https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Pasy są dwa, choć ZIKiT nigdy ich nie namalował [MÓJ REPORTER]

Wjazd na ul. Kamieńskiego z ul. Tischnera. Samochody mogą się tu ustawiać na dwóch pasach.
Wjazd na ul. Kamieńskiego z ul. Tischnera. Samochody mogą się tu ustawiać na dwóch pasach. Wojciech Matusik
Mieszkaniec ma wątpliwości, jak należy zachować się na zjeździe z ul. Powstańców Śląskich w stronę ul. Kamieńskiego. Policja i ZIKiT wyjaśniają.

Masz wątpliwości dotyczące organizacji ruchu w innym miejscu? Znasz "czarny punkt" na drogowej mapie Krakowa? Daj nam znać! Czekamy na informacje, zdjęcia i nagrania wideo! Przyślij je na adres [email protected]. Do Twojej dyspozycji są też nasze profile na Facebooku: Mój Reporter Kraków | Gazeta Krakowska

Chodzi o tzw. "ślimak", którym kierowcy mogą pojechać na górę, w kierunku wyjazdu z Krakowa. Na jezdni w tym miejscu nie ma wyznaczonych pasów ruchu.

- Jest tam szeroko i często zdarza się, że kierowcy omijają kolejkę z lewej strony i wjeżdżają na lewy pas ul. Kamieńskiego - mówi pan Grzegorz. - Moja opinia jest taka, że ruszając ze świateł mogę zająć dowolny pas, ponieważ wyjeżdżam z ulicy o jednym pasie ruchu, nieważne jak szerokim. Niestety, jest tu kolizja z omijającymi kolejkę. Czy mam rację? A jeśli nie, to czy możnaby tam uporządkować ruch przez namalowanie pasów? - pyta krakowski kierowca.

Przedstawiciele Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu tłumaczą, że w tym miejscu funkcjonują dwa pasy ruchu, ale zrezygnowano z ich wymalowania. - Gdyby w tym miejscu próbowały przejechać obok siebie na przykład dwa autobusy lub samochody ciężarowe, to najpewniej doszłoby do kolizji. Jednak dwa auta osobowe mogą spokojnie przejechać obok siebie - mówi Michał Pyclik z ZIKiT. - W takim przypadku pojazdy ustawione po stronie lewej wyjeżdża na lewy pas w ciągu ul. Kamieńskiego, a te po prawej na pas prawy.

Drogowcy zaznaczają, że podobne rozwiązanie funkcjonuje m.in. na ul. Centralnej przy al. Pokoju - oś jest tam wymalowana na środku jezdni, a możliwe jest ustawienie się dwóch lub jednego rzędu pojazdów zależnie od ich wielkości. Podkreślają, że zastosowane rozwiązanie jest bardzo uniwersalne.

Fakt, że kierowcy powinni traktować szeroką jezdnię jako taką, na której funkcjonują dwa pasy ruchu, nawet jeśli nie są one wymalowane, potwierdza także policja.

- Zgodnie z prawem ruchu drogowego, pas ruchu to każda z podłużnych części jezdni wystarczająca do ruchu rzędu pojazdów - tłumaczy Witold Norek z krakowskiej drogówki. - Trzeba więc rozumieć, że na tym tzw. "ślimaku" funkcjonują dwa pasy ruchu - dodaje.

Już w czwartek o godzinie 12 w serwisie gazetakrakowska.pl opublikujemy odcinek programu "Czarne punkty na mapie Krakowa". Marcin Karkosza pokazuje w nim najbardziej niebezpieczne miejsca dla kierowców, pieszych i rowerzystów w mieście. Zapraszamy

Coś denerwuje lub przeszkadza w Twoim mieście? Byłaś (-eś) świadkiem ciekawego wydarzenia? Daj nam znać! Czekamy na informacje, zdjęcia i nagrania wideo! Przyślij je na adres [email protected]. Do Twojej dyspozycji są też nasze profile na Facebooku: Mój Reporter Kraków | Gazeta Krakowska

Komentarze 20

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

N
Nitro
Nie udowodnisz bo nie masz racji. Weź to na logikę. Oddaj prawko.
g
g
Ciekawe, że każdy tak świetnie zna przepisy, a jednak na ograniczeniu 50 km/h 3/4 kierowców jeździ 70 km/h, przyjmując to za standard.
W
WWE
Jeżeli udowodnię, że ani Norek ani Pyclik nie mają racji (a nie mają na 100%), wprowadzają opinię publiczną w błąd powodując zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego, a tym samym zdrowia i życia ludzi, to obydwu zwolnią dyscyplinarnie ?
M
MT
Dajcie spokój.... Jak byście umieli jeździć to problemu by nie było... Po co malować pasy, skoro przepisy są jasne i zrozumiałe. Trzeba się douczyć
K
Krakus
Czytanie ze zrozumieniem się kłania. Nie można namalować pasów, bo jest za wąsko (np. dla dwóch ciężarówek).
1234
Jacy drogowcy? Ile osób w ZIKiTcie ma wykształcenie w specjalności drogowej?
G
Grześ
W Krakowie sporo kierowców nie pamięta już podstawowych przepisów .
Dla wielu wjazd na rondo czy skrzyżowanie równorzędne to wyzwanie życia. Jeżeli na jakimś skrzyżowaniu wysiądzie sygnalizacja połowa kierowców nie wie jak się zachować .Tarasują przejazd albo stwarzają zagrożenie dla siebie oraz innych kierowców.
Opisane w liście zachowanie rozumiane przez autora jako cwaniactwo zmniejsza korki i poprawia płynność ruchu. Po prostu kolejka samochodów jest krótsza i nie korkuje innych skrzyżowań.
Niestety wielu kierowców tego nie pojmuje.
Do wszystkich normalnych kierowców :
Szerokości !
123
Oczywiscie ze jak jest kolejka to nie stoje jak baran tylko sie jedzie na szerokość ulicy i można z lewej i sprawej skręcic.. ale lepiej by to wyglądało jak by pasy były namalowane.. jeszcze gorszy przykład to np wjazdy na autostrady czy wjazdy na inna ulice gdzie np jest korek, jest pas zrobiony aby sie rozpędzić ale niektórzy chcą od razu wjechać i blokują totalnie droge, jak można 200 metrów dalej wjechać..
K
Krakow
A nie lepiej namalować pasy po prostu? To skrzyzowanie wyglada jak na Ukrainie...wstyd dla Zikit-a
K
Krakus
Nie ośmieszaj się.
m
mo
Interesujące, czyli według wykładni Pana Norka są tam dwa pasy dla samochodów osobowych ale gdy pojawi się ciężarówka lub autobus to robi się nagle jeden pas. Cytując pewnego znanego dziennikarza - a skąd Ci k..wa biedni ludzie to mają wiedzieć ?
Według ZIKITu jest to rozwiązanie bardzo uniwersalne i poprawne więc wychodzi na to że większość kierowców to poprostu debile którzy nie ogarniają swoimi małymi rozumkami tego co Panie i Panowie inżynierowie ruchu zaprojektowali.
Przypominam, że jakiś czas temu podobnie uniwersalne i nowatorskie rozwiązanie zastosowane zostało na ulicy Armii Krajowej ale po kilku kolizjach, które miały tam miejsce, spece z zikitu się z tego wycofali
g
gość
Oczywistym jest ze jeśli nie ma namalowanych pasów, to pasów jest tyle ile zmieści się samochodow
.
Trzeba wprowadzić zasady takie jakie są na upainie - pierwszeństwo ma zawsze ten, który jedzie droższym samochodem.
j
jkj
to raz, dwa kto wydał mu prawo jazdy?
m
mozna z obu
Tam jest dozwolony tylko jeden kierunek jazdy więc w prawo można skręcić z obydwu pasów. Tylko zająć po skręcie właściwy pas. I znów wyszła nieznajomość przepisów...
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska