FLESZ - Lęk prowadzi do impulsywnych zakupów
W Małopolsce mamy 20 kolejnych przypadków zarażeń koronawirusem - poinformowała w piątek wieczorem Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna. Łącznie w naszym regionie stwierdzono 452 zarażenia - do tej pory dziewięć osób zmarło.
Nowe przypadki zakażeń pochodzą m.in. z powiatu bocheńskiego (9 osób) oraz krakowskiego (1 osoba). Wszyscy aktualnie przebywają w izolacji, co oznacza po prostu, że chorzy nie wymagają hospitalizacji. Niestety zmarł kolejny pacjent: to 73-letni mieszkaniec Krakowa, który był leczony w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Przyczyną zgonu był koronawirus.
Pojawia się też jednak coraz więcej dobrych informacji. Sanepid przekazał, że mamy kolejnych dwóch ozdrowieńców - tym razem z Nowego Sącza. To osoby, u których ustąpiły objawy choroby zakaźnej.
Ostatnio pierwsi ozdrowieńcy opuścili z kolei Szpital Uniwersytecki w Krakowie. Chodzi o 40-letnią kobietę oraz 28-letniego mężczyznę.
- Przeprowadzone u nich ponowne testy na obecność SARS-CoV-2 dały wynik ujemny. Stan kolejnych pięciu hospitalizowanych poprawił się na tyle, że i one zostały wypisane do domu, gdzie będą kontynuować leczenie - poinformowali przedstawiciele placówki.
Dobra informacja jest też taka, że testy laboratoryjne nie wykazały zakażenia koronawirusem u członków personelu oraz pacjentów Miejskiego Centrum Opieki przy ul. Wielickiej. Przypomnijmy, że kwarantanną objęto tam dwa oddziały po tym, gdy okazało się, że pracowały tam dwie pielęgniarki, zakażone groźnym wirusem z Chin.
Tymczasem do Hotelu Wyspiański przy krakowskich Plantach, w którym powstało izolatorium, trafił pierwszy pacjent. To mężczyzna, który wcześniej przebywał w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. W całym budynku dostępnych jest łącznie 200 miejsc.
- Jak wiemy wiele osób chorobę COVID-19 - wywołaną zakażeniem koronawirusem SARS-Cov-2 - przechodzi łagodnie. Mogą oni jednak stać się źródłem zakażenia dla innych osób. To głównie z myślą o takich przypadkach wojewodowie i dyrektorzy oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia tworzą w poszczególnych regionach izolatoria - tłumaczą przedstawiciele wojewody małopolskiego Piotra Ćwika.
Za utworzenie i prowadzenie izolatorium w Hotelu Wyspiański odpowiada Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II. - W najbliższym czasie kolejne hotele, hostele, akademiki będą sukcesywnie przemieniane na takie miejsca, gdzie de facto można odbyć kwarantannę. Trafią tam pacjenci, u których zdiagnozowano koronawirusa, ale są w dobrym stanie i nie muszą być hospitalizowani - mówi nam Edyta Gajewska, rzecznik prasowy lecznicy.
Pacjenci mają tam zapewnione: osobny pokój z łazienką, opiekę medyczną i łączność telefoniczną z personelem medycznym lub personelem izolatorium oraz trzy posiłki dziennie. Koszty pobytu pacjenta pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia.
Koronawirus w Małopolsce. Izolatoria dla chorych na COVID-19...
Przedstawiciele wojewody poinformowali natomiast, że w Krakowie ruszył drugi hotel dla lekarzy. To Hotel Galaxy, położony w sąsiedztwie Starego Miasta, tuż nad Wisłą, przy ulicy Gęsiej. - Hotel Galaxy chcemy przeznaczyć dla lekarzy, personelu medycznego, a także dla Krakowskiego i Tarnowskiego Pogotowia Ratunkowego. Pracownicy medyczni będą mogli udać się tam i odpocząć po ciężkiej pracy. To też ważne, by zminimalizować ryzyko zakażeń wśród ich bliskich - mówi wojewoda Piotr Ćwik.
Niestety koronawirus wciąż paraliżuje pracę krakowskich szpitali. O kolejnych ograniczeniach poinformowali przedstawiciele Szpitala im. Żeromskiego w Krakowie. Władze lecznicy musiały zdecydować o czasowym wstrzymaniu przyjęć pacjentów na Oddział Neurologii z Pododdziałem Udarów.
- Głównym powodem jest istotne zagrożenie epidemiologiczne, związane z COVID-19, zdiagnozowanym u części pacjentów. W związku z wystąpieniem ogniska epidemiologicznego, część personelu przebywa na kwarantannie lub jest w trakcie leczenia, co powoduje trudności w zapewnieniu obsady przez personel medyczny - poinformowała Anna Górska, rzecznik prasowy lecznicy.
