Na profilu małopolskiego konserwatora na Facebooku czytamy: "no a w Krakowie na ulicy Krakowskiej znowu odkrycie archeologiczne. Tym razem dobrze wiemy, co to tu było. Otóż brama gliniana - proszę tylko popatrzeć, jaki piękny gotycki mur z wyraźnymi warstwicami. I tak to to już jest w mieście historycznym - gdzie by łopaty nie wbić, zawsze coś "wylezie". A prace trwają...".
Prezentowany na zdjęciu mur jest świetnie zachowany. Przypomnijmy, że - zbudowana z kamienia - brama Gliniana prowadziła z miasta Kazimierza do Krakowa.
Kraków. Nowe ważne odkrycia na przebudowywanej ul. Krakowskiej
Tak niespełna miesiąc temu mówił nam o tej bramie archeolog Bohdan Chmielewski, pod którego kierownictwem prowadzone są badania na ul. Krakowskiej: - Brama Gliniana, inaczej zwana Krakowską, była to jedna z bram miasta Kazimierza, północna, ulokowana na głównym szlaku północ-południe. Naprzeciw niej na południu znajdowała się brama Solna, zwana też Wielicką. Pozostałe trzy to: Bocheńska na ścianie południowej, Bydlna od wschodu, a od zachodu - Skawińska. W XV i XVI wieku zaczęto je przebudowywać, a bramę Bydlną zlikwidowano. Brama Gliniana uzyskała wtedy piękne zwieńczenie. Przebudowano dolną jej partię, wprowadzając dwa otwory - przejazdowy i dla pieszych, pogrubiono też dolne partie ścian. Te bramy posiadały mosty zwodzone. Były to niewysokie pojedyncze wieże bramne wysunięte przed mur.
Bramy Kazimierza podczas potopu szwedzkiego ulegały stopniowej dewastacji, a potem kontynuowano ich rozbiórkę.
WIDEO: ZAKAZ WSTĘPU
