Studiowanie w Polsce jest coraz droższe. Ekspert wyjaśnia powody

Gra była częścią projektu Podgórska Inicjatywa Sąsiedzka, zorganizowanego przez Fundację Biuro Inicjatyw Społecznych. Dzięki uprzejmości Restauracji Rodzinnej Manufaktura Pieroga i Krakowskiej Pijalni Zdrojowej na terenie Parku Zdrojowego Mateczny zostało rozstawionych sześć stacji zadaniowych.
Uczniowie skanowali kody QR i na podstawie ukrytych pod nimi informacji wypełniali karty pracy. Mogli sprawdzić się również w zadaniach praktycznych. Dużą atrakcją okazało się budowanie mostu da Vinci z patyczków, a także badanie czystości wody z rzeki Wilgi czy tworzenie własnych dialogów do strony popularnego japońskiego komiksu - mangi.
Inicjatywa służyła pogłębieniu wiadomości na temat największej arterii komunikacyjnej przecinającej Podgórze i miejsc przy niej usytuowanych. Stacje były więc poświęcone mostowi Dębnickiemu, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, hotelowi Forum, rzece Wildze, parkowi zdrojowemu i osobie Marii Konopnickiej, która została ogłoszona patronką 2022 r.
Wykonywane zadania miały charakter interdyscyplinarny, uczniowie mogli wykorzystać swoje wiadomości z zakresu języka polskiego, chemii i biologii, a także wykazać się umiejętnościami plastycznymi.
- Gdy tylko zobaczyłam informację o tym, że można składać projekty do Podgórskiej Inicjatywy Sąsiedzkiej, do której nabór prowadziła Fundacja BIS, pomyślałam, że to coś dla nas. Pomysł pojawił się szybko - święto ulicy, do której przylega nasza szkoła, XXVIII LO. Od samego początku wiedziałam, że Park Zdrojowy Mateczny to idealne miejsce, żeby zorganizować grę miejską - opowiada organizatorka, Weronika Szelęgiewicz, nauczycielka w XXVIII LO.
- Często odwiedzam znajdującą się tu Restaurację Rodzinną Manufaktura Pieroga, wiem, że pracują w niej bardzo życzliwi i otwarci ludzie, więc zaproponowałam im współpracę przy tworzeniu tego projektu. Naszym kolejnym partnerem została Krakowska Pijalnia Zdrojowa. Dzięki temu mogliśmy tu zaprosić uczniów klas ósmych z okolicznych szkół do parku i zorganizować w nim stacje tematyczne. Niektórzy uczniowie byli tu pierwszy raz i ze zdziwieniem odkryli, że w Podgórzu znajdują się źródła wody mineralnej i mogli jej spróbować - dodaje nauczycielka.
Jest bardzo dumna z uczniów, którzy pierwszy raz mieli okazję sprawdzić się jako animatorzy i doskonale wywiązali się z zadania. - Podgórska Inicjatywa Sąsiedzka ma na celu integrację lokalnej społeczności i zadanie to zostało spełnione. Pomoc młodszym kolegom, wyjaśnianie im zasad, wspieranie (szczególnie przy budowie mostu), to nowe doświadczenia, które są bardzo cenne - podsumowuje Weronika Szelęgiewicz.
- To oni tworzyli niezwykły koloryt krakowskich ulic i placów. Pamiętacie ich?
- TAK Kraków wyglądał jeszcze 15 lat temu. To rok 2007. Aż trudno uwierzyć!
- Horoskop na wrzesień 2022 dla wszystkich znaków zodiaku
- Niezwykła wieś z Małopolski znów jest gwiazdą internetu
- Zalane wioski pod Krakowem, drogami płynęły rzeki