FLESZ - Parki kieszonkowe. Nowość w mieście
Jestem rodowitą krakowianką. Z biletu miesięcznego MPK korzystam od czasu, kiedy rozpoczęłam naukę w liceum, tj. prawie 20 lat temu. Nigdy nie narzekałam na krakowską komunikację miejską, być może "na mojej trasie" nigdy nie było ku temu powodów. Uważam krakowską komunikację miejską za dobrze zorganizowaną i mocno rozwijającą się. Jednak to, co obserwuję podczas pandemii, to jest żenada - komentuje pani Katarzyna.
Kraków. Coraz więcej tramwajów Lajkonik na ulicach. Na jakic...
- Nie będę tutaj wspominać o zawieszaniu linii autobusowych i ograniczaniu rozkładów. Przez ubiegłych 5 lat pracowałam w Galerii Krakowskiej, zawsze zastanawiała mnie kolejka do punktu sprzedaży biletów na dworcu, tym bardziej, że znaczącą większością zawsze byli ludzie młodzi, którzy jak sądzę woleliby sprawę załatwić "online" - relacjonuje pani Katarzyna.
- W tym roku za sprawą pandemii straciłam pracę i chciałam skorzystać z ulgi przysługującej osobom bezrobotnym, zarejestrowanym w Urzędzie Pracy. Jakie było moje zdziwienie, gdy wyczytałam, ile spraw trzeba załatwiać w punkcie sprzedaży biletów MPK osobiście i to jeszcze przy ul. Podwale w jedynym otwartym aktualnie punkcie. Postanowiłam, że 30 zł ulgi nie jest warte ryzykowania zdrowia i narażania się na zarażenie w długich kolejkach, o jakich rozpisywali się oburzeni mieszkańcy. Do tego doszła jeszcze informacja, że nawet ten punkt został zamknięty z powodu COVID-19. Halo, czy to naprawdę Kraków?
W MPK odpowiadają, że zgodnie z zasadami przyjętymi przez Radę Miasta Krakowa osoby bezrobotne mają prawo do zakupu biletu aktywizującego - miesięcznego imiennego, uprawniającego do wielokrotnych przejazdów w strefie biletowej I; I i II lub I i II i III wszystkimi liniami dziennymi.
- Do nabycia i korzystania z biletu uprawnione są osoby legitymujące się ważnym (wystawionym nie wcześniej niż 3 miesiące przed terminem wykonywanej kontroli biletów) zaświadczeniem wydanym przez właściwy dla miejsca zamieszkania Urząd Pracy, potwierdzającym, że osoba aktualnie jest zarejestrowana jako bezrobotna. Z tego powodu zakup tego biletu jest możliwy tylko w punkcie sprzedaży biletów - wyjaśnia Marek Gancarczyk, rzecznik MPK w Krakowie.
Przypomina, że poza zakupem biletów specjalnych, wymianą biletów papierowych z nieaktualnej taryfy na nowe oraz uzyskaniem uprawnień Karty Krakowskiej z tytułu płacenia podatków w Krakowie, wszystkie pozostałe sprawy związane z biletami (zakup, zwrot, faktury) nie wymagają wizyty w PSB.
- PSB przy ul. Podwale został zamknięty w piątek, 16 kwietnia w związku z potwierdzeniem pozytywnego wyniku na SARS-CoV-2 u jednego z pracowników - wyjaśnia Marek Gancarczyk
Zaznacza przy tym, że PSB przy ul. Podwale 3/5 został otwarty 19 kwietnia o godz. 11 i będzie czynny od poniedziałku do piątku w godz. 7-20.
- Krakowskie absurdy budowlane. Deweloper płakał, jak to wymyślał
- To powinieneś wiedzieć o zakrzepicy
- Termy z basenem na stadionie Wisły są już gotowe. Byliśmy w środku
- Ile zarabia kasjer, a ile sprzedawca? Oto zestawienie płac w 18 znanych zawodach
- Pstryknij wraka! Pomóżmy Krakowowi pozbyć się zdezelowanych aut z ulic i chodników
