reklama

Kraków. Ogromna podwyżka czynszów w mieszkaniach komunalnych

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Zaktualizowano 
Nowe mieszkania komunalne powstają m.in w rejonie ulic Przyzby i Zalesie. Docelowo na osiedlu będzie mogło zamieszkać 357 rodzin. Pierwsi mieszkańcy wprowadzą się na początku 2020 roku. Fot. Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie
Od 1 maja przyszłego roku w Krakowie lokatorzy mieszkań gminnych oraz lokali stanowiących własność Skarbu Państwa zapłacą wyższy czynsz. Najniższa stawka czynszu w mieszkaniu komunalnym będzie odtąd wynosić 4,90 zł za metr kwadratowy (obecnie jest to 3,08 zł), a najwyższa – 12,52 zł za metr (dziś wynosi 7,87 zł). Za najem socjalny lokalu trzeba będzie zapłacić 2,45 zł za 1 mkw. - zamiast dotychczasowych 1,54 zł.

FLESZ - Zmiany w płatnościach, co piąta transakcja będzie wymagać użycia PIN-u

Poprzednio miasto podniosło czynsze w 2007 roku i tamta podwyżka weszła w życie w 2008 roku. Wówczas był to wzrost stawek o 230 procent. Teraz czynsze idą w górę o 59 procent.

– Ostatnia podwyżka czynszów odbyła się 12 lat temu. Ponieważ idą dość trudne czasy dla budżetu samorządu, miasto nie może już dłużej pokrywać deficytu w zakresie mieszkalnictwa. Potrzebujemy też pieniędzy, aby przyspieszyć remonty pustostanów. Co więcej, o zmianę czynszów w lokalach Skarbu Państwa prosi nas wojewoda i nie jesteśmy w stanie ich wprowadzić inaczej niż równolegle ze zmianami czynszów w lokalach komunalnych i socjalnych – mówił podczas wtorkowej konferencji prasowej Bogusław Kośmider, zastępca prezydenta Krakowa ds. obsługi mieszkańców. Jak dodał, dzięki zmienionym stawkom tylko w przyszłym roku dochody w mieszkalnictwie wzrosną nawet o 15 mln zł.

Sprawa dotyczy około 30 tys. krakowian, którzy mieszkają w 15 tys. 30 lokalach - z czego 11,1 tys. stanowią mieszkania komunalne, a prawie 3,9 tys. mieszkania socjalne.

W listopadzie będą drukowane zawiadomienia dla mieszkańców takich lokali, o nowych stawkach, jak też możliwościach odwołania się. W lutym, marcu i kwietniu przyszłego roku będzie biegł termin wypowiedzenia dotychczasowych czynszów i będą to ostatnie miesiące płacenia obecnych stawek. Nowe wejdą od 1 maja 2020 roku.

Kraków. Ultraluksusowy apartament na sprzedaż. Powala nie ty...

Jak poinformował krakowski magistrat, nowe stawki wynikają z przyjętego uchwałą Rady Miasta Krakowa Wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy oraz zasobem tymczasowych pomieszczeń na lata 2018-23. Zgodnie z nim, należy dążyć do tego, aby najwyższa stawka czynszu z tytułu najmu 1 metr kw. powierzchni użytkowej lokalu nie była niższa niż 3 proc. tzw. wartości odtworzeniowej 1 metra powierzchni użytkowej lokalu. Zgodnie z obwieszczeniem wojewody małopolskiego z 27 września wysokość tego wskaźnika dla budynków mieszkalnych dla Krakowa wynosi 5610 zł. Zatem 3 proc. wartości odtworzeniowej lokalu to 14,03 zł za 1 mkw.

Podniesienie stawek w lokalach stanowiących własność Skarbu Państwa postulował wojewoda w piśmie z 3 grudnia 2018 r. skierowanym do prezydenta miasta Krakowa. – W obecnej sytuacji społeczno-gospodarczej oraz przy zastosowanych przez rząd programach pomocowych, dochody wielu gospodarstw domowych uległy poprawie, a rosnące koszty utrzymania lokali (w tym podatek od nieruchomości, koszty energii, koszty centralnego ogrzewania pomieszczeń wspólnych, koszty utrzymania zieleni, obowiązkowe przeglądy itp.) powinny uwzględniać podwyżki czynszów. Natomiast gospodarstwa domowe o niskich dochodach mają szeroki wachlarz pomocy wielu oferowanych i finansowanych przez budżet państwa form pomocy społecznej – argumentował wojewoda.

Od ostatniej podwyżki czynszów komunalnych wzrosło przeciętne wynagrodzenie (z 2 691,03 zł w 2007 r. do 4 585,03 zł w ubiegłym roku), co roku rośnie też płaca minimalna, dlatego - jak zauważają urzędnicy - proponowany wzrost stawek może być łagodzony przez ogólny wzrost dochodów mieszkańców.

Jednym z powodów podwyżki jest fakt, że od kilku lat wydatki miasta na gminne mieszkania (koszty utrzymania) przewyższają dochody z ich najmu - wpływy z opłat za korzystanie z lokali. W ubiegłym roku gmina dołożyła do tych lokali ok. 25,4 mln zł rocznie, w znacznym stopniu pokrywając koszty eksploatacji zasobu mieszkaniowego.

Kraków. Osiedle z widokiem na cmentarz. Kolejna "perełka" kr...

Urząd podkreśla ponadto, że podwyżki są niezbędne, by miasto mogło inwestować w remonty lokali, a także przystosować do zamieszkania nowo pozyskane lokale. Obecnie 17 proc. budynków, w których znajdują się gminne lokale mieszkalne, jest w złym, a 52 proc. w średnim stanie technicznym. Wymagają termomodernizacji, wymiany okien, remontów elewacji, dachów, klatek schodowych, zmiany instalacji centralnego ogrzewania czy ich regulacji. Zwiększone dochody z tytułu podwyżek stawek czynszowych pozwolą na przeznaczenie większej puli pieniędzy na remonty pustostanów, remonty całych budynków i remonty tzw. lokatorskie, czyli np. wymianę okien i drzwi. Jeśli chodzi o pustostany, Zarząd Budynków Komunalnych podaje, że z roku na rok wzrasta liczba lokali, które są remontowane. W 2018 r. oddano ich po remoncie 270, w tym roku ma ich być ok. 350, a w przyszłym zapowiadane jest wyremontowanie kolejnych ponad 400.

Mieszkańcy o niskich dochodach nie zostaną pozostawieni sami sobie. Gmina stosuje system obniżek czynszu dla takich osób, nawet do 70 procent. Głównym kryterium przyznania obniżki jest wysokość dochodu w przeliczeniu na członka gospodarstwa domowego. Progi dochodowe uprawniające do obniżki czynszu zostały określone w uchwale Rady Miasta z 8 lipca 2015 r. w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Miejskiej Kraków oraz tymczasowych pomieszczeń. W projekcie nowelizacji tej uchwały przewidziane jest utrzymanie dotychczasowych progów dochodowych uprawniających do obniżek czynszów. Obniżka jest udzielana na wniosek mieszkańca, na rok, z możliwością przedłużenia.

Obecnie 1402 osoby oczekują na mieszkanie z gminnego zasobu, a czas oczekiwania wynosi nawet 4 lata. - Zmieni się to niebawem m.in. dzięki zwiększeniu nakładów na remonty, a także oddaniu już w przeciągu dwóch najbliższych lat 568 lokali, które budujemy – mówił na wtorkowej konferencji Andrzej Poznański, dyrektor Wydziału mieszkalnictwa Urzędu Miasta Krakowa. Pierwsze z tych mieszkań zostaną oddane do użytku w przyszłym roku.

Przybędzie mieszkań

W najbliższych dwóch latach planowane jest oddanie prawie 600 nowo budowanych mieszkań

Wielkie osiedle komunalne rośnie na Ruczaju, w rejonie ulic Przyzby i Zalesie. Budowa 10 gminnych bloków to obecnie największa tego typu miejska inwestycja realizowana przez Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie. Powstanie łącznie 357 mieszkań oraz dwa lokale użytkowe z przeznaczeniem na bibliotekę i żłobek. 179 mieszkań zrealizowanych w ramach pierwszego etapu budowy osiedla komunalnego Przyzby-Zalesie ma już pozwolenie na użytkowanie. Lokale są sukcesywnie przekazywane do Zarządu Budynków Komunalnych.

Nowe mieszkania powstaną również:
* w rejonie ul. Wańkowicza; będzie tam 165 mieszkań, lokale usługowe, plac zabaw, miejsca postojowe;
* przy ul. Fredry; stanie tam czterokondygnacyjny blok z prawie 50 mieszkaniami komunalnymi, przewidziane są ogólnodostępne miejsca postojowe, zostanie też zaaranżowana zieleń.

Czytaj także

Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Ogromna podwyżka czynszów w mieszkaniach komunalnych - Dziennik Polski

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 19

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

e
edek

w Skawinie już od 4 lat jest 12 złotych

G
Gość

śmiech na sali, tak podwyżka :D na wolnym rynku i tak jest 3-4 razy drożej niż wg tych stawek.

G
Gość
16 października, ‎08‎:‎44, Gość:

Tak Majchrowski dba żeby mieszkańcy nie wyprowadzali się z centrum....

stawki za mieszkanie ok 60m2 (a wiec nie jakies male) wyniosa od ok. 300-800zl. to duzo? wolne zarty! I nie mowimy o stawkach socjalnych - te sa w ogole groszowe!

G
Gość

Tak Majchrowski dba żeby mieszkańcy nie wyprowadzali się z centrum....

M
Misiek
15 października, 20:09, Marian:

PIS wygrał wyboru i odrazu podwyżki.

Tylko ..ha ha ha ha ....a polaczki .....dalej zachwyceni .

G
Gość

To dzięki rozdawnictwie nierobom i najbogatszym po 500 minimum //bo przeciez milionerzy tez biorą .zobaczycie jeszcze glupki polskie do czego ten Rzund doprowadzi .popierajcie w 100% .taaak .będziecie wyć .

j
jak

Dlaczego tak mało. To dalej śmieszne stawki

b
bg
15 października, 16:21, Gość:

Mozę podwyżki czynszów komunalnych i socjalnych doprowadza do tego, ze wreszcie przestanie do Krakowa napływać ludność z obcych miast Polski i z zagranicy. W Krakowie mieszka za dużo ludzi, co skutkuje także zbyt dużą liczbą indywidualnych samochodów (za dużo zarabia się w tych biurowcach i potem ludzi stać na auto) i na co dzień mamy korki. Może by się tak przybysze wyprowadzili do któregoś z wyludniających się miast (Katowice, Łódź) a Kraków zostawili krakusom. Za duży jest Kraków (zarówno dotyczy to liczby ludności, jak i powierzchni miasta - zwłaszcza zbyt duży jest liczbą z zachodu na wschód).

15 października, 19:38, Gość:

Nie rozumiem z czym masz problem... Z tym że ludzie zarabiają lepiej niż Ty?

Fakt sporo jest ludności napływowej. Jeżeli chodzi o kierunek rozwoju miasta uwazam że jest on właściwy. Zagraniczne korporacje mocno stymulują lokalne firmy.

Kraków nie powinien pozostawać w tyle niezbędny jest zrównoważony rozwój. Niestety ale z turystyki miasto nie wyzyje.

15 października, 19:41, Gość:

nie wytlumaczysz mu przeciez.. niektorym ludziom karmienie golebi na lawce caly dzien i zycie wsrod "swych" wystarcza i innych chca tez do tego zmusic. Najlepiej jak zrobimy z Krakowa drugi Radom. Beda dwie pizzerie na cale miasto, stary plac zabaw dla dzieci i 5 monopolowych. Wtedy sie odetchnie pelna piersia w tym wyludnionym cudzie metropolii

A po co komu ciżba ?

Chcesz się tłoczyć ?Nie lubisz luzu i spokoju?

Przyjmij do mieszkania 60 bezdomnych i narkomanów to się nie będziesz nudził ,a gdy nudziła to zobaczymy czy zgadniesz kto cię wydymał w tym ścisku i czym zaraził

u
ukr
15 października, 16:21, Gość:

Mozę podwyżki czynszów komunalnych i socjalnych doprowadza do tego, ze wreszcie przestanie do Krakowa napływać ludność z obcych miast Polski i z zagranicy. W Krakowie mieszka za dużo ludzi, co skutkuje także zbyt dużą liczbą indywidualnych samochodów (za dużo zarabia się w tych biurowcach i potem ludzi stać na auto) i na co dzień mamy korki. Może by się tak przybysze wyprowadzili do któregoś z wyludniających się miast (Katowice, Łódź) a Kraków zostawili krakusom. Za duży jest Kraków (zarówno dotyczy to liczby ludności, jak i powierzchni miasta - zwłaszcza zbyt duży jest liczbą z zachodu na wschód).

15 października, 19:38, Gość:

Nie rozumiem z czym masz problem... Z tym że ludzie zarabiają lepiej niż Ty?

Fakt sporo jest ludności napływowej. Jeżeli chodzi o kierunek rozwoju miasta uwazam że jest on właściwy. Zagraniczne korporacje mocno stymulują lokalne firmy.

Kraków nie powinien pozostawać w tyle niezbędny jest zrównoważony rozwój. Niestety ale z turystyki miasto nie wyzyje.

Zarabiaj u siebie

Nie było korporacji i napływowego bydła a Kraków miał się dobrze mieszkańcy byli zamozni i to przez wieki.

Więc nie filozofuj ,czyli nie pierdo.....

s
sfgj
15 października, 19:58, grzeg:

Jako krakowian w czwartym pokoleniu jestem już znudzony i zdegustowany tymi prostackimi atakami na ludzi, którzy tutaj przybywaja, by zamieszkać, pracować, zakładać rodziny...

Wy atakujący, a wy skąd? Od Kazimierza Wielkiego?

Aaaaa, w czwartym pokoleniu ?

To znaczy potomek wioskowych ,którzy w latach 50i 60ub.wieku przybyli do Krakowa za pracą .

Oni to ,dostawszy mieszkania np. na ul.Obrońców Wietnamu ,srali do gazety i wyrzucali w krzaki przez okno bo nie wiedzieli ,że wali się do kibla spłukiwanego wodą .

Teraz oczekują następnej fali swoich krewniaków ze wsi ,przy czym to nie są już ubodzy krewni ze wsi bo ktokolwiek jedzie przez małopolską wieś widzi piękne nowe domy ,wybrukowane podwórka i luksusowe samochody pod domem .

Tymczesem krewni jak mieszkali w klitokomunach na ul.Wietnamu tak dalej tam mieszkają .Tak jak się na wsi poprawiło to w żadnym innym środowisku .

Nic dziwnego ,fliziarz z Rzezawy zarabia miesięcznie więcej niż prezydent .

G
Gość
15 października, 19:58, grzeg:

Jako krakowian w czwartym pokoleniu jestem już znudzony i zdegustowany tymi prostackimi atakami na ludzi, którzy tutaj przybywaja, by zamieszkać, pracować, zakładać rodziny...

Wy atakujący, a wy skąd? Od Kazimierza Wielkiego?

jestes przede wszystkim Polakiem.. Twoje czwarte czy osme pokolenia na nikim nie robia wrazenia. Byc Polakiem to byc wolnym w swojej wlasnej ojczyznie a to wlasnie znaczy mieszkac w swoim kraju gdziekolwiek Ci sie podoba, bez sluchania jojczenia. Jak zadnym dzielenia trzeba byc zeby dzielic wlasnych rodakow na tych i tamtych, sloikow i "swoich", godnych zyc w krakowie i tych mniej godnych. Okropna postawa

M
Marian

PIS wygrał wyboru i odrazu podwyżki.

g
grzeg

Jako krakowian w czwartym pokoleniu jestem już znudzony i zdegustowany tymi prostackimi atakami na ludzi, którzy tutaj przybywaja, by zamieszkać, pracować, zakładać rodziny...

Wy atakujący, a wy skąd? Od Kazimierza Wielkiego?

G
Gość
15 października, 16:21, Gość:

Mozę podwyżki czynszów komunalnych i socjalnych doprowadza do tego, ze wreszcie przestanie do Krakowa napływać ludność z obcych miast Polski i z zagranicy. W Krakowie mieszka za dużo ludzi, co skutkuje także zbyt dużą liczbą indywidualnych samochodów (za dużo zarabia się w tych biurowcach i potem ludzi stać na auto) i na co dzień mamy korki. Może by się tak przybysze wyprowadzili do któregoś z wyludniających się miast (Katowice, Łódź) a Kraków zostawili krakusom. Za duży jest Kraków (zarówno dotyczy to liczby ludności, jak i powierzchni miasta - zwłaszcza zbyt duży jest liczbą z zachodu na wschód).

15 października, 19:38, Gość:

Nie rozumiem z czym masz problem... Z tym że ludzie zarabiają lepiej niż Ty?

Fakt sporo jest ludności napływowej. Jeżeli chodzi o kierunek rozwoju miasta uwazam że jest on właściwy. Zagraniczne korporacje mocno stymulują lokalne firmy.

Kraków nie powinien pozostawać w tyle niezbędny jest zrównoważony rozwój. Niestety ale z turystyki miasto nie wyzyje.

nie wytlumaczysz mu przeciez.. niektorym ludziom karmienie golebi na lawce caly dzien i zycie wsrod "swych" wystarcza i innych chca tez do tego zmusic. Najlepiej jak zrobimy z Krakowa drugi Radom. Beda dwie pizzerie na cale miasto, stary plac zabaw dla dzieci i 5 monopolowych. Wtedy sie odetchnie pelna piersia w tym wyludnionym cudzie metropolii

G
Gość
15 października, 16:21, Gość:

Mozę podwyżki czynszów komunalnych i socjalnych doprowadza do tego, ze wreszcie przestanie do Krakowa napływać ludność z obcych miast Polski i z zagranicy. W Krakowie mieszka za dużo ludzi, co skutkuje także zbyt dużą liczbą indywidualnych samochodów (za dużo zarabia się w tych biurowcach i potem ludzi stać na auto) i na co dzień mamy korki. Może by się tak przybysze wyprowadzili do któregoś z wyludniających się miast (Katowice, Łódź) a Kraków zostawili krakusom. Za duży jest Kraków (zarówno dotyczy to liczby ludności, jak i powierzchni miasta - zwłaszcza zbyt duży jest liczbą z zachodu na wschód).

Nie rozumiem z czym masz problem... Z tym że ludzie zarabiają lepiej niż Ty?

Fakt sporo jest ludności napływowej. Jeżeli chodzi o kierunek rozwoju miasta uwazam że jest on właściwy. Zagraniczne korporacje mocno stymulują lokalne firmy.

Kraków nie powinien pozostawać w tyle niezbędny jest zrównoważony rozwój. Niestety ale z turystyki miasto nie wyzyje.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3