- To symboliczne otwarcie- wyjaśnia Marek Wasiak, prezes Zarządu Fundacji Panteon Narodowy. Z uwagi na niewielkie pieniądze, jakimi dysponowano, gotowe będą tylko trzy krypty Panteonu. Można do nich wejść z wnętrza kościoła, przez kryptę ks. Piotra Skargi. Docelowo do Panteonu złożonego z ośmiu krypt oraz części edukacyjnej, prowadzić ma osobne wejście z dziedzińca Collegium Broscianum UJ.
Idea Panteonu Narodowego w kryptach kościoła św. św. Piotra i Pawła narodziła się po rezygnacji z projektu rozbudowy zapełnionej już Krypty Zasłużonych na Skałce. Wtedy właśnie profesor Franciszek Ziejka, przewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, uznając Kraków jako miejsce szczególnie uprawnione przez historię do pielęgnowania tradycji narodowego Panteonu, zaproponował zespół podziemnych krypt kościoła św. św. Piotra i Pawła.
26 stycznia 2010 roku kilkudziesięciu przedstawicieli krakowskiej kultury, sztuki i nauki oraz władz samorządowych i administracyjnych Krakowa podpisało list intencyjny wspierający tę inicjatywę.
Budowa Panteonu oszacowana została na 20 mln zł. Zarząd fundacji liczył na pozyskanie funduszy unijnych. Niestety, jak na razie nie udało się uzbierać potrzebnej kwoty. Dzięki finansowemu wsparciu SKOZK rozpoczęte zostały prace archeologiczne oraz wykonana część prac konserwatorskich.
Skandaliczna obsługa kibiców - Wisła Kraków przeprasza - przeczytaj!
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!