Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Polska Fundacja dla Afryki organizuje misję na Madagaskar. Lekarze będą leczyć trędowatych

Iwona Krzywda
Iwona Krzywda
fot. Polska Fundacja dla Afryki
Lekarze spod Wawelu spędzą dwa tygodnie na Madagaskarze, gdzie będą diagnozować i leczyć chorych dotkniętych m.in. trądem.

WIDEO: Trzy Szybkie

- Jedziemy w trudny rejon Mampikony. Mieszka tam ok. 30 tys. osób, które żyją w bardzo ciężkich warunkach. Ich wioski znajdują się w okolicach rzek, z których woda służy im do mycia, prania i picia. W takich warunkach choroby zakaźne wyjątkowo łatwo się rozprzestrzeniają - mówi dr Lidia Stopyra, specjalista chorób zakaźnych z krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. S. Żeromskiego, kierowniczka misji na Madagaskar organizowanej przez Polską Fundację dla Afryki. - Madagaskar jest jednym z czterech krajów na świecie, gdzie żyje największa liczba osób dotkniętych trądem. A trzeba mieć świadomość, że dane Światowej Organizacji Zdrowia na ten temat są mocno niedoszacowane, bo większość rejonów wyspy to miejsca, gdzie biały człowiek nie dociera - dodaje.

Trąd jest chorobą, którą stosunkowo łatwo się zarazić, a od momentu styczności z prątkami do wystąpienia pierwszych objawów może minąć nawet kilka czy kilkanaście lat. U dotkniętych nim osób najpierw pojawiają się zmiany skórne. Choroba atakuje również nerwy i to jej największy „plus”, bo dzięki temu cierpiący pacjent nie czuje bólu, który z czasem z pewnością stałby się nie do zniesienia. Działanie bakterii prowadzi bowiem do stopniowej martwicy tkanek. To tak, jakby ciało człowieka rozkładało się jeszcze za życia. W efekcie trędowatym dosłownie odpadają palce czy nosy. Dzięki odpowiednim lekom z trądem można skutecznie walczyć. Na Madagaskarze trudno jednak o pomoc medyka i potrzebne lekarstwa. Nieleczeni Malgasze zarażają więc kolejne osoby, a sami są skazani na postępujące kalectwo.

Krakowscy lekarze chcą to choćby nieco zmienić. W dwutygodniowym wyjeździe zorganizowanym przez Polską Misję dla Afryki oprócz dr Stopyry weźmie udział także dr Jakub Loster, specjalista chorób zakaźnych, dr Izabela Szymońska, specjalista pediatrii w trakcie specjalizacji z chorób zakaźnych oraz dr Zofia Sikorska, specjalista chorób oczu. Na miejscu zamierzają przebadać ok. 1,5-2 tys. osób. Malgaszom, u których rozpoznają trąd, podadzą pierwsze leki, zadbają również, by zostali oni dopisani do programu WHO gwarantującego dostawy kolejnych preparatów przez cały cykl terapii trwający od sześciu do nawet dwóch lat.

Z kolei tych niesamodzielnych, u których kalectwa nie da się już odwrócić, skierują do specjalnych wiosek, jakie na miejscu stworzyła Polska Fundacja dla Afryki. W dwuosobowych murowanych domkach będzie mogło zamieszkać kilkadziesiąt samotnych osób, które pozbawione opieki byłyby skazane na śmierć.

- Jesteśmy oczywiście przygotowani także na leczenie innych chorób. Spodziewamy się dzieci z biegunką, pacjentów z malarią, chorobami pasożytniczymi, zapaleniami płuc. Zabieramy ze sobą okulary, bo wielu mieszkańców ma problemy ze wzrokiem - opowiada dr Stopyra.

Lekarze wylatują na Madagaskar już w najbliższą sobotę. Koszty podróży, pobytu na miejscu i potrzebnych leków opłaci Polska Fundacja dla Afryki. Wyda na to ok. 50 tys. zł.

Krakowska organizacja ruszyła już także z kolejną misją na rzecz Czarnego Lądu. Tym razem fundacja chce wyremontować budynek przychodni w kameruńskim Essengu. Lecznica, która prowadzi porodówkę, zapewnia mieszkańcom badania diagnostyczne, porady lekarzy czy terapię AIDS, potrzebuje gruntownego odnowienia. W planach jest m.in. wymiana dachu, przebudowa ścian tak, by wydzielić pokój zabiegowy i salę porodową, naprawa toalet i pryszniców oraz malowanie ścian.

Żeby remont mógł ruszyć na początku przyszłego roku, potrzeba ok. 104 tys. zł. Każdy, kto chciałby dołożyć swoją cegiełkę do odnowienia przychodni, może wpłacić dowolną darowiznę za pośrednictwem strony internetowej Polskiej Fundacji dla Afryki pod adresem www.pomocafryce.org.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska