Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Ponad 75 milionów dla małopolskich szpitali w ramach pakietu pomocowego REACT-EU

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
UMWM
Ponad 75 mln zł trafiło do ośmiu małopolskich szpitali w ramach pakietu pomocowego REACT-EU. Wsparciem finansowym objęte zostały również trzy krakowskie placówki w tym szpital im. J. Dietla. Otrzymane środki sfinansują inwestycje w zakresie rehabilitacji pocovidowej.

W Polsce jest 5,3 miliona ozdrowieńców. Z danych Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji wynika, że na ciężki przebieg choroby narażonych było ok. 19 proc. zarażonych. Około 60% powikłań pocovidowych dotyczy płuc, problemów z oddychaniem oraz słabej kondycji. Pacjenci skarżą się także na zmniejszoną sprawność organizmu i tolerancję wysiłku fizycznego, bóle mięśniowo-stawowe, zaburzenia lękowe i depresyjne.

W pełnym powrocie do zdrowia ogromne znaczenie ma szybkie podjęcie rehabilitacji. Dzięki niej pacjenci, którzy chorowali na COVID-19, znacznie poprawiają swoją sprawność oddechową. Szybciej wracają do pełnej sprawności. Rehabilitacja pozytywnie wpływa również na ich kondycję psychiczną.

Zarząd Województwa Małopolskiego z puli środków REACT-EU na wsparcie szpitali w zakresie rehabilitacji pocovidowej przekazał 20 mln euro (blisko 90 mln zł). Inwestycje realizowane dzięki tym środkom mają na celu poprawę jakości życia oraz zdrowia jego mieszkańców. Dzięki inicjatywie REACT-EU każda osoba z regionu ma szansę na sprawniejsze poradzenie sobie ze skutkami pandemii i bardziej kompleksową opiekę medyczną oraz rehabilitację po przejściu choroby COVID-19.

- Jako jedno z niewielu województw wsparciem objęliśmy cały system, uznając, że jeśli mamy się skutecznie bronić, to musimy wspierać też jednostki nienależące do samorządu wojewódzkiego. Wszystkie środki jakie zdobyliśmy przeznaczamy dalej na wsparcie naszego systemu, zarówno bezpośrednio do walki z koronawirusem, ale tez z jego skutkami. W tej chwili u pacjentów, którzy przeszli Covid pojawiają się różne objawy i nadal chorują - powiedział marszałek Witold Kozłowski

Środki unijne trafiły do 8 małopolskich szpitali:

1. Szpital Specjalistyczny im. J. Dietla w Krakowie

Ponad 10 mln zł, z czego połowa to środki z unijnego pakietu pomocowego REACT-EU kosztować będzie modernizacja Oddziału Rehabilitacji przy al. Focha 33 wraz z wymianą instalacji elektrycznych, wodno-kanalizacyjnej oraz wykonaniem instalacji gazów medycznych.

2. Szpital Kliniczny im. dr. J. Babińskiego SPZOZ w Krakowie

Ponad 6 mln zł pochłonie dostosowanie jednego z budynków Szpitala do potrzeb pacjentów objętych opieką psychiatryczną oraz rehabilitację pocovidową. Modernizowany budynek, który powstał jeszcze przed I wojną światową zostanie rozbudowany
i dostosowany dla potrzeb poradni specjalistycznych i opieki środowiskowej. Po zakończeniu inwestycji powstaną tu pomieszczenia poradni terapeutycznych, psychologicznych, prowadzona też będzie profilaktyka dla dzieci i młodzieży, również w zakresie skutków wywołanych przez epidemię Covid-19.

3. Szpital Chorób Płuc i Rehabilitacji im. Edmunda Wojtyły w Jaroszowcu

Szpital w Jaroszowcu jako jeden z niewielu rozpoczął natychmiastową pomoc rehabilitacyjną dla ozdrowieńców pocovidowych. Blisko 500 osób znalazło tu pomoc w powrocie do zdrowia. Małopolski Szpital jest jednym z trzech największych podmiotów świadczących usługi rehabilitacji pulmonologicznej w kraju. Mając na celu zwiększenie dostępu do rehabilitacji pocovidowej dla pacjentów z Polski Południowej szpital rozpoczął budowę nowego pawilonu.

Dzięki 8 mln zł wsparcia z Funduszy Europejskich powstanie inwestycja warta ponad 11 mln zł. Powstanie pawilon, gdzie zostaną przeniesione poradnie specjalistyczne, Ośrodek Rehabilitacji Dziennej oraz rehabilitacji ambulatoryjnej.

Przeniesione do nowego gmachu oddziały zostaną wyposażone w nowoczesny sprzęt i urządzenia rehabilitacyjne m.in. aparaturę do elektroterapii, krioterapii miejscowej, leczenia laserem i ultradźwiękami, do magnoterapii oraz tzw. wodne „bicze szkockie" i kriokomora.

4. Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie

Nowo wybudowany Ośrodek Rehabilitacji i Diagnostyki Biometrycznej w Radziszowie będzie częścią Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. św. Ludwika w Krakowie. Na powierzchni ponad 1400 m2 powstanie nowoczesna infrastruktura z szerokim zapleczem diagnostycznym i terapeutycznym. W ośrodku znajdzie się jedyne w Małopolsce laboratorium trójwymiarowej analizy ruchu, z którego będą mogli korzystać pacjenci w ramach NFZ.

Inwestycja będzie kosztować około 20 mln złotych, w tym 12 mln zł pochodzi ze środków unijnych i ma być gotowa do końca 2023 roku.

5. Małopolski Szpital Ortopedyczno-Rehabilitacyjny im. prof. Bogusława Frańczuka

Przebudowa budynku nr 2 placówki przede wszystkim poprawi i zwiększy bezpieczeństwo epidemiologiczne i sanitarne pacjentów na oddziale chirurgii urazowej, ortopedii i rehabilitacji. Ponadto podniesie jakość i dostępność usług świadczonych w Szpitalu.

Funkcjonalność przebudowywanego obiektu w krótkim czasie umożliwi adaptację całego oddziału na oddział zakaźny. Dodatkowo planowane jest utworzenie specjalistycznych sal septycznych, aby w przypadkach podejrzeń zakażeń pacjentów różnymi patogenami (np. SARS CoV-2) zapewnić bezpieczne i efektywne leczenie a przed wszystkim zapewnienie ciągłości funkcjonowania oddziału.

Projekt stanowi kontynuację rozwoju szpitala o nowoczesną, podnoszącą standard i bezpieczeństwo epidemiologiczne i sanitarne infrastrukturę oddziału jako zaplecze niezbędne dla nowo wybudowanej części obejmującej m.in. 3 łóżka intensywnego nadzoru i 4 łóżka obserwacyjne na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Wartość inwestycji to 13 mln zł. 10 mln pochodzi z Funduszy Europejskich.

6. Szpital Wojewódzki im. Św. Łukasza SP ZOZ w Tarnowie

Blisko 15 mln zł , w tym 10 mln zł środków unijnych zainwestuje tarnowska placówka w rozbudowę powierzchni i zakresu świadczeń rehabilitacyjnych. Powstanie nowoczesny Ośrodek Rehabilitacyjny z Oddziałem stacjonarnym, oddziałami dziennymi gdzie świadczone będą usługi rehabilitacyjne, w tym rehabilitacji oddechowej, neurologicznej, kardiologicznej i ogólnoustrojowej.

Inwestycja zakłada również zakup niezbędnego nowoczesnego sprzętu rehabilitacyjnego umożliwiających pełny zakres świadczonych usług m.in. wózki inwalidzkie samodzielnie napędzane przez chorego, łóżko do drenażu, stanowiska do tlenoterapii; kardiomonitory i pulsoksymetry.

7. Szpital im. św. Jana Pawła II w Wadowicach

Rozbudowa jednego z pawilonów Szpitala o dwie kondygnacje kosztować będzie 30 mln zł, połowa tej kwoty to środki unijne przekazane placówce w ramach działania REACT-EU dla zdrowia.

Obecna inwestycja zakłada wykonanie nadbudowy 2 kondygnacji istniejącego Pawilonu E Szpitala wraz z niezbędnym wyposażeniem. Do nowych pomieszczeń przeniesione zostaną 2 Oddziały Chorób Wewnętrznych. W ich miejscu uruchomiony zostanie Ośrodek Szybkiej Diagnostyki i Terapii Krótkoterminowej, i Oddział Chirurgii I Dnia.

8. Szpital Psychiatryczny w Andrychowie

W Andrychowie powstanie Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży dla pacjentów będących w kryzysie związanym ze skutkami pandemii, którego koszt to 2,5 mln zł, w tym 2 mln dofinansowania unijnego. Centrum swoim zasięgiem obejmować będzie także powiaty: Suski i Wadowicki.

Nie będzie podwyżek ani dodatkowych benefitów dla pracowników

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska