Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Pomoc psychiatry bliżej potrzebujących. Szpital w Kobierzynie poszerzył ofertę

Iwona Krzywda
Iwona Krzywda
Szpital Babińskiego rozwija kompleksową opiekę nad pacjentami
Szpital Babińskiego rozwija kompleksową opiekę nad pacjentami Andrzej Banas / Polska Press
Szpital w Kobierzynie poszerzył ofertę terapii prowadzonej w środowisku pacjentów

W Myślenicach i Skawinie działają już poradnie zdrowia psychicznego oraz oddziały dzienne utworzone przez krakowski Szpital Specjalistycznym im. dr. J. Babińskiego. To kolejne elementy koordynowanej opieki nad pacjentami wymagającymi wsparcia psychiatrów i psychologów, uruchomione przez kobierzyńską lecznicę. – Do tej pory w Myślenicach i Skawinie mieliśmy tylko zespoły leczenia środowiskowego. Dzięki poradniom i oddziałom dziennym powstały centra opieki psychiatrycznej, gdzie chorzy mogą liczyć na kompleksową pomoc – podkreśla Anna Depukat, zastępca dyrektora ds. lecznictwa szpitala Babińskiego.

Nowe placówki uruchomiono z myślą u udzielaniu porad chorym z okolic Myślenic i Skawiny, jak najbliżej ich miejsca zamieszkania. Leczenie zaburzeń psychicznych niekoniecznie musi bowiem wiązać się z pobytem w szpitalu. Kiedy objawy choroby nie są nasilone, często wystarczy wizyta w gabinecie psychiatry albo na oddziale dziennym.

Dodatkowe formy wsparcia są realizowane w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, za skorzystanie z nich chorzy nie ponoszą więc żadnych opłat. W poradniach zdrowia psychicznego z wizyt mogą korzystać wszyscy zainteresowani pomocą psychiatry albo psychologa. Dla chorych z nasilonymi zaburzeniami przygotowano również tzw. oddziały dzienne. Są one otwarte pięć dni w tygodniu. Pacjenci zakwalifikowani do tego rodzaju leczenia, spędzają na oddziałach kilka godzin dzienne, a następnie wracają do własnych domów. W trakcie pobytu w lecznicy mają zaś możliwość skorzystania z konsultacji lekarskich, dobrze dobranej farmakoterapii, edukacji zdrowotnej, psychoterapii czy treningów rozwiązywania problemów.

W myślenickim oddziale dziennym dla pacjentów jest dostępnych 20 miejsc, w Skawinie 15. Maksymalnie chorzy mogą korzystać z takiej terapii przez 12 tygodni.
Ci pacjenci, którzy ze względu na wiek lub niepełnospraw-ność nie mogą opuszczać domów, mają z kolei szansę umówienia wizyt domowych lekarzy, terapeutów i pielęgniarek.

– Wsparcie bliskich i dobrze prowadzona opieka środowiskowa, czy to w formie wizyt domowych, czy też regularnych konsultacji w poradni blisko miejsca zamieszkania, wydłuża okres bez nawrotów choroby i sprawia, że pacjenci zdecydowanie rzadziej wymagają hospitalizacji, a ewentualne pobyty w szpitalu są krótsze – wskazuje Maciej Bóbr, rzecznik prasowy szpitala w Kobierzynie.

Co istotne, dzięki koordynowanej opiece, nad terapią chorego czuwa ten sam, dobrze znany mu psychiatra, niezależnie od rodzaju leczenia, z którego pacjent korzysta na danym etapie choroby.

Szpital Babińskiego konsekwentnie rozwija system kompleksowego wsparcia psychiatrycznego w środowisku pacjenta. Zapotrzebowanie na pomoc psychiatrów z roku na rok bowiem rośnie. Jak pokazują badania, z różnego rodzaju zaburzeniami psychicznymi przynajmniej raz w ciągu całego życia musi zmierzyć się co czwarty Polak.

Krowoderska.pl - Krowoderska.pl - Pozwolenie na budowę - odc. 4

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kraków. Pomoc psychiatry bliżej potrzebujących. Szpital w Kobierzynie poszerzył ofertę - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska