https://gazetakrakowska.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

Kraków. Profesor Krzysztof Pyrć obejmie stanowisko prezesa Fundacji na rzecz Nauki Polskiej

Aleksandra Łabędź
Profesor Krzysztof Pyrć obejmie stanowisko prezesa Fundacji na rzecz Nauki Polskiej
Profesor Krzysztof Pyrć obejmie stanowisko prezesa Fundacji na rzecz Nauki Polskiej Andrzej Banas
"Z wielką radością, ale i pokorą informuję, że zostałem wybrany nowym prezesem Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. To niesamowite wyróżnienie, ale i wielkie wyzwanie i zobowiązanie" - przekazał w mediach społecznościowych prof. Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ, który zacznie pełnić tę funkcję od 1 września 2025 roku i zastąpi odchodzącego na emeryturę prof. Macieja Żylicza.

15 kandydatów na stanowisko prezesa FNP

Rada Fundacji na rzecz Nauki Polskiej powołała nowego prezesa, przyjmując rekomendację komitetu poszukującego, w trakcie procesu rekrutacyjnego rozpoczętego w 2021 roku. Kryteriami wyboru kandydatów było m.in. posiadanie znaczących i niekwestionowanych osiągnięć naukowych, swobodne poruszanie się w obszarze kilku dyscyplin naukowych, posiadanie niekwestionowanego autorytetu w krajowym i międzynarodowym środowisku naukowym, wykazywanie się ponadprzeciętnymi umiejętnościami interpersonalnymi, komunikacyjnymi, negocjacyjnymi, uważnego i aktywnego słuchania, rozwiązywania konfliktów, organizowania pracy zespołowej, a także dysponowanie wiedzą i doświadczeniem w zakresie wprowadzania nowych zasad polityki naukowej w Polsce, Unii Europejskiej lub innych krajach o wysokim poziomie badań naukowych.

Kierując się tymi wymogami, komitet poszukujący rozpatrywał 15 kandydatur, spośród których, po przeprowadzeniu rozmów kwalifikacyjnych z wybranymi kandydatami, Rada FNP wyłoniła prof. Krzysztofa Pyrcia.

Profesor Krzysztof Pyrć

Prof. Krzysztof Pyrć specjalizuje się w wirusologii, ze szczególnym uwzględnieniem mechanizmów zakażenia oraz opracowaniem nowych strategii terapeutycznych przy zakażeniach wirusowych ludzi i zwierząt. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Amsterdamskiego, Uniwersytetu Łódzkiego. Twórca i kierownik Pracowni Wirusologii w Małopolskim Centrum Biotechnologii UJ. Lider grupy badawczej Virogenetics, opiekun i promotor studentów i doktorantów. Autor prawie 150 publikacji w prestiżowych czasopismach, w tym m.in.: "Nature Medicine", "Science Translational Medicine", "PNAS", "PloS Pathogens", "Journal of Virology", "Science Signalling", które były cytowane w literaturze światowej ponad 12 tys. razy. Zgodnie z bazą Elsevier zalicza się do 2% najbardziej wpływowych naukowców na świecie.

Recenzent i ekspert w instytucjach finansujących naukę w Polsce i na świecie. Kierownik licznych grantów badawczych, m.in. w ramach programu Horyzont 2020, IMI2, European Cooperation in Science and Technology, Narodowego Centrum Nauki, Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także grantów finansowanych przez podmioty komercyjne. W latach 2009-2016 koordynator ds. naukowych programu Biotechnologia Molekularna dla Zdrowia na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 2012 roku członek zespołów ewaluacji polskich jednostek naukowych oraz zespołu ekspertów Narodowego Centrum Nauki, w latach 2012-2016 członek Senatu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2017 r. członek Rady Małopolskiego Centrum Biotechnologii. W 2020 r. został powołany do zespołu doradczego Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego do spraw działań związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Zastępca przewodniczącego zespołu doradczego ds. COVID-19 przy prezesie PAN i członek rady programowej inicjatywy Nauka przeciw Pandemii. Członek Rady Medycznej przy Prezesie Rady Ministrów. Ekspert Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w zakresie diagnostyki terapii SARS-CoV-2.

Profesor Pyrć jest laureatem licznych nagród, włączając w to nagrodę Holenderskiego Towarzystwa Chorób Zakaźnych (2008), nagrodę "Polityki" (2008), European Society for Virology Award (2010), Nagrodę Ministra Nauki (2020), tytuł Człowieka Roku "Gazety Krakowskiej" (2021), Medal Mikołaja Kopernika PAN (2021), Nagrodę Miasta Krakowa (2021) oraz Medal Świętego Krzysztofa przyznawany przez Muzeum Miasta Krakowa (2023).

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska