Nowoczesne Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej ma powstać przy Wydziale Inżynierii Lądowej na terenie kampusu Politechniki Krakowskiej w Czyżynach. Koszt całej inwestycji wyniesie ok. 25 mln zł. - Cieszę się, że już wkrótce naukowcy z Politechniki Krakowskiej będą mogli prowadzić badania w nowoczesnym laboratorium. Inwestycja ta poszerzy bogatą ofertę usług badawczych o jej zupełnie nowy zestaw. Dzięki prawie 18 mln zł dotacji z funduszy unijnych realizacja tego ambitnego projektu będzie możliwa - mówi Łukasz Smółka.
Laboratorium będzie składać się z dwóch tuneli aerodynamicznych o obiegu mieszanym, wyposażonych w przestrzenie pomiarowe, zróżnicowany system wentylatorów. Dzięki temu naukowcy dowiedzą się jak zachowuje się wiatr w mieście, co zaburza przepływ powietrza, jak przebiega transport zanieczyszczeń. W tunelach znajdą się też elementy infrastruktury technicznej, które będą miały za zadanie kształtować parametry napływającego powietrza. W przyszłości pozwoli to dzięki symulacjom komputerowym i różnym modelom umieszczanym w tunelach, odtworzyć realne warunki otoczenia, czyli „przenieść” np. ulicę czy dzielnicę do tunelu. Wiedza tam ma pozwolić na modernizację już istniejących osiedli i projektowanie nowych, tak aby ograniczyć w nich ilość smogu.
Dodatkowo celem prowadzonych doświadczeń będzie badanie wpływów środowiskowych i klimatycznych na elementy rozwiązań inżynierskich, m.in. zabytków narażonych na zniszczenie powodowane wiatrem oraz smogiem.
Warto podkreślić, że laboratorium, którego powstanie przewiduje się na 2021 rok, będzie jednym z największych i najnowocześniejszych w całej Europie środkowo-wschodniej.
- Niewątpliwie jest to laboratorium wyjątkowe, unikatowe w skali Polski. Będzie to narzędzie do walki i kontrolowania smogu oraz poprawy jakości powietrza. Korzystać będą z niego głównie wydziały inżynierii lądowej, architektury, mechaniki oraz inżynierii środowiska. Planujemy go także wykorzystać na potrzeby biznesu - tłumaczy rektor Politechniki Krakowskiej, prof. dr hab. inż. Jan Kazior.
Z troski o środowisko oraz coraz większe zapotrzebowanie na specjalistów zajmujących się walką ze smogiem, uczelnia stworzyła w tym roku akademickim nowy kierunek pod nazwą Inżynieria Czystego Powietrza.
Jak podkreślają wicemarszałkowie, dzięki tym działaniom Małopolska zyska czyste powietrze. - Jesteśmy liderem w walce ze smogiem. Pierwsze efekty wspólnych wysiłków władz województwa i gmin już widać. W tej chwili wymienianych lub modernizowanych jest ponad 21 tys. starych kotłów. Szacuje się, że dzięki temu emisja gazów cieplarnianych spadnie o 221 tys. ton rocznie. - mówi wicemarszałek Tomasz Urynowicz.
- Była legendą Krakowa. Wspominamy wróżkę Dzidziannę spod Sukiennic
- Te dzikie zwierzęta żyją w Krakowie [ZDJĘCIA]
- Mapa wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym
- Nową zakopianką pojedziemy tuż po wakacjach! [NOWE ZDJĘCIA]
- Krakowianka łamie prawa grawitacji i... podbija internet
- Sprawdź 10 sposobów na walkę z upałem!
WIDEO: Karta czy gotówka? Co zabrać na wakacje
Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news
