Jak ustalili policjanci zaświadczenia mogły być wystawiane „zaocznie” bez udziału pacjentów, niemożliwa była zatem faktyczna ocena stanu zdrowia osoby. Wystawione zaświadczenie bez przeprowadzonego wcześniej badania potwierdzało w efekcie nieprawdę.
I takie właśnie zarzuty zostały sformułowane wobec lekarza: poświadczenia nieprawdy w związku z przyjęciem przez niego korzyści majątkowej.
Przestępstwo to, w przypadku funkcjonariusza publicznego, jest zagrożone karą do 10 lat pozbawienia wolności.
Policjanci prowadzący sprawę przypuszczają, ze osób które korzystały z takiego sposobu zdobywania zaświadczenia i wręczały lekarzowi „łapówkę” jest znacznie więcej, przewidziane są dalsze zatrzymania – nawet kilkadziesiąt osób.
Przypominamy o możliwości skorzystania z odstąpienia od ukarania – warunkiem jest zgłoszenie się do policjantów Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, zanim funkcjonariusze prowadzący sprawę ujawnią fakt popełnienia przestępstwa w zebranym materiale dowodowym – wtedy wręczający łapówkę również odpowiada karnie.
Dotychczas policjanci zatrzymali w tej sprawie 8 osób, w tym właściciela szkoły nauki jazdy i pracujących tam instruktorów.
Jest to kolejny wątek w sprawie korupcyjnej dotyczącej katowickiego WORD-u.
Postępowanie w tej sprawie jest prowadzone pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Nowym Sączu.
Co wiesz o Krakowie? WEŹ UDZIAŁ W QUIZIE!"
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!