https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Park wokół Dworku Matejki już gotowy

Piotr Rąpalski
W Krakowie powstało kolejne wyjątkowe miejsce. Otoczenie Dworku Jana Matejki w Krzesławicach nawiązuje do historycznego układu parkowego. Odtworzony został zarys ogrodu geometrycznego przed dworem i swobodny układ alejek w pozostałej części.
W Krakowie powstało kolejne wyjątkowe miejsce. Otoczenie Dworku Jana Matejki w Krzesławicach nawiązuje do historycznego układu parkowego. Odtworzony został zarys ogrodu geometrycznego przed dworem i swobodny układ alejek w pozostałej części. ZZM
Park zyskał oświetlenie oraz nowe ogrodzenie nawiązujące formą do istniejącej już wcześniej bramy wjazdowej na teren parku. Na odwiedzających czekają wygodne ławki, stoły piknikowe, stojaki na rowery. Ostateczny efekt będzie widoczny wiosną, kiedy zazieleni się posadzona roślinność charakterystyczna dla łęgu oraz zachowana część łąki kwietnej!

Przemysław Czarnek krok po kroku wyjaśnia dotacje dla fundacji i szkół

od 16 lat

Niegdyś wieś, obecnie dzielnica Krakowa – Krzesławice – szczyci się długą historią. Po raz pierwszy zostały wymienione w dokumentach z XII wieku.

Dworek ma długie dzieje i szczęście do wybitnych mieszkańców. Pierwszym z nich był Hugo Kołłątaj, współtwórca Konstytucji 3 Maja – pierwszej europejskiej konstytucji. Został właścicielem Krzesławic jako rektor Akademii Krakowskiej. To on otoczył dworek rozległym parkiem.

Właścicielem został też Jan Matejko, przez wielu uznawany za największego polskiego malarza XIX wieku. Kupił tę posiadłość w 1876 r. Od tej pory Krzesławice były jego ulubionym miejscem odpoczynku.

Od 1960 r. dworek jest własnością Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, które przekształciło go w muzeum. Można tu zobaczyć obrazy Matejki, w tym Poczet królów i książąt polskich oraz pamiątki po artyście. Jedną salę poświęcono również Kołłątajowi.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Fajnie, że jest park. Co z tego, jak od wieczora do rana jest on zamknięty na łańcuch? Jakoś wcześniej brama mogła być stale otwarta, mimo że przedostanie się od Zalewu było dość karkołomne - teraz dopiero w późnych godzinach porannych łaskawie zdejmowany jest łańcuch z bramy ?
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska