Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Pomysł na pomnik Pyjasa

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
W Krakowie pojawi się rzeźba ku czci studenta, młodego opozycjonisty z czasów PRL, który zginął w tajemniczych okolicznościach. Projekt pomnika można oglądać już na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Konkurs na rzeźbę upamiętniającą postać Stanisława Pyjasa zorganizowany został przez Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Pierwszą nagrodę przyznano dr Dariuszowi Sitkowi. Zaproponowana przez tego artystę forma wraz z koncepcją zagospodarowania terenu ma powstać w Krakowie przy ul. Oleandry oraz alei 3-go Maja, przed domem studenckim „Żaczek”.

Projektów było więcej. Nagrodzone prace można oglądać w Galerii Promocyjnej Akademii Sztuk Pięknych do 6 grudnia.

Zwycięzca konkursu tak tłumaczy koncepcję swojego dzieła: „Projekt rzeźby odnosi się do upamiętnienia Stanisława Pyjasa poprzez przywołanie jego najbardziej charakterystycznego portretu, który zaistniał w przestrzeni publicznej, przekazie medialnym i świadomości ludzi zaraz po tragicznej śmierci w maju 1977 r. w Krakowie. Zdjęcie Pyjasa pochodzi z okresu jego studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim i stanowiło swego czasu ikonę młodego opozycjonisty, który zginął bestialsko pobity przez Służbę Bezpieczeństwa”.

Artysta portret studenta, mocno zgrafizowany (pozbawiony szczegółów) i powiększony, planuje zawrzeć w kształcie bramy z łukiem. Brama, jako symbol przejścia, w tym wypadku odnosi się również do miejsca, przy ulicy Szewskiej 7, w którym znaleziono martwego Stanisława Pyjasa. Dodatkowo, elementami określającym symbolicznie przemoc i opresję, będą pionowe, stalowe elementy - kraty, jakby więzienne, wycięte w taki sposób, żeby tworzyły podobiznę studenta.

Rzeźba stanie na specjalnej betonowej ścieżce, w której artysta planuję zatopić elementy stalowe, które optycznie utworzą negatyw portretu Pyjasa.

Początek realizacji projektu jest przewidziany na 2019 rok. Jego inicjatorem jest przyjaciel Stanisława Pyjasa Bronisław Wildstein. W budowie pomnika ma pomagać miasto, ale jeszcze nie określono dokładnie w jakim zakresie. Pomnik ma mieć około 3 metry wysokości i ok. 2,5 m szerokości.

Stanisław Pyjas był studentem filologii polskiej i filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego śmierć w tajemniczych okolicznościach w maju 1977 roku, kilka dni przed juwenaliami, wstrząsnęła środowiskiem akademickim Krakowa i Polski. Jego ciało znaleziono przy ul. Szewskiej. Śmierć szybko powiązano z działaniami komunistycznej bezpieki. Pyjas był współpracownikiem Komitetu Obrony Robotników i działaczem opozycyjnym w czasach PRL. Władze komunistyczne jego śmierć tłumaczyły upadkiem ze schodów. Opozycjoniści twierdzą jednak, że była skutkiem zakatowania studenta przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa.

Śledztwo w tej sprawie prowadził Instytut Pamięci Narodowej, ale nie dało ono jednoznacznych odpowiedzi.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie odcinek 27

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska