Logo jubileuszu będzie wyświetlane na budynku Magistratu 4 i 8 czerwca – od ok. godz. 20 do godz. 7. w tych dniach na biało-czerwono będzie się także świecić kładka o. Bernatka.
Hasło, które przyświeca obchodom 25. rocznicę wyborów do Sejmu i Senatu RP w 1989 roku w Małopolsce brzmi „Dziękujemy za Wolność”. W programie znalazły się m.in. koncerty, spotkania i wystawy plenerowe.
Jutro o godz. 12 rozpocznie się Pochód Rektorów, wraz z młodzieżą, z Collegium Maius na Rynek Główny oraz odsłonięcie tablicy pamiątkowej na kamienicy przy ul. Siennej, gdzie znajdowała się siedziba Małopolskiego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” ’89.
Także jutro Muzeum PRL-u zaprasza na wystawę plenerową „Drużyna Lecha. Senatorowie Wolności”, na której prezentowane
będą plakaty z pierwszych całkowicie wolnych wyborów do senatu w 1989 roku (będzie ją można oglądać do 8 czerwca, przed byłym kinem „Światowid”). Muzeum zaprasza także na debatę „Czy możemy już mówić o historii PRL-u, czy tylko o jego pamięci” z udziałem Janusza Majcherka, Jacka Chrobaczyńskiego i Barbary Klich Kluczewskiej (godz. 18).
Natomiast w Teatrze Scena STU o godz. 19 rozpocznie się prezentacja dyptyku Stanisława Wyspiańskiego „Wesele-Wyzwolenie” w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego.
Główne obchody 25-lecia wyborów czerwcowych odbędą się w niedzielę 8 czerwca. O godz. 10 w Katedrze na Wawelu odprawiona zostanie uroczysta msza św. za Ojczyznę.
Następnie uroczystości przeniosą się do Nowej Huty – weźmie w nich udział Prezydent RP Bronisław Komorowski.
O godz. 13 przed Nowohuckim Centrum Kultury otwarta zostanie wystawa plenerowa „Dziękujemy za wolność – ludzie 4 czerwca 89”, prezentująca wielkoformatowe zdjęcia z wyborów czerwcowych 1989 roku.
W NCK odbędzie się także spotkanie „Ludzi 4 czerwca”, wręczone zostaną medale „Dziękujemy za Wolność” oraz koncert „Dziękujemy za Wolność” z udziałem m.in.: Pawła Orkisza z zespołem, Zespołu Pieśni i Tańca Nowa Huta.
Przypomnijmy też, że do 11 czerwca na pl. Szczepańskim można oglądać wystawę plenerową „Wybory ’89. System skreślony” przygotowaną przez Archiwum Narodowe w Krakowie (przy udziale Gminy Miejskiej Kraków). Na ekspozycji prezentowanych jest
ponad 300 afiszy, plakatów, ulotek, fotografii oraz materiałów prasowych doby PRL i okresu kampanii wyborczej.
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+