- Pogotowie przeciwpowodziowe na terenie Krakowa zostało wprowadzone w z związku z przekroczeniem stanu ostrzegawczego na Wiśle na wodowskazie Bielany (wynoszącego 370 cm) oraz utrzymującej się w godzinach nocnych tendencji wzrostowej stanu wód, jak również wysokiego poziomu wody na innych mniejszych ciekach przepływających przez miasto. Jest konsekwencją zapisów wynikających z Planu Operacyjnego Ochrony Przed Powodzią Miasta Krakowa stanowiącego załącznik nr 1 do Planu Zarządzania Kryzysowego Miasta Krakowa - informują w krakowskim magistracie.
Wprowadzenie stanu pogotowia przeciwpowodziowego oznacza postawienie w stan gotowości służb odpowiedzianych za podejmowania działań interwencyjnych zabezpieczających przed powodzią. Obliguje do wzmożonej czujności i zachowania szczególnej ostrożności w pobliżu wezbranych rzek i potoków, jak również do przygotowania się, zarówno służb jak i mieszkańców, do ewentualnego reagowania na możliwe wystąpienie podtopień i wylewów.
- Stan wody na Wiśle powyżej ostrzegawczego może skutkować wylewami na skutek nieszczelności przepustów wałowych, a w sytuacji długo utrzymujących się wysokich stanów może dochodzić do podtopień spowodowanych gromadzeniem się wód opadowych, nie mogących odpłynąć do Wisły, na tzw. zawalu. Obecna sytuacja hydro-meteorologiczna wskazuje, że w najbliższym czasie następowało będzie obniżanie się poziomu wody w ciekach, a w związku z tym stan pogotowia przeciwpowodziowego najprawdopodobniej wkrótce zostanie odwołany - wyjaśniają w urzędzie.
Ogłoszenie pogotowia przeciwpowodziowego wiąże się z ogłoszeniem przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy stanu zagrożenia hydrologicznego, choć nie jest z nim równoważne.
Stan zagrożenia hydrologicznego - jest on ogłaszany przez IMGW-PIB w przypadku wystąpienia lub zagrożenia wystąpieniem co najmniej jednej z następujących sytuacji:
- przekroczenie stanów ostrzegawczych, z tendencją wzrostową, na wodowskazach w co najmniej jednej zlewni monitorowanej przez IMGW-PIB;
- wystąpienie zatoru lodowego poniżej wodowskazu powodującego przekroczenie stanu ostrzegawczego na tym wodowskazie;
- wystąpienie niebezpiecznego opadu, mogącego spowodować przekroczenie stanów ostrzegawczych;
- wystąpienie na morzu, w zatokach i zalewach bardzo silnego lub sztormowego wiatru od strony morza, mogącego spowodować cofkę z przekroczeniem stanów ostrzegawczych.
W Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Krakowa przy ul. Rozrywki 26 pełniony jest całodobowy dyżur.
O zdarzeniach mających istotne znaczenie dla bezpieczeństwa ludzi i podjętych działaniach prosimy na bieżąco informować:
Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Krakowa – tel.: 12 616 59 99, faks: 12 413 89 66,
straż pożarną – tel. 998,
straż miejską – tel. 986.
Co robić, jak już wiesz, że powódź Cię nie ominie:
- przygotuj się do ochrony swojego domu i dobytku przed skutkami powodzi – przygotuj worki z piaskiem;
- zadbaj o zwierzęta – znajdź dla nich bezpieczne miejsce, pamiętaj by w chwili nadejścia powodzi nie były uwiezione i mogły same ratować swoje życie;
- kiedy pojawi się nagle zagrożenie powodziowe, wyłącz główne zasilanie elektryczne i dopływ gazu;
- zabezpiecz najcenniejsze rzeczy, przenosząc je na wyższe pietra domu. Zabezpiecz dokumenty osobiste Twoje i Twojej rodziny, przywiąż przedmioty i urządzenia do stabilnych elementów, aby nie popłynęły;
- usuń z terenu posesji pojazdy i przemieść je w bezpieczne miejsce;
- usuń z najbliższego otoczenia wszystkie toksyczne substancje, takie jak pestycydy i środki owadobójcze;
- przygotuj się do ewentualnej ewakuacji. By była ona skuteczna, musisz zaplanować kilka miejsc i dróg ucieczki, sposób przeniesienia rodziny i wartościowych przedmiotów w bezpieczne miejsce;
- na wypadek nadejścia katastrofy miej pod ręką przygotowane rzeczy: latarki z zapasowymi bateriami, przenośne radio z zapasowymi bateriami, telefon komórkowy bądź bezprzewodowy, apteczkę pierwszej pomocy i niezbędne leki używane przez domowników, niezbędny zapas jedzenia i wody, ciepłe ubrania, śpiwory i koce.
- Rośliny antysmogowe - warto je mieć w swoim domu!
- Jak wyglądały mieszkania w PRL? Zobacz archiwalne zdjęcia
- Koronawirus w Polsce [DANE, MAPY, WYKRESY]
- Kinga Duda niczym Ivanka Trump. MEMY o córce prezydenta
- Spowiedź "Miśka". 10 szokujących fragmentów zeznań byłego lidera gangu kiboli Wisły
- Luksus po krakosku. TOP 15 najdroższych mieszkań
