https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Pieszy poluje na kierowcę w okolicy Galerii Krakowskiej. Ma za sobą nowe przepisy

Piotr Rąpalski
youtube/Marek Wojtaszek
Róg ulicy Pawiej i Kurniki, przejście dla pieszych. Kierowca nagrywający film przepuszcza przechodniów. Jeden z nich zachowuje się jednak dziwnie. Co sądzicie o tej sytuacji i zachowaniu pieszego? Zobaczcie film!

1 czerwca 2021 r. weszła w życie ustawa z dnia 25 lutego 2021 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym, która wprowadza przepisy zwiększające bezpieczeństwo pieszych na drogach, ujednolica dopuszczalną prędkość na obszarze zabudowanym, a także obliguje kierujących pojazdami do zachowania minimalnego odstępu między pojazdami na autostradach i drogach ekspresowych.

Zgodnie z nowymi przepisami, pieszy wchodzący na przejście dla pieszych będzie miał pierwszeństwo przed pojazdem, za wyjątkiem tramwaju. Przed tramwajem pieszy będzie miał pierwszeństwo tylko, gdy znajduje się już na przejściu dla pieszych.

W celu zwiększenia ochrony pieszego w rejonie przejścia dla pieszych, ustawodawca doprecyzował przepisy dotyczące zachowania się kierujących pojazdami, zobowiązując ich do obserwacji nie tylko przejścia dla pieszych, ale i jego okolicy oraz do stworzenia możliwości bezpiecznego przejścia przez jezdnię dla pieszych znajdujących się na przejściu dla pieszych oraz tych, którzy na to przejście wchodzą.

Dramatyczna sytuacja w Krakowie. Auto utknęło pod zalanym wi...

Kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany:

  • zachować szczególną ostrożność,
  • zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.

Nowe regulacje nie zwalniają również pieszego z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz korzystania z przejścia dla pieszych. W dalszym ciągu zabrania się także pieszemu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych.

Bardzo ważną zmianą dla pieszego jest zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.

DOPUSZCZALNA PRĘDKOŚĆ NA OBSZARZE ZABUDOWANY
M

Kolejną zmianą jest zrównanie dopuszczalnej prędkości pojazdu lub zespołu pojazdów przez całą dobę na obszarze zabudowanym do 50 km/h.

MINIMALNY ODSTĘP MIĘDZY POJAZDAMI

Na autostradach i drogach ekspresowych kierujący pojazdem obowiązany jest zachować minimalny odstęp od poprzedzającego go - na tym samym pasie ruchu - pojazdu.

Odstęp ten wyrażony w metrach określa się jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym się poruszamy, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Na przykład przy prędkości 100 km/h odstęp nie może być mniejszy niż 50 m.

Powyższej zasady nie stosuje się podczas wyprzedzania.

Dramatyczna sytuacja w Krakowie. Auto utknęło pod zalanym wi...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 9

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
Monia z Sosnowca
Nie chcialabym mieszkać w tym mieście pełnym podłych ludzi.
D
Daro Spiszu
Znalazłbym parking w pobliżu a potem nauczył bym delikwenta jak się chodzi na przejściu dla pieszych, zapamiętał by to do końca życia
G
Gość
Ta sytuacja jest tak dziwna że aż nasuwa się pytanie on na tego kierowcę się zaczaił bo go nie lubi czy ustawka
U
Ufny
Wolacy chcą wyłudzić kasę
g
grzeg
Każdy, dosłownie KAŻDY nowy przepis dotyczący ruchu kołowego jest represyjnie skierowany przeciw kierowcom.
s
s
No to jest przykład codzienności krakowskich ulic, o ile akurat tam należy sięspodziewać potoku pieszych, hulajnogistów, rowerzystów i wszelkich innych UTO, to jest wiele miejsc, gdzie rowerzysta nagle potrafi skręcić w leweo jakdąc drogą - na przejście i staje się pieszym w ułamku sekundy i wjechanie w niego powoduje że jest się przestępscą. Przepisy są debilne, w tym przypadku niby co - kierowca ma wyjść z auta i zapytać pieszego czy zamierza przejść i kiedy ? Ale to nic - np. S7 ka ma przejścia dla pieszych w rejonie Keilc, skarszyska kamiennej - wiecie co tam się dzieje ? Jak to stosować jak się jedzie 110 ? ps. rowerzysta złamał prawo czy juższuka go policja jest dowód.
j
jak_zwykle_bez_hejtu
Skoro GK jest w posiadaniu tego wideo to sprawa powinna juz dawno zostac zgloszona policji ! Na video oprocz wyraznie dziwnego zachowania faceta w bialej koszulce jest jeszcze rowerzysta przejezdzajacy przez pasy ! ps. Jeszcze troche i bedzie sie trzeba zatrzymac przed kazdym przejsciem i zapytac pieszych czy beda przechodzic albo czy mozna przejechac !
E
Edward
coraz więcej ludzi ma jakieś cywilizacyjne schorzenia psychiczne.
Z
Zbigniew Rusek
Debilne przepisy. Dlaczego to tramwaj ma być wyjątkiem, a autobus nie? Autobus hamując trwoni paliwo a tramwaj podczas hamowania zwraca prąd do sieci!!! Tramwaj im wolniej jedzie, tym mniej zużywa prądu, podczas gdy autobus im szybciej jedzie, tym mniej zużywa paliwa i mniej emituje spalin. Autobus powinien pędzić i trąbić na pieszych!!!
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska