FLESZ - Najdłuższy tunel w Polsce gotowy

- Przygotowany jest projekt rozporządzenia Rady Ministrów dotyczącego finansowania inwestycji w Krakowie związanych z igrzyskami europejskimi. W tej sprawie odbyło się i jest prowadzonych wiele rozmów oraz ustaleń z poszczególnymi ministerstwami. Rozporządzenie ma zostać dołączone do specustawy dotyczącej igrzysk i ma być dokumentem gwarantującym realizację przedsięwzięć związanych z organizacją sportowej imprezy - mówi Janusz Kozioł, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. Rozwoju Kultury Fizycznej.
Na liście inwestycji sportowych oczekiwanych w związku z organizacją igrzysk Kraków umieścił przebudowę Stadionu Miejskiego im. Henryka Reymana (na tym obiekcie, na którym występują piłkarze Wisły, planowana jest ceremonia otwarcia i zakończenia igrzysk), budowę basenu olimpijskiego przy Technikum Łączności przy ul. Monte Cassino, budowę toru kajakowego i strzelnicy przy ul. Kolnej, a także hali sportowej w sąsiedztwie stadionu Wisły (obiekt na 4-5 tys. widzów).
- Problem jest z basenem, bowiem dotychczas Stowarzyszenie Europejskich Komitetów Olimpijskich nie podpisało umowy na organizację w ramach igrzysk rywalizacji sportowców w dyscyplinie pływackiej - przyznaje Janusz Kozioł.
Marszałek Witold Kozłowski: Igrzyska mają wprowadzić Małopol...
Przygotowano też listę inwestycji pozasportowych, m.in. zakup 60 nowoczesnych tramwajów, rozbudowę węzła komunikacyjnego przy ul. Okulickiego, dokończenie budowy ul. Buszka, węzeł Opatkowice, budowę Trasy Balickiej (od ul. Armii Krajowej do lotniska w Balicach).
Władze miasta liczą na to, że inwestycje uda się zrealizować dzięki specustawie, mimo że do igrzysk pozostały niespełna dwa lata (mają się odbyć w dniach od 21 czerwca do 2 lipca 2023 r.). Trudno sobie jednak wyobrazić, by tak szybko powstała np. Trasa Balicka. Brane jest jednak pod uwagę, że to zadanie może być kontynuowane po igrzyskach, ale nadal w oparciu o specustawę.
Przypomnijmy, że władze Krakowa organizację igrzysk uzależniają od gwarancji finansowych, jakie mają być zawarte w specustawie. Przyjęcie przez rząd specustawy będzie też podstawą do tego, by uruchomić działalność spółki przygotowanej do organizacji igrzysk. Niezależnie od tych działań projekt specustawy rząd przekaże do Sejmu. Jeżeli specustwę uchwalą posłowie, to później tym dokumentem zajmie się Senat. Wiele powinno się już wyjaśnić we wrześniu.
- Zastrzegliśmy, by znalazł się zapis, że Kraków wycofa się z umowie host city jeżeli do końca roku nie będzie przyjętej specustawy gwarantującej dofinansowanie igrzysk - zaznacza Janusz Kozioł.
Kraków wskazał 9 podstawowych dyscyplin, jakie chciałby zorganizować w ramach igrzysk: siatkówkę, rugby siedmioosobowe, koszykówkę 3x3, kajakarstwo slalomowe i sprint, szermierkę, pięciobój nowoczesny, strzelectwo, pływanie synchroniczne, tenis stołowy oraz dwie pokazowe: MMA amatorów i teqball (połączenie tenisa stołowego i piłki nożnej). Brane jest też pod uwagę dołączenie do krakowskich dyscyplin łucznictwa.
Natomiast Małopolska wskazała następujące dyscypliny: skoki narciarskie na igelicie, gimnastykę sportową, judo lub zapasy, karate, badminton, piłkę ręczną plażową, siatkówkę plażową, piłkę nożną plażową, wspinaczkę sportową, kolarstwo górskie oraz dyscypliny pokazowe: biegi górskie, kick boxing, electric trial. W przypadku Małopolski brane jest także pod uwagę dołączenie boksu.
Zawody lekkoatletyczne (w randze drużynowych Mistrzostw Europy) planowane są na Stadionie Śląskim w Chorzowie.