Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków: od jutra rusza nowa trasa na Wawelu

Katarzyna Jasińska
Wawel w nowym sezonie odsłania skrywane od wielu lat tajemnice. Od jutra (17 maja) otwarta będzie nowa trasa dla zwiedzających pt. "Dzieje wzgórza wawelskiego - budowle i obrona". Ma ona pokazać jak kształtowały się dzieje wzgórza, jakie budynki na nim powstawały, dlaczego i jakie pełniły funkcje.

Otwarte zostaną miejsca, które dotąd nie były dostępne oczom profanów jak na przykład Dziedziniec Batorego, Kaponiera i hit tej trasy - Baszta Sandomierska. Ten ostatni obiekt jest czynny dopiero od 1 maja i roztacza się z niego przepiękny widok na cały Kraków. W ładny dzień z baszty widać nawet Tatry.

- Kiedyś zrobiliśmy konkurs dla dzieci dotyczący obronności Wawel i cieszył się on dużym powodzeniem - mówi jedna z pomysłodawców projektu Anna Chachulska, kierownik działu oświatowego - to nas zainspirowało do stworzenia tej trasy - dodaje.


Wycieczka zaczyna się przy modelu wzgórza przy wejściu na wystawę "Wawel zaginiony". Dalej zwiedzający przejdą na arkadowy dziedziniec zamku gdzie przewodnik pokaże lokalizację murów i budowli omawianych wcześniej przy makiecie. Kolejny etap to dziedziniec Batorego gdzie mieściły się kiedyś łaźnia królewska oraz kościół św. Gereona. Trasa prowadzi dalej dziedzińcem zewnętrznym przez bramę Wazów do kaponiery - budowli fortecznej służącej do ostrzeliwania podejść. Zwiedzający dowiedzą się o wszelkich zmianach jakie zachodziły na Wawelu od najdawniejszych czasów, przez renesansowe przeróbki poprzez austriackie ingerencje (wyburzenie kilku budowli i zbudowanie szpitala) po najnowsze, bo wykonane w latach 20. XX wieku upiększenia Adolfa Szyszko-Bohusza.


Zastępca dyrektora muzeum Zamku Wawelskiego Jerzy Pietrus zapewnia, że wychodzą na przeciw oczekiwaniom zwiedzających, dla których czasami nie wystarcza biletów. - Często wydaje się nam, że znamy Wawel i że nic nowego tu już nie możemy zobaczyć - przyznaje dyrektor - ale z drugiej strony jest wśród zwiedzających taki niepokój i chcą zobaczyć coś, co nie było do tej pory oglądane.


Trasa będzie czynna codziennie od maja do września w dni bezdeszczowe trzy razy dziennie, o godz.: 11.00, 13.00 i 15.00, a przejście nią zajmie ok. 1,5 godziny. Bilet normalny będzie kosztował 18 zł, ulgowy 10, a dzieci do lat 7 wejdą za darmo. Nie ma wolnego wstępu. Samą Basztę Sandomierską można zwiedzić za 4 zł, a bilety na nią są do kupienia w automacie przy wejściu do baszty.

Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Wojna kiboli w Nowej Hucie: 14 lat za kratami za śmierć nastolatka?
Sportowetempo.pl. Najlepszy serwis sportowy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska