https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Powstanie biurowiec dla Zarządu Zieleni Miejskiej. W jednostce wzrosło zatrudnienie. Czy słusznie?

Bartosz Dybała
Zarząd Zieleni Miejskiej zajmuje teraz pomieszczenia biurowe na stadionie im. Henryka Reymana. Urzędnicy nie mieli za bardzo pomysłu na zagospodarowanie obiektu - ostatecznie część zajęła właśnie jednostka od zieleni
Zarząd Zieleni Miejskiej zajmuje teraz pomieszczenia biurowe na stadionie im. Henryka Reymana. Urzędnicy nie mieli za bardzo pomysłu na zagospodarowanie obiektu - ostatecznie część zajęła właśnie jednostka od zieleni Emanuel Kudzia
Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie będzie miał swój biurowiec - docelowo z pomieszczeń na stadionie im. Henryka Reymana do planowanego budynku przy ulicy Za Torem przeniosą się wszyscy pracownicy tej jednostki, których z roku na rok przybywa. W ZZM pracuje obecnie ponad 200 osób - na wynagrodzenia w ubiegłym roku przeznaczono ponad 14,2 mln złotych. Urzędnicy nie wiedzą jeszcze, ile pieniędzy pochłonie budowa biurowca. Twierdzą jednak, że nowy obiekt jest potrzebny, bo na stadionie zrobiło się ciasno, pracownicy kumulują się w pokojach. A potrzebne jest jeszcze miejsce na różnego rodzaju maszyny i pojazdy rolnicze.

FLESZ - Przedsiębiorcy otrzymają pomoc

Powstanie biurowiec dla Zarządu Zieleni Miejskiej. Ile będzie kosztować jego budowa?

Przy ulicy Za Torem 22 w Krakowie ma powstać biurowiec dla... Zarządu Zieleni Miejskiej. Jako pierwszy informację o tym przekazał portal krowoderska.pl, my natomiast dotarliśmy do szczegółów planowej inwestycji. Nim je przekażemy, najpierw wyjaśnimy, po co w ogóle pracownikom ZZM nowy budynek. Jak twierdzą miejscy urzędnicy, w pomieszczeniach biurowych na stadionie im. Henryka Reymana, gdzie obecnie zarząd ma siedzibę, stało się po prostu tłoczno, ludzie kumulują się w pokojach. Trzeba zatem większej powierzchni magazynowo-biurowej, która na stadionie okazuje się niewystarczająca.

Park Bednarskiego

Gorąco wokół parku Bednarskiego. Ponad tysiąc osób nie chce ...

- Budowa siedziby na Za Torem ma zapewnić miejsca dla wszystkich pracowników biurowych oraz terenowych. Da możliwość przechowywania, codziennej konserwacji i serwisu maszyn, urządzeń oraz pojazdów wykorzystywanych na potrzeby działań zespołów terenowych - informuje Kamil Popiela z UMK.

Trudno na razie ocenić, jak bardzo zaawansowane są prace nad budową nowego biurowca, urzędnicy nie wiedzą nawet na razie, jaki będzie koszt realizacji tej inwestycji. Do tej pory wykonane zostały m.in. badania geologiczne podłoża. W trakcie opracowania jest koncepcja wewnętrznego układu drogowego. Docelowo do nowego budynku przeniesie się cały Zarząd Zieleni Miejskiej.

Trudno się dziwić, że na stadionie zaczęło brakować miejsca dla pracowników, bowiem zatrudnienie w ZZM wzrosło: w 2020 roku o 23 osoby, w tym cztery na zastępstwo. W tym momencie w Zarządzie Zieleni Miejskiej pracują 222 osoby. Na wynagrodzenia w ubiegłym roku wydano ponad 14,2 mln złotych. Urzędników dopytujemy, skąd ten wzrost zatrudnienia. - Nastąpił ze względu na zatrudnienie pracowników merytorycznych, zajmujących się nadzorem inwestycyjnym, prawnym oraz finansowym i spowodowany jest wzrostem zadań nałożonych na ZZM - informują nas urzędnicy.

Niektórych dziwić może fakt, że ZZM nie zdecydował się na wynajem innych pomieszczeń. Czy nie byłoby to bardziej opłacalne niż budowa nowego biurowca? Kamil Popiela potwierdza, że owszem, były rozważane takie możliwości, "ale nie został znaleziony obiekt, który spełniałby wymagania w szczególności pod kątem zaplecza magazynowego, pozwalającego na przeniesienie w jedno miejsce siedziby oraz parku maszynowego, warsztatów, magazynów itp." W ZZM informują, że "docelowo koszty ponoszone na utrzymanie siedziby przy ul. Za Torem będą niższe niż wynajem pomieszczeń w innym miejscu (nienależącym do ZZM) oraz zapewnią konieczne zaplecze do realizacji zadań statutowych jednostki".

Kraków. Prace rozpoczęły się w styczniu 2021 roku. Powinny zakończyć się do czerwca. Czas ucieka, czy uda się zdążyć robotnikom? Zobaczymy!

Kraków. Kładą... parkiet z cegieł przy ul. Wita Stwosza. O co chodzi?

Zdecydowanie przeciwny budowie nowego biurowca dla ZZM jest radny miejski Łukasz Gibała z klubu "Kraków dla Mieszkańców". - Mamy kryzys, należy oszczędzać pieniądze. Uważam również, że nie powinno się przyjmować nowych pracowników. Jacek Majchrowski obiecał, że wstrzyma zatrudnianie nowych urzędników, ale nie dotrzymał słowa. Są tworzone nowe etaty - tymczasem już mamy przerost administracji. W przypadku ZZM-u kolosalnie wzrosła liczba etatów w porównaniu z momentem, kiedy ta jednostka powstawała. To nieuzasadnione. Wiele z inwestycji ZZM to inwestycje przeskalowane - można by je realizować taniej i wtedy nie potrzeba byłoby tylu pracowników - podkreśla Gibała.

Z kolei radny miejski Andrzej Hawranek, przewodniczący Komisji Budżetowej RMK podkreśla, że faktycznie na ZZM spada coraz więcej obowiązków.

- Chodzi m.in. o regulowanie prawa własności działek - mówi Hawranek. Natomiast jeśli chodzi o nowy biurowiec, to uważa, że nie ma sensu budować nowego obiektu tylko dla jednej jednostki. - Zdecydowanie lepiej byłoby stworzyć planowany od lat supermagistrat, w którym znalazłyby się różne komórki Urzędu Miasta Krakowa oraz jednostki gminy, to polepszyłoby również obsługę mieszkańców, którzy mogliby wiele spraw załatwić w jednym w miejscu - twierdzi Hawranek. I dodaje, że budowa nowego biurowca dla ZZM może jego zdaniem kosztować nawet kilkadziesiąt milionów złotych.

Kraków z wizualizacji. Tak mogłoby wyglądać miasto, gdyby wy...

Tymczasem w rejonie, gdzie ma powstać nowy biurowiec, znajdują się budynki, które Zarząd Zieleni Miejskiej odziedziczył po nieistniejącym już dzisiaj Zarządzie Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

- To zabudowania z lat 70. ubiegłego wieku. Tymczasowo część pracowników tam przebywa, ale to nie są pomieszczenia, w których na stałe można zostać, potrzebny jest nowy budynek - podkreśla Piotr Kempf, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej. Co do rosnącego zatrudnienia, to twierdzi, że wynika to m.in. z coraz większej liczby obowiązków, jakie spadają na jego jednostkę. - Od jakiegoś czasu zajmujemy się też gminnymi nieruchomościami, które jeszcze nie są zagospodarowane. Trzeba je pielęgnować i nadzorować, aby nie doszło do ich przejęcia w drodze zasiedzenia, jak to w Krakowie się już zdarzało - podkreśla dyrektor.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 10

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

To co oni zielenie sie zajmuja w biurowcu? Przeciez drzewa i krzewy nie rosną w biurach. W dawno minionych czasach na praktyce robotniczej pracowałem na cmentarzu w ramach pielegnacji zieleni i sprzatania, bylo 7 osob jedna kanciapka a praca była na zewnątrz a nie biurze.

T
Taka prawda
30 kwietnia, 13:40, Gość:

Zwolnić połowę i pogonić do roboty. Wtedy się zmieszczą. Urzędników jest za dużo. O przykłady nie pytajcie tylko spróbujcie coś załatwić.

30 kwietnia, 18:30, krowa mówi muu !:

Tak samo jak wpis powyżej. W 100% prawda !

Nie, w kilkunastu procentach prawda. Moim zdaniem należałoby zredukować liczbę urzędników -- zarówno w Krakowie, jak i w Polsce -- do CO NAJWYŻEJ ok. 10% dzisiejszej liczby, inaczej ta biurokracja nas zje (nie mówiąc już o utrudnianiu nam życia na codzień).

Przecież żyjemy nie tylko w epoce powszechnej komputeryzacji, ale także spięcia tych wszystkich komputerów siecią, co powinno było dać efekt zmniejszenia zapotrzebowania na stanowiska typowo urzędnicze, bo jeden człowiek, z pomocą komputera, oprogramowania i sieci, jest w stanie przetwarzać wielokrotnie więcej informacji, niż kiedyś -- z liczydłami i mechaniczną maszyną do pisania. Więc jakim cudem mamy urzędników ponad 10x więcej, niż było w PRL-u? A już wtedy narzekano na "przerosty administracyjne"!

k
krowa mówi muu !
30 kwietnia, 13:40, Gość:

Zwolnić połowę i pogonić do roboty. Wtedy się zmieszczą. Urzędników jest za dużo. O przykłady nie pytajcie tylko spróbujcie coś załatwić.

Tak samo jak wpis powyżej. W 100% prawda !

k
krowa mówi muu !
30 kwietnia, 14:33, :]:

"W ZZM pracuje obecnie ponad 200 osób - na wynagrodzenia w ubiegłym roku przeznaczono ponad 14,2 mln złotych"

Czy wiecie, ile osób zatrudniało Gestapo do ścigania tego, co uważali za "działalność przeciw III Rzeszy" na terenie Generalnej Guberni? SIEDEMNAŚCIE OSÓB! Oczywiście, w razie konieczności przeprowadzania aresztowań wysyłali policję lub wojsko -- ale cały aparat gestapo zajmujący się pokaźną częścią okupowanego terytorium polskiego liczył 17 osób.

A w Krakowie co mamy? Samą tylko "zielenią" w mieście zajmuje się już ponad 200 osób -- "a to jeszcze nie jest nasze ostatnie słowo"! "Chcemy biurowiec"!

Brawo !

:]

"W ZZM pracuje obecnie ponad 200 osób - na wynagrodzenia w ubiegłym roku przeznaczono ponad 14,2 mln złotych"

Czy wiecie, ile osób zatrudniało Gestapo do ścigania tego, co uważali za "działalność przeciw III Rzeszy" na terenie Generalnej Guberni? SIEDEMNAŚCIE OSÓB! Oczywiście, w razie konieczności przeprowadzania aresztowań wysyłali policję lub wojsko -- ale cały aparat gestapo zajmujący się pokaźną częścią okupowanego terytorium polskiego liczył 17 osób.

A w Krakowie co mamy? Samą tylko "zielenią" w mieście zajmuje się już ponad 200 osób -- "a to jeszcze nie jest nasze ostatnie słowo"! "Chcemy biurowiec"!

G
Gość

Zwolnić połowę i pogonić do roboty. Wtedy się zmieszczą. Urzędników jest za dużo. O przykłady nie pytajcie tylko spróbujcie coś załatwić.

G
Gość

Absolutnie NIE! Przerosty zatrudnienia to wynik słabej organizacji pracy

i mało kompetencji w indywidualnych przypadkach oraz ucieczka po znajomości do pracy budżetowej.Bez przesady- wszyscy w tak trudnych czasach muszą ponosić koszty życia.Brakuje pieniędzy na wiele zadań samorzadu, rząd obciąża obowiązkami ale finanse ma gdzieś i dlatego

albo więcej zadan na zatrudnioną osobę albo audyt z opublikowanymi wynikami.To mieszkańcy zatrudniają poprzez prezydenta - bo płacą podatki.

p
poli

Biurowiec biurowcem, nie mam opinii w tej sprawie. Ale odkąd powstał ZZM jakość opieki nad zielenią w mieście uległa spektakularnej poprawie. W mojej okolicy aż miło spacerować!

G
Gość
29 kwietnia, 10:44, Zbigniew Rusek:

Za dużo pracowników biurowych, natomiast za mało fizycznych. Z przekładania papierów nic nie wyjdzie. Czas skończyć z tą biurokracją. Precz z biurowcami!!!

I to mi się Zbigniewie podoba!! Masz rację! Dlatego wstań zza tego biurka w którym stworzyłeś ten merytoryczny komentarz-i weź łopatę w dłoń, bądź przykładem dla innych, pokaz o co walczysz!

Z
Zbigniew Rusek

Za dużo pracowników biurowych, natomiast za mało fizycznych. Z przekładania papierów nic nie wyjdzie. Czas skończyć z tą biurokracją. Precz z biurowcami!!!

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska