https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Pierwsza komunia w pandemii. Niektóre parafie szykują się do uroczystości w maju. Inne uzależniają termin od obostrzeń

Marcin Banasik
Na tradycyjną formę pierwszej komunii w tym roku nie ma co liczyć. Tłumów nie będzie
Na tradycyjną formę pierwszej komunii w tym roku nie ma co liczyć. Tłumów nie będzie Sławomir Kowalski / Polska Press
W ubiegłym roku z powodu trwającej pandemii uroczystości pierwszej komunii świętej zostały przełożone na lato. W tym roku część biskupów chce, żeby pierwsze komunie odbyły się dopiero na jesieni. Inni biskupi przerzucają decyzję na proboszczów i rodziców, którzy wspólnie mają zdecydować, kiedy powinna się odbyć. Np. w parafii św. Józefa w Podgórzu, ze względów bezpieczeństwa komunia będzie podzielona na kilka terminów, począwszy od trzeciej niedzieli maja.

FLESZ - Znamy nową listę obostrzeń

Decyzje podejmują proboszczowie

Archidiecezja Krakowska do tej pory nie podała specjalnych wytycznych co do przeprowadzania uroczystości pierwszej komunii.

- Uroczystości liturgiczne jakimi są Pierwsza Komunia Święta oraz Sakrament Bierzmowania mogą odbywać się w parafiach Archidiecezji Krakowskiej z zachowaniem obowiązujących przepisów prawa, szczególnie liczba wiernych w kościołach i wytyczne co do zasad współżycia społecznego w ramach obostrzeń pandemicznych. Decyzję w tej sprawie podejmują poszczególni proboszczowie we współpracy z rodzicami - mówi ks. Łukasz Michalczewski, rzecznik prasowy Archidiecezji Krakowskiej.

Do uroczystości przygotowuje się już ks. Antoni Bednarz, proboszcz parafii św. Józefa w Podgórzu.

- Planujemy podzielić uroczystość tak, żeby każdy czuł się bezpiecznie i aby były przestrzegany reżim sanitarny. W jednej mszy weźmie udział kilkoro dzieci z rodzicami i rodzicami chrzestnymi. Musimy tak to zorganizować, żeby liczba wiernych nie przekroczyła 65 osób, bo tylu wiernych może przebywać jednocześnie w naszej świątyni. Organizacyjnie wymaga to trochę pracy, ale damy radę – zapewnia proboszcz parafii św. Józefa w Podgórzu.

Z kolei ks. Dariusz Raś proboszcz bazyliki Mariackiej jeszcze nie wie, kiedy jego parafia zorganizuje pierwszą komunię świętą.
- Mamy kilkanaście dzieci i prawdopodobnie zrobimy tak, że do sakramentu dzieci będą przystępowały w małych grupach. Na razie nie wiadomo jak będą wyglądały obostrzenie w maju, więc wstrzymujemy się z podawaniem konkretnych dat - mówi ks. Dariusz Raś.

Przypomnijmy, że obostrzenia epidemiczne w związku z pandemią koronawirusa zostały przedłużone do 25 kwietnia. Zgodnie z nimi w miejscach kultu religijnego obowiązuje limit - jedna osoba na 20 mkw., przy zachowaniu odległości minimum 1,5 m pomiędzy osobami. Ponadto w świątyniach i obiektach kultu religijnego obowiązkowe jest zakrywanie ust i nosa.

A co z przyjęciami komunijnymi?

Po zakończeniu kościelnych uroczystości pierwszokomunijnych rodzice często wynajmują miejsce w lokalu, aby zaprosić tam gości. Do tej pory restauracje i miejsca gdzie odbywają się takie przyjęcia maja zakaz działalności. Nie wszystkie lokale przestrzegają jednak obostrzeń. Dalego też, te które są otwarte mają dużo telefonów od rodziców, którzy chcą zaprosić gości po mszy na obiad. Na przykład restauracja "Wesołe Gary" po głośnym otwarciu w styczniu tego roku, dalej prowadzi działalność gastronomiczną i zamierza organizować również przyjęcia komunijne.

- Już nie mamy wolnych terminów na organizacj przyjęć komunijnych. Zainteresowanie było bardzo duże - mówi Karolina Bartosik, właścicielka lokalu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

To grzech przeciwko Duchowi Świętemu i Jego darom: mądrości i rozumu

p
px

U nas ksiądz przesunął z maja na połowę czerwca. Naiwność.

m
marian bogoboj-święty !

Ciekawe, co powiedzą te wszystkie zabobonne wieśsniaki, jak ta ich tzw. pierwsza komunia okaże się ostatnią.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska