Rada Stowarzyszenia Kuźnica pochwaliła światowej sławy socjologa za lekcję o tym, jak być człowiekiem w nieludzkim świecie. - Otrzymuje dziś Honorową Nagrodę za wrażliwość na społeczne nierówności i twórczy wkład w rozwój międzynarodowej i polskiej socjologii - mówił Hieronim Kubiak, współzałożyciel i prezes "Kuźnicy".
Czytaj także: Kraków skusi turystę zimowym ogródkiem
Główną częścią programu był wykład Zygmunta Baumana o nierównościach społecznych. - Układ nierówności w świecie zmienia się pod wpływem globalizacji i triumfu modernistycznego modelu życia - przekonywał profesor. Dodał, że panuje dziś powszechne prawo walki o władzę, a wygrywająca strona jest niepewna, nieprzewidywalna i krępująca przeciwnika.
Studenci mieli okazję zadać pytania profesorowi. Młodych naukowców, z Koła Naukowego Studentów Socjologii UJ, współorganizującego spotkanie, interesowała kwestia ludobójstwa, możliwości budowania wspólnoty globalnej.
Zygmunt Bauman cierpliwie i wyczerpująco odpowiedział na wątpliwości studentów. Profesor zakończył spotkanie, odwołując się do pytania o kondycję nauk społecznych. - Nigdy socjologia nie była tak potrzebna jak dziś. Ludzie pozostawieni są sami sobie z problemami produkowanymi przez całe społeczeństwo i nie wiedzą, jak żyć - mówił.
A może to Ciebie szukamy? Zostań**miss internetu**województwa małopolskiego
Wybierz prezydenta Krakowa.**Oddaj głos już dziśZobacz co mają do powiedzenia krakowianom**kandydaci na prezydenta