https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budowa nowego budynku szpitala wojskowego w Krakowie idzie zgodnie z planem. Jest też ważna zmiana

Aleksandra Łabędź
Z placu budowy zniknęły żurawie dźwigowe. Budowa nowego budynku szpitala wojskowego w Krakowie idzie zgodnie z planem. Jest też ważna zmiana
Z placu budowy zniknęły żurawie dźwigowe. Budowa nowego budynku szpitala wojskowego w Krakowie idzie zgodnie z planem. Jest też ważna zmiana 5 Wojskowy Szpital Kliniczny w Krakowie/ Wizualizacje
Dach nowego budynku 5 Wojskowego Szpitala Klinicznego w Krakowie jest już gotowy. Do końca roku będą również wstawione wszystkie okna. Aktualnie intensywne prace trwają wewnątrz budynku. Docelowo w nowej przestrzeni znajdą się nowoczesne sale operacyjne, w tym jedna hybrydowa z angiografem, najnowocześniejsze rozwiązania techniczne i medyczne. Nowy budynek to pięć kondygnacji i ponad 27 tysięcy mkw. powierzchni. Nowy budynek szpitala ma być gotowy do końca 2026 roku. Tymczasem szpital informuje o jednej ważnej zmianie dotyczącej budowy.

Nowy budynek szpitala. Prace idą zgodnie z planem

– Dach przeszedł pozytywnie próby szczelności. Jest już gotowy. Będzie jeszcze na nim montowana stalowa konstrukcja, która ma zabezpieczyć wszystkie zewnętrzne instalacje wentylacyjne. Intensywne prace trwają w tej chwili wewnątrz budynku. Chodzi o montaż instalacji i systemów gazowych. Stawiane są także ścianki działowe poszczególnych sal, łazienek, pokoi zabiegowych i sal operacyjnych – mówi ppłk Zbigniew Wasylów, szef logistyki 5 Wojskowego Szpitala Klinicznego w Krakowie.

Jest ważna zmiana!

Szef logistyki szpitala wojskowego wspomina o jednej bardzo ważnej zmianie.

- W nowym budynku szpitala będzie 9 nowoczesnych sal operacyjnych, a nie 8 jak wcześniej zakładaliśmy. Ta zmiana wynika z planowanego rozwoju szpitala, także technicznego. Cieszymy się, że udało się ją jeszcze wprowadzić do planu budowy - tłumaczy ppłk Wasylów.

Przeszło 100 osób pracuje w pocie czoła

Każdego dnia na budowie pracuje ponad 130 osób realizując inwestycję „pod klucz”.

– Całość od samego początku była projektowana cyfrowo – mówi Michał Wiśniowski, kierownik kontraktu Budimexu. "Wszystko było rysowane od razu trójwymiarowo, co pozwala na dosyć dokładne i realistyczne planowanie, a także dostosowanie budynku do otaczającej go rzeczywistości urbanistycznej. Trójwymiarowy projekt umożliwia przeprowadzenie nawet najmniejszych pomiarów, które zasadniczo nie odbiegają od rzeczywistości. Żeby dokładnie dostosować się do istniejących zabudowań wykonaliśmy trójwymiarowe skanowanie specjalistycznym dronem całej okolicy" - wyjaśnia.

Projekt 3D pozwala na większą koordynację procesu inwestycyjnego i kontrolę, by unikać ewentualnych błędów.

Inwestycji jest więcej

To jednak nie są jedyne inwestycje realizowane na terenie Wojskowego Szpitala Klinicznego przy ul. Wrocławskiej. W ciągu najbliższych 10 lat na wszystkie konieczne inwestycje infrastrukturalne szpital wyda prawie miliard złotych. Trwają prace projektowe dotyczące budowy lądowiska i remontów kolejnych szpitalnych klinik, także tych zabytkowych. Prace w dwóch z nich rozpoczną się niebawem.

– Te inwestycje są absolutnie konieczne nie tylko dlatego, że przez wiele lat szpital był niedofinansowywany i teraz nadrabiamy zaległości, ale także dlatego, że w związku z sytuacją geopolityczną wojskowe szpitale muszą być przygotowane na każdą ewentualność, a to oznacza także szkolenia personelu i inwestycje w sprzęt medyczny. Muszę jednak podkreślić, że w tej chwili z tych inwestycji, które już są realizowane korzystają mieszkańcy Krakowa, powiatu krakowskiego i województwa małopolskiego. 97% naszych pacjentów to cywile– tłumaczy prof. Bartłomiej Guzik, dyrektor Szpitala Wojskowego w Krakowie. "Biorąc pod uwagę stale rosnącą liczbę pacjentów, zależy mi także bardzo na rozwoju badań klinicznych i naukowych" - dodaje.

W rozwoju naukowym kadry 5 Wojskowego Szpitala Klinicznego ma pomóc decyzja Władysława Kosiniaka-Kamysza, wicepremiera i ministra obrony narodowej o utworzeniu w Krakowie Wojskowego Instytutu Medycznego. Prace nad utworzeniem tej jednostki na bazie szpitala już trwają.

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska