https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

40-metrowy maszt powstaje w Bielańsko-Tynieckim Parku Krajobrazowym w Krakowie, tuż przy domach. Mieszkańcy protestują!

Jolanta Białek
Na terenie Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego w Dębnikach w Krakowie powstaje 40-metrowy maszt telefonii komórkowej. Okoliczni mieszkańcy sprzeciwiają się tej inwestycji
Na terenie Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego w Dębnikach w Krakowie powstaje 40-metrowy maszt telefonii komórkowej. Okoliczni mieszkańcy sprzeciwiają się tej inwestycji
Mieszkańcy krakowskiego Tyńca, wspierani przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego, sprzeciwiają się lokowaniu masztu GSM w Bielańsko-Tynieckim Parku Krajobrazowym. Zgłaszają liczne zastrzeżenia, łącznie z tym, że jak twierdzą „pozwolenie na budowę stacji bazowej telefonii komórkowej wydano z naruszeniem prawa”. Z kolei Urząd Miasta Krakowa oraz inwestor, spółka Play zapewniają, że wszystko odbywa się zgodnie z przepisami, a obiekty takie jak powstający przy ul. Świętojańskiej w dzielnicy Dębniki „nie niosą żadnego zagrożenia dla otoczenia”.

Protest mieszkańców przeciwko budowie masztu GSM

Wznoszenie 43-metrowego masztu Playa - stacji bazowej telefonii komórkowej wraz z wewnętrzną linią zasilającą oraz kanalizacją kablową – rozpoczęło się 20 marca 2025. Obiekt powstaje przy ul. Świętojańskiej, w bliskim sąsiedztwie domów jednorodzinnych. Pozwolenie na budowę stacji bazowej wydano pod koniec czerwca 2024 roku, natomiast mieszkańcy dowiedzieli się o planowanej inwestycji kilka miesięcy później, w październiku, jak twierdzą przypadkiem, bo o zamiarze postawienia tam tego typu obiektu nikt ich nie poinformował.

- Nasze wnioski do Wydziału Architektury i Urbanistyki Urzędu Miasta Krakowa o wstrzymanie prowadzenia prac oraz o wznowienie postępowania o udzielenie pozwolenia na budowę pozostają nierozpatrzone od października ubiegłego roku. W styczniu 2025, po uzyskaniu możliwości zapoznania się z dokumentacją projektową, przesłaliśmy do WAiU UMK wnioski uzupełnione o zebrane nowe dowody, wskazujące na wiele nieprawidłowości przy wydaniu pozwolenia na budowę. Uzyskaliśmy też opinię od Dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego który jednoznacznie wskazał, że inwestycja znajduje się na terenie Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego i będzie zaburzała panoramę i wyjątkowość walorów krajobrazowych – tak wygląda obecna sytuacja widziana z perspektywy mieszkańców protestujących przeciwko lokalizacji masztu na terenie parku w Tyńcu.

Tyniec nie odpuści. Mieszkańcy zapowiadają, że w razie potrzeby złożą skargę do Strasburga

Budowie masztu sprzeciwia się większość mieszkańców osiedla domów jednorodzinnych w sąsiedztwie których powstaje maszt. Pod petycją w tej sprawie, skierowaną do prezydenta Krakowa, podpisało się ok. 150 osób (mieszkańcy ok. 50 domów w tej okolicy). W piśmie tym ludzie wnioskują także o uchylenie pozwolenia na budowę dla wieży telefonii komórkowej. Uważają m.in., że wysoki na ponad 40 metrów maszt będzie miał bardzo negatywny wpływ na krajobraz parku.

„Mieszkańcy nie zostali powiadomieni o planowanym zamierzeniu, a właściciele nieruchomości bezpośrednio sąsiadujących z inwestycją zostali pozbawieni przysługującego im prawa do uczestniczenia w sprawie jako strony toczącej się procedury. Stacja bazowa ma powstać w dolinie, która jest typowym osiedlem domów jednorodzinnych, a ogromna wieża ma stać w odległości minimum 45 metrów od kilkunastu domów zamieszkałych przez rodziny z dziećmi! W dodatku na terenie Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego, którego ochrona zabrania budowania nowych wież telekomunikacyjnych. Tak ważne kwestie, wpływające na zdrowie i życie okolicznych mieszkańców powinny być z nami konsultowane już na etapie planów. (…). Szokujący jest fakt, że urząd wydał pozytywną decyzję na budowę bez wiedzy okolicznych mieszkańców, ograniczając ich prawa majątkowe oraz prawo do zdrowia” – to stanowisko protestujących mieszkańców zawarte w petycji.

W ich opinii pozwolenie na budowę masztu „w wielu miejscach łamie prawo, zakazy i nakazy obowiązujące na terenie inwestycji, m.in. zapisy Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego ,,Tyniec-osiedle" oraz ustalenia (…) Sejmiku Województwa Małopolskiego z 30 września 2019 roku w sprawie ustanowienia planu ochrony dla Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego”.

Budowa masztu już trwa, ale mieszkańcy zapowiadają, że nie zaprzestaną walki, także sądowej, o powstrzymanie tej inwestycji, a jeśli będzie taka potrzeba rozważą wniesienie skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu (jeśli maszt spowoduje „naruszenie prawa osoby do poszanowania jej mieszkania”).

Kraków: wszystko zgodnie z prawem, nie ma podstaw do uchylenia pozwolenia na budowę

Decyzja „dla masztu” - zatwierdzająca projekt zagospodarowania terenu oraz projekt architektoniczno-budowlany i udzielająca pozwolenia na budowę na działce przy ul. Świętojańskiej w Tyńcu - została wydana 26 czerwca 2024, a miesiąc później (23 lipca) stałą się ostateczna.

- Projektowana inwestycja znajduje się na terenie obowiązywania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „Tyniec-Osiedle”, na obszarze oznaczonym jako tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej. Projekt zagospodarowania terenu i projekt architektoniczno-budowlany były zgodne z ustaleniami planu, a także wymaganiami ochrony środowiska – przekazała nam Katarzyna Misiewicz z biura prasowego Urzędu Miasta Krakowa.

Jak zaznacza, do projektu budowlanego załączona została Analiza występowania obszaru pól E-M o poziomach gęstości mocy większych lub równych wartościom określonym w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 17 grudnia 2019 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku. Natomiast Wydział Architektury i Urbanistyki UMK, zgodnie z obowiązującymi przepisami, badał obszar oddziaływania obiektu, określony przez projektanta i „na podstawie przedstawionych analiz ustalono, że projektowana inwestycja nie wpłynie negatywnie na sąsiednie działki, nie ograniczy ich użytkowania i spełnia normy ochrony środowiska, w tym dotyczące pól elektromagnetycznych”.

- Postępowanie dotyczyło wyłącznie inwestora oraz właściciela działki, na której realizowana jest inwestycja. Zgodnie z przepisami informacja o wszczęciu postępowania została zamieszczona w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Krakowa. Wydział Architektury i Urbanistyki  UMK nie znalazł podstaw prawnych do rozszerzenia obszaru oddziaływania i zawiadomienia o postępowaniu właścicieli działek sąsiednich – informuje Katarzyna Misiewicz.

Obecnie toczą się tzw. postępowania wznowieniowe wraz z wnioskiem o natychmiastowe wstrzymanie wykonalności decyzji z 27 czerwca 2024 roku. Jak podaje UMK: każdą ze spraw wznowiono i w każdej z nich odmówiono wstrzymania wykonania decyzji o pozwoleniu na budowę.

- Przedstawione przez mieszkańców we wnioskach o wznowienie postępowania oraz o wstrzymanie wykonania decyzji o pozwoleniu na budowę, a także w licznych e-mailach argumenty, zostały przeanalizowane w Wydziale Architektury i Urbanistyki UMK – również pod kątem możliwości wzruszenia tej decyzji z urzędu, w postępowaniu wznowieniowym. Urząd nie znajduje jednak podstaw do takiego działania, ponieważ z ponownej weryfikacji sprawy wynika, że inwestycja spełnia wszystkie wymagania wynikające m.in. z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, prawa budowlanego oraz przepisów odrębnych – wyliczają urzędnicy.

Stąd 21 marca 2025 roku wydane zostało postanowienie odmawiające uchylenia ostatecznej decyzji prezydenta Krakowa z dnia 27 czerwca 2024 - zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej pozwolenia na budowę dla stacji bazowej telefonii komórkowej przy ul. Świętojańskiej w Dębnikach. Natomiast w najbliższym czasie zostaną wydane kolejne rozstrzygnięcia we wznowionych postępowaniach.

Play: stacje bazowe nie stanowią zagrożenia, zaproponowaliśmy spotkanie dla mieszkańców Tyńca

„Stacja bazowa w przy ul. Świętojańskiej w znaczący sposób poprawi dostęp do nowoczesnych usług telekomunikacyjnych zarówno dla mieszkańców miasta jak i turystów. Należy także podkreślić, że budowa stacji wpłynie na poprawę bezpieczeństwa, bowiem każda stacja bazowa odbiera miesięcznie od kilkuset do nawet kilku tysięcy połączeń z nr alarmowymi, realizowanych bezpłatnie z urządzeń różnych operatorów” – zaznaczono w stanowisku dotyczącym masztu w Tyńcu przesłanym nam przez spółkę Play.

- Inwestycja jest realizowana na podstawie prawomocnego pozwolenia na budowę. Warto przypomnieć, że każda stacja bazowa jest inwestycją celu publicznego. Jest to szczególna kategoria inwestycji realizujących określoną funkcję społeczną – w tym wypadku zapewnienia łączności publicznej - do których należą obok infrastruktury telekomunikacyjnej m.in. takie obiekty jak drogi publiczne, linii energetyczne, czy infrastruktura służąca zaopatrzeniu ludności w wodę. Podobnie jak pozostałe elementy infrastruktury technicznej, stacje bazowe, aby móc dostarczać usługi mieszkańcom lokalizowane są w obszarach, gdzie ludzie mieszkają, pracują lub przez które podróżują. Stacje bazowe są przy tym elementami infrastruktury technicznej o szczególnym znaczeniu w sytuacjach kryzysowych – co m.in. wyraźne pokazują doświadczenia ostatnich powodzi, wichur, śnieżyc i innych niebezpiecznych sytuacji – przekazał nam Paweł Antończyk z biura prasowego Play.

Spółka podkreśla, że w Polsce funkcjonuje ponad 50 tysięcy jej stacji bazowych, które „nie stanowią żadnego zagrożenia dla swojego otoczenia”: spełniają wszystkie określone prawem i normami wymogi zarówno w zakresie bezpieczeństwa budowlanego jak i energetycznego.

„Stacje bazowe telefonii komórkowej powstają także bezpośrednio na, lub w pobliżu, budynków szpitali, przychodni, szkół, urzędów oraz innych obiektów użyteczności publicznej. Powstają także na terenach Parków Narodowych i innych obszarów chronionych przyrodniczo, ponieważ nie wywierają negatywnego wpływu na otoczenie. Spełniają określone prawem procedury i normy bezpieczeństwa, zarówno w zakresie planowania przestrzennego jak i prawa budowlanego oraz ochrony środowiska naturalnego -w tym emisji PEM. Podkreślić należy, że każda stacja bazowa przechodzi przed uruchomieniem badanie w zakresie bezpieczeństwa emisji PEM, realizowane przez akredytowane laboratorium. Warto przy tym dodać, że budowa stacji bazowych nie wpływa na wartość nieruchomości - co m.in. jasno pokazało opublikowane w latach 2022-23 podwójne badanie kontrolne realizowane przez Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie” – czytamy w stanowisku spółki.

Play informuje także, że w związku z sytuacją i protestem mieszkańców rejonu ulicy Świętojańskiej w Tyńcu, spółka „zaproponowała miastu Kraków udział przedstawicieli operatora i niezależnych ekspertów w spotkaniu dla mieszkańców, na którym przedstawione zostaną szczegółowe informacje na temat bezpieczeństwa obiektu, procesu planowania i wyboru wskazanej lokalizacji”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska