https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Płatne staże i program KCIUK. Uniwersytet Ekonomiczny wie, jak pomóc Ukrainie i miastu

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Płatne staże (3500 zł) dla stu, a później nawet 400 ukraińskich studentów od 21 marca i kompleksowe wsparcie w postaci programu KCIUK (Krakowskie Centrum Informacji Ukraińskiej) od 28 marca, które ma pomóc skoordynować szereg miejskich inicjatyw - z takimi propozycjami wsparcia w kwestii kryzysu uchodźczego z jakim zmaga się Kraków, wyszedł Uniwersytet Ekonomiczny.

FLESZ - Rosjanie zabijają coraz więcej cywilów

od 16 lat

- Wszyscy mają świadomość tego, jaka jest sytuacja. Cały czas podejmujemy różne, bardzo potrzebne działania, które pozwalają uchodźcom ukraińskim zadomowić się w Krakowie. Natomiast to jest pomoc jedynie doraźna, na chwilę. Była kwestia znalezienia sposobu patrzenia w przyszłość, bo część z uchodźców u nas zostanie i musi mieć co ze sobą tu robić. Dlatego właśnie wsparliśmy tę bardzo potrzebną i pożyteczną inicjatywę Uniwersytetu Ekonomicznego - mówił Prezydent Jacek Majchrowski.

W rozmowie z dziennikarzami zaznaczył również, że miasto tyle, ile może, to daje od siebie, ale każde wsparcie jest mile widziane... choć niektóre formy pomocy kończą się fiaskiem, jak np. inicjatywa związana z otwarciem specjalnych kont, na które ludzie mogliby wpłacać darowizny. - Do tej pory wpłynęło 20 euro i około 9 tys. złotych. Widać, że zapał troszkę zmalał - zaznaczył prezydent. Dodał też, że jeśli chodzi o centralę, współpraca układa się jak należy, choć na ten moment Kraków na pomoc Ukrainie wydał ponad 20 mln złotych, a Ukraińców mamy w mieście już ponad 200 tys. osób, z czego 100 tys. to osoby, które dotarły do nas przed wybuchem wojny.

Pierwsza z ogłoszonych 21 marca przez Uniwersytet Ekonomiczny forma wsparcia, to płatne staże dla studentów uczelni ukraińskich. Jak zapowiedział rektor UEK Stanisław Mazur, docelowo takich staży będzie 400-500, natomiast na ten moment uczelnia uruchamia ich 100.

- Te staże będą kształtowały się na poziomie 3,5 tys. miesięcznie i będą trwały od 6 do 9 miesięcy. Są oferowane głównie przez sektor Global Business Services, czyli nowoczesne firmy z terenu Krakowa z branży IT, logistyki czy finansów - tłumaczył rektor UEK i dodał, że program rusza od poniedziałku 21 marca, a po wyczerpaniu obecnej puli staży, będzie ona zwiększona do zapowiadanych 400 lub 500.

Jak mogliśmy się dowiedzieć, to nie jedyna inicjatywa, z jaką wychodzi Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie. Drugą formą wsparcia jest KCIUK, czyli Krakowskie Centrum Informacji Ukraińskiej, które ma pomóc skoordynować szereg miejskich inicjatyw. Jak zapowiedział rektor Stanisław Mazur, ruszy ono 28 marca. - Jest to inicjatywa pro publico bono m.in. uczelni krakowskich, ale też sektora biznesu i dużej liczby organizacji pozarządowych, która ma pomóc miastu i mieszkańcom w poradzeniu sobie z tym bezprecedensowym wyzwaniem związanym z kryzysem migracyjnym - powiedział.

KCIUK będzie odpowiadał za: system informatyczny, który pozwoli zarządzać zasobami i potrzebami magazynowymi w mieście, zapewnienie zaplecza ekspercko-komunikacyjnego UEK, koordynowanie pracy wolontariuszy, pozyskiwanie środków finansowych, przygotowanie bazy działalności pomocowych, realizację programów budowania kompetencji oraz stworzenie bazy miejsc pracy.

- 200 tys. obywateli ukraińskich w naszym mieście stanowi niezwykłe wyzwanie, ale też wielką szansę cywilizacyjną dla Krakowa, dlatego chcemy wyjść poza doraźną pomoc i rozpocząć debatę, której konkluzją byłaby odpowiedź na pytanie, jak z tym wielkim wyzwaniem sobie poradzić tak, żeby z jednej strony służyło to obywatelom Ukrainy, a z drugiej by pomóc miastu Kraków - zaznaczył rektor UEK.

Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie Wiaczesław Wojnarowski podziękował Polsce i Polakom za wsparcie i pomoc dla obywateli Ukrainy. - Ten projekt, który dziś jest prezentowany, jest bardzo ważnym elementem systemowego rozwiązania problemów, które dotyczą obywateli Ukrainy, którzy z powodu agresji rosyjskiej zmuszeni byli opuścić swój dom i uciec na gościnną polską ziemię. Niestety barbarzyństwo Putina nie ma granic, wykorzystywane są niekonwencjonalne rodzaje broni, ranieni są cywile, w tym dzieci, i wszystko to sprawia, że kolejne fale ludności są zmuszone opuszczać Ukrainę, w tym ludzie starsi, kobiety z dziećmi i młodzież, pośród których znajdą się osoby ranne tak psychicznie jak i fizycznie - zaznaczył konsul i dodał, że w tej chwili Ukraina walczy nie tylko za swój kraj, ale też za wybór cywilizacyjny.

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Dawid Kroczek, trener Cracovii: Dziękuję za bardzo dobry sezon w naszym wykonaniu

Dawid Kroczek, trener Cracovii: Dziękuję za bardzo dobry sezon w naszym wykonaniu

Kibice Cracovii byli z zespołem do końca. Nie zawiedli się

Kibice Cracovii byli z zespołem do końca. Nie zawiedli się

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska