https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Pomnik Armii Krajowej. Mieszkańcy mogą zaproponować jego miejsce i formę

Małgorzata Mrowiec
Tak Wstęga Pamięci prezentuje się na makiecie
Tak Wstęga Pamięci prezentuje się na makiecie Fot. Andrzej Banaś
Kombatanci chcą utrzymania lokalizacji dla pomnika na Bulwarze Czerwieńskim i proponują dodanie figur żołnierzy. Mieszkańcy mogą zgłaszać swoje propozycje od 1 czerwca.

W sobotę, 1 czerwca, rozpoczną się nowe konsultacje społeczne w sprawie pomnika Armii Krajowej w Krakowie. Najpierw, przez miesiąc, krakowianie mogą proponować zarówno miejsce, jak i formę tego upamiętnienia.

O przeprowadzeniu nowych konsultacji, które miałyby uciąć trwający od dłuższego czasu spór i batalię o pomnik AK, zdecydowała w marcu Rada Miasta Krakowa. Na stronie internetowej dialogspoleczny.krakow.pl dostępny jest już formularz konsultacyjny. Należy w nim podać i uzasadnić proponowaną formę uczczenia pamięci żołnierzy AK, a także wskazać dla niego lokalizację, też z uzasadnieniem.

Wypełniony formularz można przesłać w formie skanu lub zdjęcia drogą elektroniczną, dostarczyć pocztą lub osobiście do Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia przy ul. Brackiej 10, albo też przekazać podczas organizowanych tam dyżurów konsultacyjnych (17 i 25 czerwca).

Spośród zgłoszonych propozycji będą brane pod uwagę formy tradycyjne upamiętnienia (np. pomnik, cokół, obelisk, tablica pamiątkowa itp.), jak też inne - tzw. żywe pomniki (park, ławka edukacyjna, głaz upamiętniający itp.) oraz mała architektura dedykowana Armii Krajowej w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni miejskiej.

Można też optować za tzw. pomnikiem niedosłownym, wciągającym odbiorcę w interakcję. Chodzi tu np. o instalacje lub miejsca, gdzie mieszkańcy uczą się poprzez multimedia dostępne w przestrzeni publicznej.

W lipcu i sierpniu zgłoszenia będą analizowane. W pierwszej połowie września, na otwartym spotkaniu konsultacyjnym w Muzeum AK, zostanie przedstawione podsumowanie zebranych opinii i wyłonione rekomendowane rozwiązanie.

Tymczasem środowisko kombatantów nadal postuluje ustawienie pomnika Wstęga Pamięci na Bulwarze Czerwieńskim, obok Wawelu. Przypomnijmy, że inicjatorem budowy pomnika jest Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. Mjr Ryszard Brodowski, prezes Okręgu Małopolska ŚZŻAK, oraz prof. Stanisław Juchnowicz, przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Pomnika AK, wystosowali teraz list do prezydenta Krakowa.

Proponują wzbogacenie monumentu Wstęga Pamięci (wijący się mur w kształcie przedwojennych granic Polski) o akcenty rzeźbiarskie. Dodanie w projekcie figur żołnierzy miałoby - jak napisano - „uczynić go bardziej zrozumiałym i akceptowanym przez oponentów”. Takie sylwetki akowców były zresztą przewidziane w pierwotnej wersji projektu.

Podkreślono też, że ważny jest udział w całym przedsięwzięciu Zarządu Zieleni Miejskiej. Wstęga Pamięci od początku miała stanowić element Ogrodu Pamięci. Zielona otoczka ma - zdaniem prof. Juchnowicza - ogromne znaczenie dla wyglądu i charakteru tego pomnika.

Kombatanci proponują ustępstwa i zmiany w projekcie Wstęgi Pamięci, chcąc uniknąć nowego konkursu na pomnik, co jeszcze wydłuży drogę do jego realizacji. „Wyrażamy nadzieję, że jeszcze w tym roku rozpocznie się budowa Pomnika Armii Krajowej, a jego odsłonięcie nastąpi 27 września 2019 roku - w dniu Święta Polskiego Państwa Podziemnego” - napisali w liście do prezydenta Jacka Majchrowskiego.

FLESZ - Będą zmiany w rządzie. Oni jadą do Brukseli

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

h
henrk
Proszę o nazwiska tych kombatantów. Nie wierzę aby 90 latkowie wchodzili w jakiekolwiek spory w kwestii budowy pomników. Dość tego kołtuństwa i podszywania sie pod innych przez nawiedzonych pseudopatriotów.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska