Kraków. Ponad 2 miliony złotych kosztowała już miasto agencja od inwestycji. Teraz będzie skanować laserowo budynki Wesołej

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Agencja Rozwoju Miasta Krakowa (wcześniej ARM Inwestycje) zatrudnia 9 osób, a jej funkcjonowanie kosztuje miliony i budzi kontrowersje. Ta miejska spółka ogłosiła właśnie przetarg na wykonania pełnej inwentaryzacji architektoniczno-budowlanej metodą skanowania laserowego budynków w dzielnicy Wesoła.

FLESZ - Zakup mieszkania coraz droższy

- Efekty pomiaru w ramach skanowania laserowego można wykorzystać do wielu analiz i wizualizacji, co daje szereg możliwości wykorzystania. W przyszłości może posłużyć do wykonania wirtualnych spacerów po obiektach na terenie Wesołej dla mieszkańców bądź inwestorów. W związku z tym, iż obiekty te są zabytkowe, inwentaryzacja wykonana dzięki skanowaniu laserowemu będzie pomocna przy planowaniu przyszłych remontów oraz renowacji - informują w ARMK. - Ponadto, inwentaryzacja architektoniczno-budowlana metodą skanowania laserowego będzie wykorzystywana do przedstawiania przyszłym inwestorom lub najemcom możliwości adaptacyjnych i układów funkcjonalnych budynków - dodają.

W ARM objaśniają, że naziemny (terenowy) skaning laserowy (ang. Terrestrial Laser Scanning – TLS) składa się zazwyczaj z nadajnika, tj. modułu generującego światło lasera (diody), systemu wirujących luster, zadaniem których jest równomierne odchylenie kątowe (pionowe i poziome) wiązki lasera i jej rozrzucenie po powierzchni obiektów, teleskopu optycznego, skupiającego powracające odbite promieniowanie, oraz detektora, zamieniającego energię światła na impuls zapisywany w module rejestracji (HDD, karta pamięci) i kontroli.

ARMK docelowo zamierza wykonać inwentaryzację architektoniczno-budowlaną metodą skanowania laserowego wszystkich zakupionych przez gminę od Szpitala Uniwersyteckiego budynków w dzielnicy Wesoła. W pierwszej kolejności inwentaryzacją zostaną objęte budynki przy ul. Kopernika 19 oraz 21, ul. Grzegórzeckiej 18 i ul. Śniadeckich 5.

Na razie, przed rozstrzygnięciem przetargu, ARMK nie podaje kwoty, jaką zamierza przeznaczyć na skanowanie - otwarcie ofert zostało zaplanowane na 10 września 2020 r.

Spółka z posadą dla byłego szefa lotniska. Radni pytają, po co stworzono firmę ARM Inwestycje

ARM Inwestycje (od maja tego roku ARMK) została powołana 26 lutego 2019 r. Krakowscy radni PiS od początku zwracali uwagę, że spółka generuje koszty i podejrzewali, iż powstała, by miał gdzie prezesować Jan Pamuła (kojarzony jest ze środowiskiem PO), były szef lotniska w Balicach. Ten wyjaśniał, że urzędnicy miejscy są obłożeni innymi zadaniami, a prowadzona przez niego miejska spółka przygotuje pod zagospodarowanie m.in. tereny po Szpitalu Uniwersyteckim.

Ostatnio funkcjonowaniem ARMK zainteresował się ponownie Michał Drewnicki, radny PiS, wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa, który w interpelacji do prezydenta zapytał o efekty działań tej spółki. - Na stronie internetowej spółki próżno szukać informacji, które mogłyby zainteresować zarówno mieszkańców jak i potencjalnych inwestorów. Dziwi, że spółka mimo już półtorarocznej działalności nie potrafi pochwalić się konkretnymi działaniami, mimo, że miała według założeń prowadzić intensywne działania prorozwojowe - zaznacza radny Drewnicki.

W ARMK wyjaśniają, że zajmują się m.in. przygotowaniem pełnej inwentaryzacji budynków pozyskanych przez gminę od Szpitala Uniwersyteckiego w dzielnicy Wesoła oraz zabezpieczeniem i utrzymaniem tych nieruchomości, a także wyodrębnienia dla nich instalacji (np. elektrycznej, wodno–kanalizacyjnej, ciepłowniczej, teletechnicznej).

Spółka uzyskała też pozwolenia od władz konserwatorskich na wyburzenia części obiektów na terenie Wesołej, które zakwalifikowano do rozbiórki - z wyjątkiem budynku przy ul. Śniadeckich 5 (dawny Szpital Zakaźny). - Wykonano już też kosztorys prac objętych projektami rozbiórki oraz opracowano niezbędne materiały do wyłonienia wykonawcy robót rozbiórkowych - informują w ARMK.

Ta spółka zajmuje się też nadzorowaniem prac projektowych oraz współpracą z Zarządem Inwestycji Miejskich w Krakowie w zakresie przygotowania niezbędnej dokumentacji do adaptacji budynków przy ul. Kopernika 15,15A i 15B na potrzeby Biblioteki Kraków.

W odniesieniu do zagospodarowanie terenów inwestycyjnych w strefie rozwoju gospodarczego „Kraków Nowe Miasto Płaszów – Rybitwy” (tam mogłaby powstać dzielnica wieżowców) oraz „Kraków Airport Balice” spółka ARMK wyjaśnia, że rozeznała kto jest właścicielem nieruchomości na tych obszarach i możliwości współpracy. W spółce przeprowadzono też analizy pod kątem ewentualnej możliwości nabycia przez ARMK lub gminę Kraków nieruchomości na tych obszarach od zewnętrznych podmiotów, co w perspektywie mogłyby pozwolić na budowę tam miejskich obiektów.

- W marcu tego roku spółka przeprowadziła też dialog techniczny poprzedzający przetarg na opracowaniu planu generalnego dla projektu strategicznego Kraków Airport Balice. W związku epidemią COVID-19 ogłoszenie przez spółkę zamówienia publicznego zostało zawieszone - wyjaśniają w ARMK.

Takie rozliczenie z wykonanej dotychczas pracy przez ARMK nie przekonuje radnego Drewnickiego. - Dla mnie dotychczasowe funkcjonowanie tej spółki to wielka porażka - komentuje radny Drewnicki. - Jeżeli ARMK nie potrafi wykazać konkretnych działań, tylko mówi dopiero o inwentaryzacji po półtorarocznej działalności, to nie wróży to sukcesów. Prezydent Krakowa powinien zażądać od tej spółki twardych i konkretnych działań, przedstawienia planu, harmonogramu, a później powinien rozliczać z realizacji - dodaje.

Obecnie w tej spółce zatrudnionych jest 9 osób. Poniesione przez Spółkę koszty na wynagrodzenia pracowników od momentu jej powstania (od 26 lutego 2019 r.) do 31 lipca 2020 r. wyniosły 1 mln 32 tys. zł. Natomiast całościowe koszty funkcjonowania spółki od jej powstania do 31 lipca 2020 r. to kwota 2 mln 368 tys. zł.

Czytaj także

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

p
persian
4 września, 18:01, Zbigniew Rusek:

Nie budować wieżowców na Rybitwach!!! Czas skończyć z tym rozrostem Krakowa!!! precz z biurowcami i ludnością napływową! Order dla robotnika i inteligenta (nauczyciela, naukowca, inżyniera, lekarza), a urzędnikowi - błotem w twarz!!!

Faktycznie, urzędniki od organizacji ruchu w mieście to....w głowie się nie miści, Jak wymyślili np.,,ze 1-nym pasem ruchu przejeżdza więcej aut niż 2-oma pasami?

Cudotwórcy? czy?..

A p.Majchrowski to interesuje się klasą swoich urzędników i ich pomysłami??????!!!!

k
kkk

Fajnie się bawią. Za nasze pieniądze. Skarbów szukają ?

G
Gość

Hmmm. Dziwny pomysł z tym skanowaniem 9 budynków. Jeśli jest inwestor to albo sam zrobi sobie skanowanie budynku albo mu to do niczego nie jest potrzebne. Jeszcze nie spotkałem się z takim przetargiem na skanowanie 9 przeciętnych budynków....

Trzeba prześwietlić ten przetarg bo może być to próba wyprowadzenia publicznych pieniędzy na coś co jest powiedzmy to..... niepotrzebne.

Albo to jest fikcyjna usługa i jakiś przyjaciel zarobi dużo na tym.

Dodaj ogłoszenie