Koncerty w parku zdrojowym przy rondzie Matecznego mają być nawiązaniem do spotkań i koncertów, które odbywały się za czasów Antoniego Matecznego - odkrywcy tutejszych leczniczych źródeł, twórcy i właściciel uzdrowiska "Mateczny".
Plenerowe spotkania z muzyką odbywają się tu przed budynkiem Pijalni (ul. Wadowicka 1b, Kraków), w wybrane niedziele od końca maja do końca września. Zaczynają się zawsze o godz. 11. Wstęp wolny.
Oto terminy kolejnych tegorocznych koncertów:
- 25 sierpnia
- 15 i 29 września.
Przypomnijmy, że wybudowana w ostatnich latach Krakowska Pijalnia Zdrojowa na terenie dawnego uzdrowiska przy rondzie Matecznego została otwarta w 2021 roku. W pijalni tej - pod nazwami "Mateczny Zdrój" i "Anton" - powróciła do nas woda odkryta pod koniec XIX wieku przez Antoniego Matecznego, od tamtego czasu znana i ceniona w Krakowie. Naturalna woda mineralna, którą można się raczyć przy rondzie Matecznego, jest wydobywana z głębokości 36-37 metrów. Jak wyliczają specjaliści, warto wodę z Matecznego stosować m.in. w profilaktyce kamieni moczowych, pomaga na zaparcia i podrażnienia jelita grubego, skutecznie usuwa piasek z nerek, dobra jest zarówno na otyłość, jak i np. na kaca.
"Mateczny Zdrój" to woda wysokozmineralizowana (jest to odpowiednik i następca dawnej "Krakowianki"). Natomiast woda "Anton" (została tak nazwana tak na cześć Antoniego Matecznego, który w metryce urodzenia widnieje jako Anton) to woda średniozmineralizowana. Ta pierwsza ma bardziej wyczuwalny smak i zapach, ma też silniejsze działanie prozdrowotne. A "Anton" to woda mineralna przeznaczona do picia na co dzień.
800+ wyłącznie dla pracujących rodziców? Ministerstwo rodziny wyjaśnia
