WIDEO: Trzy Szybkie
– Zaczynamy rok akademicki w nowej rzeczywistości – z nowym statutem, nowym organem – Radą Uczelni, nowymi wydziałami skupionymi wokół nowo zdefiniowanych dyscyplin nauki, ze Szkołą Doktorską PK, a więc z nowym systemem kształcenia doktorantów, z nowymi kierunkami kształcenia, ze zmianami strukturalnymi, nowymi regulaminami pracy i studiów. Wprowadzając zmiany chcieliśmy nie tylko wypełnić obowiązki ustawowe, ale przede wszystkim tak wykorzystać nowe możliwości prawne, by służyły naszym potrzebom i celom i pozwalały na rozwój uczelni – powiedział rektor Politechniki prof. Jan Kazior, podczas uroczystej inauguracji. Jak podkreślił, dyskusja nad programem reform przebiegała w formie wieloetapowych konsultacji z całą społecznością PK i była toczona w spokojnej i rzeczowej atmosferze.
Uczestniczący w inauguracji roku minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podziękował społeczności Politechniki za „bardzo znaczący wkład wniesiony w ostateczne rozstrzygnięcia reformy szkolnictwa wyższego zawarte w Konstytucji dla nauki”. Zaznaczył, że MNISW, jest gotowe na korekty reformy, gdyby takie potrzeby zgłaszało środowisko akademickie. Wskazał szczególnie ważne wyzwania stojące przed uczelniami technicznymi – wykorzystanie szansy na rozwój, jaką są Szkoły Doktorskie oraz jeszcze skuteczniejsze pełnienie przez uczelnie funkcji koła zamachowego dla polskiej gospodarki. Podkreślił, że nadal wspólnym dążeniem środowiska akademickiego i rządzących powinno być zwiększenie finansowania polskiej nauki ze środków budżetowych.
Wykład inauguracyjny pt. „Inteligentne systemy bezpieczeństwa publicznego” wygłosił Jacek Drabik, prezes zarządu Motorola Solutions Systems Polska, członek Rady Uczelni. Podczas uroczystości wręczono też wyróżnienia wybitnym młodym naukowcom. Nagrodę im. Zbigniewa Engela otrzymał dr inż. Paweł Pławiak z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji (za całokształt badań interdyscyplinarnych z zakresu medycyny i informatyki oraz pracę doktorską pt. „Automatyczne diagnozowanie dysfunkcji mięśnia sercowego na podstawie analizy sygnału elektrokardiograficznego (EKG) przy wykorzystaniu systemu ewolucyjno-neuronowego”). Fundacja Wspierania Młodych Talentów im. Janusza Magiery nagrodziła absolwentów Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej: mgr. Inż. Macieja Pilcha (nagroda I stopnia za całokształt osiągnięć w czasie studiów I i II stopnia, w tym m.in. współautorstwo 2 artykułów w czasopismach z listy A, współautorstwo 6 zgłoszeń patentowych, Diamentowy Grant) oraz mgr. inż. Przemysława Wolińskiego (nagroda II stopnia za całokształt osiągnięć na studiach I i II stopnia, w tym m.in. zsyntezowanie wcześniej nieznanych, pochodnych izo-ksazoli wykazujących szeroką gamę aktywności biologicznych). Do Złotej Księgi Wychowanków PK wpisani zostali wybitni absolwenci uczelni Witold Białokur i Sławomir Dzierżek.
- Tak oszukują mechanicy. Kierowcy – miejcie się na baczności!
- Nowy odcinek ekspresowej zakopianki gotowy! Zobacz jak wygląda!
- Parkowanie w Krakowie. Nowe zasady, większa strefa
- Najbardziej ekskluzywne osiedla w Krakowie [TOP 10]
- Cracovia. Żony i partnerki piłkarzy [ZDJĘCIA]
- Wisła Kraków. Żony i partnerki piłkarzy [ZDJĘCIA]
