Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Papież Franciszek odwiedzi dziś klasztor sióstr prezentek przy ul. św. Jana

Joanna Dolna
Ojciec święty będzie się modlił przy relikwiach błogosławionej Matki Zofii Czeskiej, założycielki zgromadzenia, którą beatyfikował w 2013 roku.

-Papież przybędzie do nas w drodze do Częstochowy. Musi tam być już o 8.40 - mówi s. Paulina Turwoń, prezentka. Początek wizyty zaplanowano na godz. 7.40. Najpierw w kościele św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty odbędzie się prywatne spotkanie ze zgromadzeniem. Przy drzwiach kościoła Papieża powita przełożona generalna wraz z dwiema siostrami. Będą też przedstawiciele szkół prowadzonych przez zakon w Krakowie i Rzeszowie-uczniowie, rodzice i nauczyciele. Przed kościołem zaśpiewa młodzież z Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum im. Jana Pawła II sióstr Prezentek w Rzeszowie.
-W kościele Ojciec Święty będzie się modlił przed obrazem Matki Bożej Świętojańskiej. Następnie złoży Matce Boskiej wiązankę kwiatów, wpisze się do księgi pamiątkowej i udzieli papieskiego błogosławieństwa siostrom i całej społeczności związanej z klasztorem. W tym czasie będzie śpiewał nasz międzyszkolny chór. Liczymy na to, że po błogosławieństwie Papież coś do nas powie, zresztą znając go, trudno przypuszczać, że będzie inaczej-mówi s. Paulina.
Prezentki przygotowały też podarunki dla Papieża Franciszka. Podczas naszej rozmowy przed papieską wizytą siostry nie chciały jednak zdradzić szczegółów.
Później Papież uda się do kaplicy błogosławionej Matki Zofii Czeskiej, gdzie będzie się modlił w ciszy przed sarkofagiem z relikwiami założycielki zgromadzenia.
Błogosławiona Zofia Czeska czyli Zofia z Maciejowskich, którą kościół wspomina 15 maja urodziła się w 1584 w Budziszowicach koło Wiślicy. Pochodziła ze średniozamożnej szlachty. Jako 16-latka poślubiła Jana Czeskiego, właściciela miejscowości Czechy koło Słomnik. Po dwóch latach wstąpiła do Arcybractwa Miłosierdzia przy kościele św. Barbary w Krakowie, najstarszej na ziemiach polskich organizacji charytatywnej. Sześć lat później zmarł jej mąż. Jako bezdzietna wdowa zajęła się pomocą dziewczętom osieroconym i z ubogich rodzin. W latach 20. XVII wieku przy ul. Szpitalnej 18 w Krakowie otwarła dla nich Dom Panieński Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny zwany „Domem Sierocym”, który był pierwszą w Polsce szkołą żeńską. Zofia starała się, by instytut stał się zgromadzeniem, ale nie udało jej się dokończyć dzieła. Zmarła w opinii świętości 1 kwietnia 1650 roku. Pochowano ją w Kościele Mariackim. Dopiero w 1660 roku biskup krakowski Andrzej Trzebicki zatwierdził oficjalnie Konstytucje dla Zgromadzenia Sióstr Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny.
Proces beatyfikacyjny Matki Zofii Czeskiej otworzył kardynał Franciszek Macharski 1 kwietnia 1995. W pomieszczeniach dawnej zakrystii kościoła św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty (ul. św. Jana 7) urządzono w 1998 roku według projektu Czesława Dźwigaja kaplicę, w której złożono czaszkę założycielki zgromadzenia. 27 czerwca 2011 papież Benedykt XVI podpisał dekret o heroiczności cnót, a 20 grudnia 2012 dekret potwierdzający cud za wstawiennictwem Zofii Czeskiej- uzdrowienie kilkuletniego chłopca chorego na zapalenie mózgu.
Uroczystości beatyfikacyjne odbywały się 9 czerwca 2013 w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. W imieniu Papieża Franciszka Matkę Zofię Czeską beatyfikował jego delegat - kardynał Angelo Amato.
-Szczątki błogosławionej spoczywają w podziemiach Kościoła Mariackiego. Na przełomie XVII i XVIII wieku siostry otrzymały relikwię-czaszkę. Wtedy też ostatecznie ukonstytuował się zakon. Sarkofag w naszej kaplicy ma formę szkatuły w kształcie trumny. Wewnątrz znajduje się jeszcze jedna szkatuła-drewniana, w której znajdują się relikwie-mówi s. Paulina Turwoń.
Po modlitwie w kaplicy Papież uda się do Balic.
-Papieska wizyta to dla nas wydarzenie historyczne. Nie spodziewałyśmy się, że przy tak napiętym harmonogramie Ojciec Święty zdecyduje się odwiedzić prezentki. Wcześniej rozmawiał z naszymi siostrami pracującymi w Watykanie. Z rozmowy wynikało, że bardzo chętnie złożyłby nam wizytę. Nasza przełożona wystosowała zaproszenie i Papież je przyjął. Jesteśmy za to wdzięczne Bożej opatrzności-mówi s. Paulina Turwoń.
W tej chwili w trzech krakowskich domach-przy ul. św. Jana, Szpitalnej i w Łagiewnikach mieszkają 42 siostry. W zakonie, którego pełna nazwa to Zgromadzenie Panien Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny (Congregatio Virginum a Praesentatione Beatae Mariae Virginis - stąd -siostry prezentki) obok ślubu czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, jest jeszcze czwarty ślub, który zobowiązuje siostry do dobrego wychowania i troski o młode pokolenie. Każda prezentka ma pomagać młodym w odnalezieniu drogi do Boga.
W Krakowie siostry prowadzą liceum i gimnazjum przy ul. św. Jana oraz internat przy ul. Szpitalnej. Liceum i gimnazjum działa też w Rzeszowie, a przedszkola: w Bukownie koło Olkusza, Świdnicy i Warszawie. W Jordanowie Podhalańskim mieści się Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży, a w Łukowicy koło Limanowej Dom Dziecka im. błogosławionej Matki Zofii Czeskiej. Oprócz wymienionych miejscowości siostry pracują w szkołach i parafiach w Błażowej na Podkarpaciu, Bukownie koło Olkusza, Cieplicach koło Jeleniej Góry, Częstochowie, Jankowie - Psarach w woj. łódzkim oraz Trembowli i Rohatyniu na Ukrainie, a także w Watykanie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska