Kraków. Pogrzeb Żołnierzy Wyklętych: "Wiktora", "Ordona" i "Złoma" [ZDJĘCIA]

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
W Krakowie w środę (30 marca) odbył się pogrzeb żołnierzy podziemia niepodległościowego: Eugeniusza Gałata "Wiktora", Władysława Migdała "Ordona" i Leona Zagaty "Złoma". Szczątki bohaterów odnaleziono podczas prac poszukiwawczych Instytutu Pamięci Narodowej na cmentarzu Rakowickim w 2019 roku.

FLESZ - Morawiecki o derusyfikacji polskiej gospodarki

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się mszą św. w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Rakowickiej. Następnie kondukt pogrzebowy przeszedł na cmentarz Rakowicki przy ul. Prandoty.

Eugeniusz Gałat ps. "Wiktor" (1924-1948) był partyzantem Narodowych Sił Zbrojnych, żołnierzem oddziału NSZ kpt. Jana Dubaniowskiego "Salwy", a następnie - po jego śmierci - dowódcą grupy partyzanckiej. W starciu z UB w listopadzie 1947 r. został ranny i aresztowany. Został zamordowany z wyroku komunistycznego sądu - 11 maja 1948 r. zastrzelono go na dziedzińcu więzienia przy ul. Montelupich w Krakowie.

Władysław Migdał ps. "Ordon" (1925-1948), urodzony w Kłaju, był żołnierzem oddziału NSZ kpt. Jana Dubaniowskiego "Salwy", a następnie grupy partyzanckiej Eugeniusza Gałata "Wiktora". Został aresztowany podczas obławy przeprowadzonej przez UB w grudniu 1947 roku. Skazany przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Krakowie 4 marca 1948 r. na pięciokrotną karę śmierci. Został zamordowany z tego wyroku komunistycznego sądu 11 maja 1948 r. w więzieniu przy ul. Montelupich w Krakowie.

Trzecim z żołnierzy wyklętych, którzy w środę został uroczyście pochowany, jest Leon Zagata ps. "Złom" (1925-1950). Od 1948 r. był partyzant oddziału "Wiarusy" dowodzonego przez Tadeusza Dymla „Srebrnego”, a następnie Stanisława Ludzię "Harnasia" działającego w powiatach nowotarskim, nowosądeckim oraz limanowskim. Został aresztowany przez UB w lipcu 1949 r. na polanie Surówki w masywie Lubonia Wielkiego. Zamordowany z wyroku komunistycznego sądu 12 stycznia 1950 r. w więzieniu przy ul. Montelupich w Krakowie.

- Oddanie należytej godności i czci wszystkim, którzy mimo grożących represji nie wahali się walczyć o niepodległość Polski, jest naszą powinnością. Za swoje oddanie i wierność Ojczyźnie przyszło im zapłacić najwyższą cenę. Dzisiaj mówimy z całą stanowczością: cześć i chwała Bohaterom! Pamięć o Waszym poświęceniu nigdy nie zaginie - podkreślił II wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.

Za wybitne zasługi poniesione z niezwykłym poświęceniem w walce o suwerenność i niepodległość polskiego państwa prezydent Andrzej Duda przyznał pośmiertnie trzem Żołnierzom Niezłomnym odznaczenia państwowe. Krzyż z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości dla Eugeniusza Gałata oraz Krzyż Orderu Krzyża Niepodległości dla Władysława Migdała i Leona Zagaty. Z rąk II wicewojewody małopolskiego Ryszarda Pagacza odznaczenia odebrali najbliżsi członkowie rodzin odznaczonych.

Szczątki tych żołnierzy, odnalezione podczas prac poszukiwawczych IPN na cmentarzu Rakowickim w 2019 r., złożono w środę do grobów na nowej kwaterze, wybudowanej przez IPN we współpracy z wojewodą małopolskim, Zarządem Cmentarzy Komunalnych w Krakowie i Urzędem Miasta Krakowa. Jest to - poświęcone w 2021 r. - miejsce spoczynku żołnierzy podziemia niepodległościowego, poległych w walce z okupantami niemieckim i sowieckim lub zamordowanych w akcjach represyjnych oraz w wyniku innych zbrodni. Wcześniej, we wrześniu ubiegłego roku, złożono tam szczątki ks. Władysława Gurgacza "Sema", Ryszarda Kłaputa "Pomsty" i ppor. Tadeusza Zajączkowskiego "Mokrego".

Przypomnijmy, że jednym z zadań IPN jest poszukiwanie i identyfikacja pogrzebanych potajemnie żołnierzy podziemia niepodległościowego oraz innych ofiar reżimów totalitarnych - w celu przeprowadzenia godnych pochówków polskich bohaterów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska