FLESZ - Parki kieszonkowe. Nowość w mieście
Zwracam się z wnioskiem, aby nasze miasto zostało operatorem pierwszego w Polsce miejskiego pola golfowego
- podkreśla radny Łukasz Wantuch.
Podaje przykład, że w Stanach Zjednoczonych w golfa gra 50 mln osób, w Niemczech, Francji czy Wielkiej Brytanii - kilka milionów.
- W Polsce golf traktowany jest jako symbol luksusu. Wynika to z wysokiej ceny uprawiania tego sportu. Same kije i piłeczki nie są drogie, zwłaszcza że można je wypożyczyć, potrzebne są jednak hektary gruntu. W Małopolsce są tylko dwa pola golfowe, ale niektóre miasta, jak na przykład Tychy, zaczynają popularyzować ten sport - zaznacza radnych Wantuch.
- W Krakowie mogło powstać profesjonalne pole golfowe. Została wykonana połowa prac, ale inwestor okazał się niewiarygodny. Zamiast dokończyć prace, my będziemy budować park od nowa. Przecież pole golfowe to jest w pewnym sensie park - można ustalić, że w określonych godzinach wstęp jest wolny, a w pozostałych teren jest zarezerwowany dla gry w golfa. Mam nadzieję, że jeżeli nie znajdzie się inwestor, to miasto samo dokończy budowę pola golfowego i zostanie jego operatorem. Tak samo zrobiliśmy z Centrum Kongresowym ICE Kraków, kiedy pojawiały się problemy. Jestem pewny, że takie pole golfowe będzie ogromnym sukcesem i będzie masowo odwiedzane przez mieszkańców - dodaje radny Wantuch.
Kraków. Walczą o park zamiast pola golfowego na Białych Morzach
Przypomnijmy, że w zarządzie Zarządu Infrastruktury Sportowej znajduje się należący do gminy Kraków teren tzw. dużych Białych Mórz w rejonie ulic Podmokłej i Herberta, o łącznej powierzchni blisko 35 ha.
Po przetargu w 2015 r. ZIS zawarł umowę dzierżawy terenu na okres 30 lat ze spółką Golf&Spa Resort, na mocy której miało powstać pole golfowe i kompleks sportowo-rekreacyjny dla mieszkańców. Przedstawiciele Golf&Spa Resort zapowiadali, że zrobią wszystko, aby wiosną 2016 r., po realizacji pierwszego etapu inwestycji, było można relaksować się w miejscu do nauki gry i ćwiczeń w golfa. Tak się nie stało. Przeprowadzono jedynie prace związane z przygotowaniem terenu, ale pole golfowe nie powstało. Z końcem 2020 r. ZIS wypowiedział więc umowę spółce Golf&Spa Resort.
W rozmowie z nami Agnieszka Zadrożna-Hassan, prezes spółki Glof&Spa Resort wyjaśniała, że budowę pola golfowego planowano rozpocząć wiosną tego roku, ale na przeszkodzie stanęła pandemia.
- Był inwestor, który chciał zaangażować fundusze w inwestycje. Mieliśmy także w planie pozyskanie kredytów bankowych. W związku z zagrożeniem epidemiologicznym trudno jednak obecnie uzyskać wsparcie finansowe - mówiła prezes Agnieszka Zadrożna-Hassan.
Teraz ZIS podejmuje działania w celu odzyskania terenu, na którym miało powstać pole golfowe. Działając w imieniu właściciela terenu – gminy Kraków, ZIS skierował do sądu wniosek o nadanie klauzuli wykonalności aktowi notarialnemu poddania się egzekucji, w którym to były dzierżawca – spółka Golf & Spa Resort zobowiązał się do wydania nieruchomości w terminie 7 dni od wygaśnięcia umowy. Sprawa została zarejestrowana w sądzie w dniu 15 stycznia 2021roku.
Niezwłocznie po uzyskaniu klauzuli wykonalności, ZIS ma wystąpić z wnioskiem do komornika sądowego o przeprowadzenie postępowania egzekucyjnego mającego na celu wydanie miastu terenu, na którym miało powstać pole golfowe, ale spółka Golf&Spa Resort nie wywiązała się z umowy. - Po przejęciu nieruchomości, Zarząd Infrastruktury Sportowej zamierza dokonać inwentaryzacji terenu i wykonanych tam dotychczas robót budowlanych - informują w ZIS.
Część mieszkańców i radnych zabiega o to, by na terenie Białych Mórz zamiast pola golfowego powstał ogólnodostępny park dla mieszkańców.
- Te ZNAKI ZODIAKU będą obrzydliwie BOGATE
- Kto nie może wziąć ślubu kościelnego? Oto przypadki, gdy ksiądz odmówi narzeczonym
- Pod Krakowem powstaje niesamowity kościół w kształcie... korony!
- Celebryci pokochali śluby w górach! Zobaczcie kto i gdzie się żenił
- Budowa nowego odcinka S7 na północ od Krakowa. Koniec prac coraz bliżej
