Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Pogrzeb rektora Politechniki Krakowskiej śp. prof. Andrzeja Białkiewicza 29 marca

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Politechnika Krakowska
Uroczystości pogrzebowe śp. rektora Politechniki Krakowskiej prof. Andrzeja Białkiewicza rozpoczną się w środę (29 marca) o godz. 12 mszą św. w Bazylice Mariackiej w Krakowie - poinformowały władze uczelni. Odprowadzenie zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku na Cmentarzu Rakowickim rozpocznie się z kolei o godz. 14.30 (od bramy głównej).

Uczelnia poinformowała również o możliwości wpisywania się do księgi kondolencyjnej, która została wyłożona w holu rektorskim w budynku głównym PK przy ul. Warszawskiej 24 - na I piętrze, przy gabinecie śp. rektora prof. Andrzeja Białkiewicza.

Wpisy można składać:

  • w poniedziałek (27.03) - w godz. 7-16
  • we wtorek (28.03) - w godz. 7-16
  • w środę (29.03) - w godz. 7-10.

Rektor Politechniki Krakowskiej zmarł w minioną środę, 22 marca w godzinach późnowieczornych w Krakowie. Andrzej Białkiewicz z uczelnią był związany przez blisko 50 lat, od czasu, gdy studiował tutaj architekturę. Funkcję rektora sprawował od września 2020 roku. Wcześniej był prorektorem Politechniki dwóch kadencji i wieloletnim kierownikiem Katedry Rysunku, Malarstwa i Rzeźby na Wydziale Architektury PK. Pracę naukową i dydaktyczną łączył z praktyką architektoniczną.

Prof. Andrzej Białkiewicz urodził się 13 czerwca 1954 r. w Czeladzi. W 1978 roku ukończył studia na Wydziale Architektury PK, po czym rozpoczął pracę w Zakładzie Rysunku, Malarstwa i Rzeźby na tym wydziale. Kierował nim w latach 2011-2020. W 1987 r. uzyskał stopień doktora nauk technicznych na podstawie rozprawy poświęconej architekturze okresu międzywojennego i zagadnieniom konserwatorskim. Dysertacja stanowiła punkt wyjścia do dalszych prac badawczych i nawiązania międzynarodowych kontaktów naukowych. W 2005 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk technicznych na podstawie pracy pt. "Rola rysunku w warsztacie architekta. Szkoła krakowska w kontekście dokonań wybranych uczelni europejskich i polskich". Tytuł profesora nauk technicznych otrzymał w 2018 roku. Jego książka profesorska poświęcona była zmianom użytkowania obiektów sakralnych ("Adaptive Reuse of Sacred Buildings"). 8 lipca 2020 roku prof. Białkiewicz został wybrany na rektora Politechniki Krakowskiej. Objął funkcję 1 września 2020 roku. Wcześniej - w latach 2012-2020 - był prorektorem uczelni do spraw ogólnych, odpowiedzialnym m.in. za inwestycje, rozwój infrastruktury badawczej i dydaktycznej oraz współpracę z otoczeniem samorządowym i gospodarczym.

Główne obszary zainteresowań badawczych prof. Białkiewicza dotyczyły teorii architektury współczesnej, a zwłaszcza architektury modernistycznej, roli rysunku w działalności architektów, zachowania dziedzictwa architektonicznego, procesów nadawania zabytkom architektury współczesnych funkcji, w tym zjawiska desakralizacji obiektów zabytkowych. Był autorem lub współautorem ok. 140 publikacji naukowych w czasopismach krajowych i międzynarodowych oraz trzech monografii.

Andrzej Białkiewicz był też czynnym architektem. Jest autorem lub współautorem ponad 180 zrealizowanych projektów architektonicznych i architektoniczno-konserwatorskich (m.in. w Krakowie, Warszawie, Rzeszowie, Łodzi, Częstochowie, Inowrocławiu, Włodawie, Dąbrowie Górniczej, Dębicy, Sosnowcu, Wolbromiu, Zakopanem, Lublinie), w tym ponad 50 realizacji kościołów i założeń sakralnych w Polsce (największe z nich to kościół z zespołem klasztornym oo. Paulinów w Toruniu), a także na Ukrainie, Łotwie, w Kamerunie, na Węgrzech, Chorwacji, Republice Południowej Afryki, Słowacji. Znaczącym kierunkiem jego działań architektonicznych były realizacje konserwatorskie, m.in. na Jasnej Górze w Częstochowie i Skałce w Krakowie.

Ważnym obszarem działalności akademickiej prof. Andrzeja Białkiewicza była dydaktyka w zakresie obrazowania architektury i tworzenia jej reprezentacji, projektowania, konserwacji zabytków i historii sztuki. Był wykładowcą cenionym i lubianym przez studentów Politechniki Krakowskiej.

Prof. Białkiewicz miał wiele pasji - interesował się historią motoryzacji, uczestniczył w zlotach i rajdach zabytkowych pojazdów, był znawcą muzyki klasycznej, swoje prace rysunkowe prezentował na wystawach autorskich i zbiorowych.

Odbudowa Ukrainy to szansa dla polskich firm

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska