Zdjęcia: Marcin Karkosza
Wyszehradzka Grupa Bojowa Unii Europejskiej V4, której trzon poza krakowskim Dowództwem stanowią żołnierze 12 Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina, pełnić będzie dyżur bojowy od 1 stycznia do 30 czerwca 2016 r.
Tłem obecnego ćwiczenia jest hipotetyczny scenariusz rozwoju międzynarodowej sytuacji kryzysowej, umiejscowiony w sztucznie wygenerowanym środowisku geopolitycznym.
Scenariusz zakłada, że pomiędzy dwoma blokami państw doszło do konfliktu o złoża surowców naturalnych. Zabiegi dyplomatyczne nie przyniosły rezultatu.
Doszło do działań zbrojnych. Po nałożeniu sankcji przez UE na agresora i wezwaniach do wstrzymania działań wojennych siły zbrojne agresora wycofują się z terytorium sąsiedniego państwa. UE przyjmuje rezolucję w sprawie wysłania GB UE w rejon konfliktu.
Zgodnie z koncepcją Grupy Bojowe Unii Europejskiej są przewidziane do udziału w misjach humanitarnych i prewencyjnych oraz stabilizacyjnych, w tym wymuszania i utrzymania pokoju. W przypadku podjęcia decyzji o interwencji Grupa musi osiągnąć gotowość do działania w ciągu maksymalnie dziesięciu dni od tego momentu.
W razie potrzeby żołnierze mogą zostać przerzuceni w rejon kryzysu na odległość nawet sześciu tysięcy kilometrów od Brukseli. Grupa Bojowa powinna być zdolna do samodzielnego działania przez 30 dni, z możliwością przedłużenia tego terminu do 120 dni.
GB UE V4, która obejmie dyżur 1 stycznia 2016 jest trzecią Grupą, w której uczestniczą Polacy.
Po raz pierwszy nasz kraj skierował do jej składu pododdział bojowy, ale też sformował trzon dowództwa. Sformowano je na bazie stacjonującego w Krakowie Centrum Operacji Lądowych – Komponentu Lądowego, którym dowodzi gen dyw. dr Cezary Podlasiński.
Na podstawie rozkazu Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych dowódca Centrum Operacji Lądowych – Dowództwa Komponentu Lądowego (COLąd - DKL) w Krakowie został zobowiązany do sformowania, przeszkolenia i przygotowania do rozpoczęcia działalności z chwilą rozpoczęcia dyżuru Dowództwa Operacji Grupy Bojowej Unii Europejskiej państw Grupy Wyszehradzkiej (EU OHQ BG V4).
W skład personelu OHQ wchodzą oficerowie i podoficerowie z czterech państw tworzących Grupę Bojową Unii Europejskiej państw Grupy Wyszehradzkiej (GB UE V4): z Czech, Węgier, Polski oraz Słowacji.