Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków: plany zagospodarowania miasta szybciej i bez kłótni

Piotr Rąpalski
W ciągu trzech lat Kraków ma być pokryty w planami przestrzennego zagospodarowania w 60 proc.
W ciągu trzech lat Kraków ma być pokryty w planami przestrzennego zagospodarowania w 60 proc. Michał Ostałowski
Gmina szykuje zmiany w tworzeniu planów zagospodarowania przestrzennego. W ciągu trzech lat Kraków ma być nimi pokryty w 60 proc. Dziś to 31 proc. Wiceprezydent ds. rozwoju miasta Elżbieta Koterba zapowiada, że w czwartym roku kadencji, roku wyborczym, plany uchwalane nie będą. To ma przeciwdziałać psuciu ich przez polityków, radnych miejskich. Pani wiceprezydent zapowiedziała też wiele innych zmian, które mają pomóc chronić przestrzeń miejską.

Wiceprezydent Koterba wprowadza żelazną zasadę, że przygotowane plany będą tak długo konsultowane z mieszkańcami, aż urbaniści nie osiągną z nimi konsensusu. Urzędnicy będą prosili o uwagi krakowian już na etapie wytyczania granic terenu, który ma zostać objęty planem. Konsultacje przewidziane prawem mają być już tylko czystą formalnością. Dziś podczas nich dochodzi do największych konfliktów.

Czytaj także: Krakowski kanar będzie mógł użyć siły [DYSKUTUJ]

- Mam nadzieję, że skończymy z pikietami i protestami przy uchwalaniu planów - mówi Elżbieta Koterba. Zapowiada, że już w marcu zaprezentuje mieszkańcom mapę terenów, które będzie chciała objąć planami. - Nie musi to być cały Kraków. Około 15 proc. to drogi, rezerwaty, zabytki i inne tereny chronione ustawami. Z kolei ok. 20 proc. to tereny skarbu państwa lub miasta - dodaje pani wiceprezydent.

Koterba zapowiada unikanie konfliktów z mieszkańcami. Ci jednak często domagają się zmian w danym planie, na które nie pozwala plan ogólny, czyli studium uwarunkowań i kierunków planowania. To obecnie jest w Krakowie zmieniane. Studiummiało być skończone już w tamtym roku, ale sprawa ciągnie się w nieskończoność. Teraz prace zahamowała sprawa kanału krakowskiego. Miasto pyta władze województwa i te w Warszawie, czy ma on być budowany. Rezerwa terenu pod inwestycje jest, ale jeśli decydenci zrezygnują z kanału część miasta, okolice Dębnik i Podgórza, będzie można zaplanować inaczej. Koterba szacuje, że studium może być gotowe nawet dopiero w pierwszej połowie 2012 roku!

Zapowiadana zmiany dotyczą też działania Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej. Właśnie tworzona jest lista ekspertów, którzy w niej zasiądą. Komisja opiniuje plany zagospodarowania i projekty ważnych inwestycji w mieście. Do tej pory przewodniczył jej prof. Wacław Celadyn. Jego funkcję prawdopodobnie przejmie główny architekt miasta prof. Andrzej Wyżykowski. To ma wzmocnić jego kompetencję i możliwości ochrony przestrzeni miejskiej.

Wiceprezydent Koterba przyznaje, że ułatwieniem w planowaniu miasta ma być nowelizacja i uporządkowanie ustawy o planowaniu. W minionym półroczu prawo zmieniało się aż 6 razy, co nie pomaga urbanistom. Plany często są też skarżone przez osoby i firmy, którym ich rozwiązania nie przypadają do gustu. Zmiana ustawy miałaby wprowadzić obowiązek zgodności decyzji o warunkach zabudowy wydawanych przez urząd z ogólnym planem miasta. Ma też stworzyć granice czasowe do kiedy plany mogą być zaskarżane po uchwaleniu. Dziś takowe nie obowiązują. Nowa ustawa ma szansę wejść w życie w tym roku.

Kraków w ostatnich latach przyspieszył z porządkowaniem miasta. W roku 2003 pokrytych planami było zaledwie 1,5 proc. jego powierzchni. Teraz to 31 proc. W powstałych planach stworzono tereny pod ok. 46 tys. mieszkań. Planów uchwalonych mogło być jednak więcej, ale część z nich przez poprawki radnych, uchylenia wojewody, czy decyzje sądu nie obowiązuje. Obecnie trwają prace na 34 planami, które obejmą kolejne 22 proc. powierzchni miasta.

Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: W Małopolsce kradnie się najchętniej niemieckie auta
Sportowetempo.pl. Najlepszy serwis sportowy
Korki w Krakowie - sprawdź mapę na żywo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska