu barytowego, zapewniającego osłonę pomieszczeń powyżej przed promieniowaniem.

Parter pomieści pomieszczenia laboratoryjno-dydaktyczne oraz salę wykładową przeznaczoną dla około 100 osób. Na piętrach rozlokowane będą laboratoria, sale seminaryjne i wykładowe oraz pokoje pracownicze. - Pozwoli to na zespolenie w jednym kompleksie wszystkich grup badawczych Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej, rozproszonych na terenie kampusu AGH – wskazuje Anna Żmuda-Muszyńska, rzecznik prasowy Akademii Górniczo-Hutniczej.

W każdej z planowanych pracowni będą się odbywać zajęcia dla studentów, poczynając od I roku, a na pracach doktorskich kończąc. Możliwa liczba osób mogących jednocześnie przebywać w pomieszczeniach budynku wynosi ok. 500 - w tym ok. 380 studentów i ok. 120 pracowników naukowo-dydaktycznych i administracyjnych.

Jak podkreśla uczelnia, dynamicznie rozwijający się Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej dzięki nowoczesnemu obiektowi będzie mógł pełniej wykorzystać swój potencjał. W szczególności możliwe będzie stworzenie bazy dla rozwoju biofizyki - zarówno jako kierunku badawczego, jak i nowego kierunku studiów na tym wydziale, który uzyskał prawa do nadawania habilitacji w tej dziedzinie.

- Ponadto pozyskanie dodatkowej przestrzeni pozwoli na rozwój specjalistycznych pracowni studenckich: Nowoczesnych Materiałów i Technologii, Komputeryzacji Pomiarów oraz Fizyki Fazy Skondensowanej. Laboratoria te pozwalają kształcić praktyczne, interdyscyplinarne umiejętności studentów kierunków: fizyka techniczna, fizyka medyczna, informatyka stosowana, inżynieria materiałowa, inżynieria biomedyczna, bionanotechnologie - którzy z powodzeniem znajdują potem zatrudnienie w najbardziej wymagających i innowacyjnych sektorach gospodarki – dodaje rzeczniczka AGH.

Nowy obiekt posłuży też do organizowania cyklicznych akcji popularyzujących nauki fizyczne wśród dzieci, uczniów szkół podstawowych i średnich oraz uczestników Uniwersytetu Otwartego AGH.

Przekazanie gotowego budynku przez wykonawcę planowane jest na wiosnę przyszłego roku. Wartość robót budowlanych - zgodnie z zawartą we wrześniu 2019 r. umową z Mostostal Warszawa S.A. - to prawie 36,3 mln zł brutto, a całkowita wartość inwestycji (z kosztami przygotowawczymi, wyposażeniem, zagospodarowaniem terenu itp.) wynosi ok. 44,6 mln zł. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego udzieliło dofinansowania dla pierwszego etapu budowy w wysokości ponad 5 mln zł. AGH podejmuje obecnie starania o przyznanie przez MNiSW dalszego dofinansowania.

TOP 16 najpopularniejszych kierunków studiów w Polsce. Infor...

Pracownie naukowo-dydaktyczne przewidziane w nowym budynku na kampusie AGH (ul. Reymonta 19)

Na parterze:

 • Pracownia Radiochemii wraz z niezbędnym zapleczem
 • Pracownia Radiometrii i Dozymetrii Promieniowania Jonizującego
 • Pracownia badań magnetycznych
 • Pracownia badań nadprzewodników
 • Pracownia badań strukturalnych
 • Pracownia badań materiałów funkcjonalnych

Na I piętrze:

 • Laboratorium Nowoczesnych Materiałów i Technologii
 • Laboratorium Komputeryzacji Pomiarów

Na II piętrze:

 • Pracownia Dozymetrii Promieniowania Niejonizującego
 • Pracownia Dozymetrii Środowiskowej i Indywidualnej
 • Rentgenowska Pracownia Analiz Śladowych

Na III piętrze:

 • 2 studenckie pracownie komputerowe

Ponadto

 • Jedna duża sala wykładowa na 100 osób oraz trzy sale wykładowo-seminaryjne.

Przypomnijmy, że kilka dni temu otwarty został inny nowy, sześciokondygnacyjny budynek AGH przy ul. Reymonta 13A. Będzie służyć studentom i pracownikom wydziałów: Wiertnictwa, Nafty i Gazu oraz Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej.

Budowa tego obiektu trwała od 2018 roku. Ma 2,8 tys. mkw. powierzchni użytkowej. Całkowity koszt inwestycji, wraz z wyposażeniem, to ok. 30 mln zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska