Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Opanować wirusa. Szkoły i uczelnie tuż przed świętami przejdą na zdalne nauczanie

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Nauka zdalna zostanie wprowadzona od 20 grudnia.
Nauka zdalna zostanie wprowadzona od 20 grudnia. Karolina Misztal
Na okres od 20 grudnia do 9 stycznia zostanie wprowadzona nauka zdalna w szkołach podstawowych i średnich. To jedno z dodatkowych, ogłoszonych we wtorek rozwiązań, jakie w ramach walki z pandemią będą wprowadzane w Polsce od połowy grudnia. Dyrektorzy krakowskich podstawówek i liceów komentują, że przejście na naukę zdalną to dobra decyzja, choć wielu z nich nie czekałoby z zamknięciem szkół jeszcze półtora tygodnia, tylko je przyspieszyło.

FLESZ - Nowe obostrzenia od 15 grudnia!

od 16 lat

- Ze względu na niepokojącą sytuację związaną z covidem zdecydowaliśmy się na podjęcie stanowczych działań - tłumaczył we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski. Jedno z tych działań to właśnie zarządzenie nauki zdalnej. Informując o terminie, w jakim będzie obowiązywać nauka przez komputer, wiceminister Waldemar Kraska tłumaczył: - Chcemy wykorzystać zbliżający się czas ferii i przedłużyć okres nieobecności w szkołach.

Jak przekazało nam Kuratorium Oświaty w Krakowie, na terenie całego województwa małopolskiego według danych na poniedziałek w 12 placówkach jest w pełni prowadzone nauczanie zdalne. Są to głównie przedszkola, w tym trzy krakowskie. Z kolei nauka hybrydowa jest prowadzona w 362 placówkach na terenie całego województwa małopolskiego. - Jest wiele szkół, w których nauka odbywa się w pełni stacjonarnie - zaznaczyła rzeczniczka kuratorium Joanna Drużyńska.

W II LO im. Jana III Sobieskiego w Krakowie obecnie naukę zdalną, która jest efektem zakażeń (zarówno wśród uczniów, jak i u dwóch nauczycieli, którzy zachorowali - uczący niemieckiego i matematyki), mają cztery z 32 klas. Sytuacja, jak przekazuje dyrektor, wlecze się już od końcówki września, ciągle ktoś kolejny „łapie” wirusa.

Jak dyrektor II LO ocenia zamknięcie szkół od 20 grudnia? - Moim zdaniem jest to na pewno dobry ruch, słuszne rozwiązanie, jedyne, które się zdroworozsądkowo nasuwa. Czy to da efekt - tego nie wiemy oczywiście. Ale na szczęście od 17 stycznia mamy ferie, więc raptem tydzień będziemy w szkole, a potem znowu nas nie będzie - odpowiada Marek Stępski, dyrektor II LO. Dodaje zarazem, że gdyby decyzja zależała od niego, to wprowadziłby naukę zdalną szybciej, już od najbliższego poniedziałku. - Pociągnąłbym naukę z domu o ten jeden tydzień więcej. Nikomu nie stałaby się krzywda, a wręcz mogłoby być lepiej - uważa.

Jeszcze dalej poszłaby Magdalena Mazur, dyrektor krakowskiej Szkoły Podstawowej nr 12: zamknęłaby szkoły już w tym tygodniu, może nie od następnego dnia, ale już dwa dni po ogłoszeniu decyzji. Kierowana przez nią podstawówka miała już spory kryzys w listopadzie, w najgorszym momencie na kwarantannie w jednym tygodniu była połowa ze wszystkich 20 klas. Teraz też nie wszyscy w komplecie uczą się w murach szkoły.

- Dlaczego mamy czekać ponad tydzień, a nie przechodzimy na naukę zdalną już teraz. Czy założono, że nikt w przyszłym tygodniu nie będzie chorował? Z kolei od 10 stycznia wracamy tylko na pięć dni do szkoły, bo potem są ferie. Dla mnie to jest niezrozumiałe - mówi nam Magdalena Mazur. Dyrektorka SP 12 jest zdania, że jeśli chcemy ograniczyć emisję wirusa, to zamknięcia i restrykcje powinny być szerzej zakrojone. - Na te dwa tygodnie czy miesiąc powinno się wyizolować społeczeństwo. Jeśli zostaną zamknięte szkoły, a jednocześnie dalej będzie możliwe przemieszanie się podczas świąt, podczas sylwestrów np. w Zakopanem, gdzie pojadą rodzice z dziećmi, to według mnie to jest bez sensu - słyszymy od Magdaleny Mazur.

Nie tylko uczniowie, również studenci poszczególnych krakowskich uczelni od 20 grudnia br. do 9 stycznia 2022 r. nie będą mieli zajęć stacjonarnych. Takie decyzje już w poniedziałek (6 grudnia) ogłosili rektorzy Uniwersytetu Jagiellońskiego i Akademii Górniczo-Hutniczej. Przy czym jeśli chodzi o UJ, kształcenie w formie zdalnej nie dotyczy Collegium Medicum.

Decyzją rektora UJ prof. Jacka Popiela od 20 grudnia 2021 r. do 9 stycznia 2022 r., czyli w dniach bezpośrednio poprzedzających przerwę świąteczną oraz następujących zaraz po niej, kształcenie na Uniwersytecie Jagiellońskim (poza Collegium Medicum) będzie prowadzone w formie zdalnej.

„Zdalna forma kształcenia w okresach przed i po świętach - a więc w czasie wzmożonych kontaktów rodzinnych i towarzyskich - pozwoli na ograniczenie bezpośrednich spotkań na terenie uczelni, co z pewnością wpłynie na poprawę bezpieczeństwa członków Wspólnoty Uczelni i ich rodzin w trakcie świąt, a także na identyfikację ewentualnych zachorowań na COVID-19 przed powrotem na Uczelnię i tym samym umożliwi kontynuowanie nauki w formie stacjonarnej” - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej UJ.

Zaznaczono, ze w siedzibie uniwersytetu dopuszczone będzie realizowanie zajęć, które nie mogą być przeprowadzone z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Wykazy takich zajęć będą znane do 10 grudnia. Jak dodano w komunikacie, istnieje również możliwość późniejszego odrobienia praktycznych zajęć przypadających na okres z nauką zdalną.

Z kolei AGH w okresie z zajęciami zdalnymi zaleca też m.in. „unikanie spotkań, narad służbowych i zawodowych oraz uroczystości okolicznościowych”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska