Mieszkańcy Nowej Huty znów musieli stanąć w obronie zabytkowego budynku na osiedlu Teatralnym 19, w którym niegdyś działała stołówka Kombinatu Budownictwa Mieszkaniowego. We wtorek 13 września zablokowali przedstawicielom dewelopera możliwość wejścia na teren, gdzie znajduje się zabytek. W ten sposób chcieli powstrzymać przeprowadzenie prac budowlanych. Na razie im się to udało.
- Deweloper nie wjechał na plac budowy i odstąpił od prowadzenia prac - relacjonuje nam Piotr Szpiech, rzecznik prasowy krakowskiej policji. Funkcjonariusze zostali wezwani na miejsce właśnie przez przedstawicieli dewelopera, którzy zgłosili, że grupa około 20 osób blokuje im możliwość wejścia na posesję na osiedlu Teatralnym 19. - Osoby te protestowały przeciwko przeprowadzeniu tam prac budowlanych - dodaje Szpiech.
Przedstawiciel dewelopera, który pojawił się we wtorek na osiedlu Teatralnym, w rozmowie z portalem Interia.pl sprawę skomentował krótko: "działamy zgodnie z prawem". Czyli m.in. zgodnie z pozwoleniem na budowę, wydanym przez krakowski magistrat. Zakłada ono rozbudowę i nadbudowę budynku. Takiej inwestycji od kilku lat sprzeciwiają się mieszkańcy Nowej Huty. Zwracają uwagę, że budynek po rozbudowie będzie m.in. wyższy od sąsiednich zabudowań, co zburzy ład przestrzenny.
Przypomnijmy, że w sierpniu 2018 roku nieważność pozwolenia na budowę, na które powołuje się deweloper, stwierdził prezydent Krakowa. Jego urzędnicy wskazali, że prace na budowie zostały przerwane na pięć lat. Tymczasem zgodnie z prawem pozwolenie traci ważność już w momencie, gdy budowa zostaje przerwana na dłużej niż 3 lata. Decyzję prezydenta podtrzymał wojewoda małopolski.
Deweloper złożył wobec tego skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ale ten ją oddalił. Dopiero w Naczelnym Sądzie Administracyjnym dopiął swego. NSA uchylił wyrok sądu niższej instancji, a także decyzje prezydenta i wojewody. Deweloper uznał zatem, że pozwolenie jest ważne i dlatego chciał przeprowadzić prace na osiedlu Teatralnym.
Jak swój wyrok uzasadnił Naczelny Sąd Administracyjny? "W sprawie nie podjęto wszelkich czynności niezbędnych do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego oraz do załatwienia sprawy, nie zebrano w sposób wyczerpujący materiału dowodowego, a w konsekwencji przedwcześnie uznano za udowodnioną okoliczność przerwania budowy na czas dłuższy niż 3 lata" - czytamy w uzasadnieniu.
Do tematu wrócimy.
- To oni tworzyli niezwykły koloryt krakowskich ulic i placów. Pamiętacie ich?
- TAK Kraków wyglądał jeszcze 15 lat temu. To rok 2007. Aż trudno uwierzyć!
- Horoskop na wrzesień 2022 dla wszystkich znaków zodiaku
- Niezwykła wieś z Małopolski znów jest gwiazdą internetu
- Zalane wioski pod Krakowem, drogami płynęły rzeki
Brak snu wpływa na empatię i hojność
