MON przejmuje obiekt
Wrzesień 2024 roku miał być ostatnim kiedy ze Strzelnicy Sportowej Pasternik w Krakowie mogli korzystać strzelcy sportowi, doskonalący tam swoje umiejętności.
Jak pisaliśmy, "dotąd ogólnodostępny obiekt ma zakończyć swoją działalność, a obiekt przejdzie w ręce wojska. Na taką sytuację nie chcą się zgodzić członkowie Krakowskiego Klubu Sportowego Arsenał, którzy skierowali już pismo do ministra obrony narodowej".
Strzelnica Pasternik jest jedyną tego typu strzelnicą w Małopolsce.
Interwencja posła
W sprawę zaangażował się poseł Dominik Jaśkowiec (KO), który wystosował do MON pismo z pytaniem, czy mimo przejęcia obiektu przez wojsko, cywile nie mogliby z obiektu korzystać.
"Z tego obiektu korzystało ok. 4 tys. osób zrzeszonych w kilkunastu klubach strzeleckich z terenu całej Małopolski. Dla wielu z nich ten obiekt stanowił jedyne zaplecze dydaktyczno-szkoleniowe i warunek ich funkcjonowania" - argumentował Dominik Jaśkowiec
I dalej pytał: Konieczność rozwoju Sił Zbrojnych RP warunkuje rozbudowę infrastruktury szkoleniowej dla polskiej armii, czy jednak nie istnieje możliwość, aby w dalszej perspektywie ze strzelnicy sportowej na Pasterniku w Krakowie nadal mogły korzystać kluby sportowe i strzelcy sportowi?
MON otwarte na współpracę z klubami sportowymi
Jak informuje w odpowiedzi Paweł Bejda, Sekretarz Stanu w MON, za pozyskaniem strzelnicy sportowej, zlokalizowanej przy ul. Pasternik 128 w Krakowie, przemawiają potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, w tym dotyczące szkolenia Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej czy też Grupy Bojowej Unii Europejskiej.
Teren stanowi zaplecze szkoleniowe dla istniejących i formowanych jednostek wojskowych w garnizonie Kraków.
"Jednocześnie informuję, że korzystanie ze strzelnic pozostających w zasobach resortu obrony narodowej przez osoby cywilne jest możliwe na podstawie zarządzenia MON w sprawie współpracy Ministra Obrony Narodowej z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami" - pisze Bejda.
