W czerwcu 2017 roku, po blisko 30 latach, ponownie została uruchomiona przeprawa promowa przez Wisłę - z Piekar do Tyńca. Korzystające z niej osoby są mocno rozczarowane, że tej atrakcji, która ułatwiała wycieczki m.in. do tynieckiego opactwa, nie kontynuowano w tym roku.
- Prom „Wanda” pływał w urokliwym miejscu, służył pieszym i rowerzystom. Cieszył się dużą popularnością. Powinien zostać przywrócony - komentuje nasza czytelniczka pani Danuta.
Przypomnijmy, że szkuta „Wanda” to rzemieślnicze dzieło. Została wykonana w całości z drewna dębowego, pochodzącego z Nadleśnictwa Wieluń i Złoczew w województwie łódzkim. Ma 12 metrów długości i 3 metry szerokości. Jej dziób zdobi urokliwa nimfa.
Przeprawa ta została uruchomiona w 2017 r. tak naprawdę dzięki mieszkańcom Tyńca i gminy Liszki, którzy zgłosili swój pomysł do I edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Na ten projekt zagłosowały ponad dwa tysiące mieszkańców tego regionu, dzięki czemu projekt zyskał pieniądze na realizację.
- Doceniając znaczenie przeprawy turystycznej na trasie Piekary-Tyniec dla rozwoju małopolskiej turystyki, a także mając na uwadze, że przedsięwzięcie było inicjatywą wybraną przez mieszkańców regionu w ramach Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego w 2016 r., planujemy kontynuację realizacji tego działania - informuje Michał Drewnicki, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego.
Przypomina, że w latach 2017-2018 samorząd Województwa Małopolskiego powierzył realizację tego zadania gminie Liszki. Dokonano wówczas zakupu jednostki pływającej i z jej udziałem odtworzono przeprawę promową na Wiśle, między Piekarami a Tyńcem.
Ponadto gmina Liszki we własnym zakresie wykonała pomosty cumownicze po obu brzegach rzeki oraz pozyskała zezwolenia niezbędne do organizacji przeprawy, których ważność obowiązywała do końca 2018 r.

Gajewska o poparciu wyborców dla Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze
Michał Drewnicki wyjaśnia, że w 2019 r. nastąpiła zmiana podmiotu odpowiedzialnego za organizację przeprawy. Ważność straciły również zezwolenia niezbędne do uruchomienia przewozów na Wiśle.
- Województwo Małopolskie wyłoniło nowego operatora przewozów międzybrzegowych, jak również podjęło starania mające na celu aktualizację dokumentacji rejestracyjnej jednostki pływającej Wanda, wykonanie jej audytu technicznego i dokonania niezbędnych napraw, pozyskanie prawa korzystania z pomostów cumowniczych oraz pozwoleń i uzgodnień związanych z dzierżawą nabrzeża, niezbędnych do kontynuowania przeprawy - wylicza Michał Drewnicki.
W Urzędzie Marszałkowskim prognozują, że działania związane z reaktywacją promu zakończą się w najbliższym czasie. - Liczymy, że jeszcze w tym sezonie uda się uruchomić przeprawę. Podjęte działania zapewnią też Województwu Małopolskiemu możliwość wykorzystania infrastruktury niezbędnej do organizacji przeprawy i jej uruchomienia także w kolejnych latach - przekonuje Michał Drewnicki.
- Zdjęcia Krakowa przed II wojną światową. Tak wyglądało życie codzienne mieszkańców
- Ohydztwa, które kazali nam jeść w dzieciństwie. Pamiętacie?
- Szkieletor zmieni się nie do poznania [ZDJĘCIA]
- Imponująca budowa zakopianki, wkrótce nią pojedziemy!
- W te miejsca polecisz z Krakowa za mniej niż 100 zł
- Kolejki do lekarzy. Tyle poczekasz na wizytę, badanie i operacje w Małopolsce