https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Powstanie nowy park kieszonkowy. Na Grzegórzkach otworzą "Ptasi Ogród"

Natalia Urzędowska
Tak będzie wyglądał "Ptasi Ogród" przy ul. Bobrowskiego na Grzegórzkach
Tak będzie wyglądał "Ptasi Ogród" przy ul. Bobrowskiego na Grzegórzkach ZZM
W piątek 2 sierpnia na Grzegórzkach zostanie otwarty nowy, osiemnasty już park kieszonkowy w Krakowie. "Ogrody Krakowian" to jeden z głównych punktów programu realizowanego przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie. Sprawdź, kiedy i o której zostanie otwarty najnowszy park i czym dokładnie są wspomniane "Ogrody Krakowian".

"Ogrody Krakowian" - małe powierzchnie, wielkie możliwości

Jednym z głównych projektów minionego i obecnego roku, realizowanym przez Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie, jest tworzenie "Ogrodów Krakowian", czyli tzw. parków kieszonkowych, cieszących się na świecie coraz większą popularnością. Swoją nazwę wzięły od wielkości, gdyż zazwyczaj nie przekraczają powierzchni 5000 m2.

Pomimo małych rozmiarów ich funkcja jest dla mieszkańców miasta niezwykle ważna. W ogromnych aglomeracjach miejskich każdy, nawet mały fragment zieleni, może posłużyć jako miejsce odpoczynku.

Twórcy parków mają bowiem nadzieję, że owe tereny "odpowiednio zagospodarowane będą cieszyły oko i staną się miejscami, w których można wypocząć, spędzić przyjemnie czas z rodziną czy przyjaciółmi i w kolorowej, pachnącej kwiatami przestrzeni odpoczywać mniej lub bardziej aktywnie".

Krakowskie parki docenione w Europie

Jak widać, pomysł spodobał się nie tylko mieszkańcom Krakowa, gdyż na międzynarodowej konferencji EUGIC London 2019 (3rd European Urban Green Infrastructure Conference) zdobył główną nagrodę w kategorii Implemented green infrastructure projects (wdrożone projekty infrastruktury zielonej)!

Niewielkie koszty budowy

Koszt budowy jednego parku, w zależności od jego wielkości, waha się od 100 do 300 tysięcy złotych. Pierwszy z nich powstał już w 2016 roku przy ul. Juliana Fałata. Następnie, rok później, dwa - przy ul. Dekerta i przy ul. Królowej Jadwigi.

Za to 2018 rok możemy śmiało nazwać rokiem parków kieszonkowych, gdyż powstało ich aż czternaście. Pierwotnie planowano stworzyć 18 parków - po jednym w każdej dzielnicy Krakowa. Jednak do końca tego roku mają powstać kolejne trzy z czterech brakujących.

Nowy park na Grzegórzkach

Już w najbliższy piątek, 2 sierpnia, o godzinie 18.00, zostanie otwarty nowy park kieszonkowy pod nazwą "Ptasi Ogród" przy ulicy Bobrowskiego na Grzegórzkach.

Motywem przewodnim parku będą oczywiście ptaki. To właśnie tutaj każdy mieszkaniec Krakowa będzie mógł się dowiedzieć czym dokarmiać ptaki, aby nie zachorowały, jakie są rodzaje budek lęgowych lub po prostu odpocząć w cieniu drzew na huśtawkach.

Do końca tego roku powstaną następujące parki:

  • w dzielnicy II przy ul. Bobrowskiego – Ptasi Ogród Krakowian (otwarcie w sierpniu)
  • w dzielnicy XIV przy ul. Wężyka – Relaksacyjny Ogród Krakowian (otwarcie w sierpniu)
  • w dzielnicy XVIII przy ul. Gustawa Morcinka – Sąsiedzki Ogród Krakowian (otwarcie w październiku)
  • w dzielnicy VI przy ul. Balickiej – Malwowy Ogród Krakowian (otwarcie w listopadzie)
  • w dzielnicy VI przy ul. Filtrowej – Filtrowy Ogród Krakowian (otwarcie w listopadzie)
  • w dzielnicy XIII przy ul. Wadowickiej
  • w dzielnicy VIII przy ICE – Wielokulturowy Ogród Krakowian (otwarcie w październiku)

Kolejne inwestycje Zarządu Zieleni Miejskiej

Obecnie prowadzone są prace nad budową kolejnych parków kieszonkowych w Krakowie. Rozpoczęto już m.in. oczyszczanie terenu pod budowę Ogrodu przy ul. Wadowickiej. Jego tematem przewodnim mają być chwasty.

Dodatkowo władze Zarządu Zieleni Miejskiej planują w najbliższym czasie otworzyć parki na osiedlu Teatralnym przy Teatrze Ludowym - "Teatralny Ogród Krakowian", przy al. Juliusza Słowackiego - "Ogród Krakowianek", upamiętniający 100-lecie praw wyborczych kobiet w Polsce, przy ul. Naczelnej - "Dworski Ogród Krakowian" - Ogród nad Sudołem. Zakończenie prac nad wspomnianymi parkami nastąpi w 2020 roku.

W 2020 r. zrealizowane mają być również parki:

  • w dzielnicy I przy ul. Wita Stwosza
  • w dzielnicy XII przy ul. Na Kozłówce
  • w dzielnicy VIII przy ul. Zamkowej
  • w dzielnicy XIV przy ul. Na Załęczu

WIDEO: Magnes. Kultura Gazura

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

w
wycofać fb !!
2019-07-26T13:02:53 02:00, Ania:

Kieszonkowy może być np. nóż. Nazywa się to "scyzoryk". A dla małego parku żaden redaktor nie potrafi wymyśleć ładnej polskiej nazwy tylko musi kopiować idiotyczną nazwę od prymitywnych Anglików albo Amerykanów?

to kopiowanie amerykanów z Nowego Jorku to zaraza

G
Gość
Mam większy ogród przy domu niż to badziewie. I jest tylko dla mojej rodziny .
G
Gość
Idea piękna i jak najbardziej pożądana. Tyle, że to trochę nadużywanie nazwy park. Kiedyś to się nazywało skwerem. Niektóre powstają właśnie w miejscu byłych skwerów. Na przykład ten na ulicy Skwerowej.
G
Gość
to nadużywanie definicji PARK
O
Olo
Zabetonować hektary, łaskawie poświęcić metry kwadratowe na zieleń. Kraków
A
Ania
Kieszonkowy może być np. nóż. Nazywa się to "scyzoryk". A dla małego parku żaden redaktor nie potrafi wymyśleć ładnej polskiej nazwy tylko musi kopiować idiotyczną nazwę od prymitywnych Anglików albo Amerykanów?
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska