https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Protest pod siedzibą PSL. Chodzi o związki partnerskie

Piotr Rąpalski
Spotkali się na ulicy Batorego w Krakowie, pod siedzibą PSL, by przypomnieć Polskiemu Stronnictwu Ludowemu, że żądają równości i bezpieczeństwa. Tego samego dnia podobne demonstracje odbywają się też w Warszawie i Poznaniu. Organizują je środowiska LGBT i wspierające je organizacje. Protest dotyczy głównie kwestii legalizacji związków partnerskich.

Z zaproszeniem na protest dotarło do nas oświadczenie - list otwarty, podpisany przez kilka lokalnych organizacji: Federację Znaki Równości, Stowarzyszenie Queerowy Maj, Fundację Równość.org.pl, Ogólnopolski Strajk Kobiet - Kraków, KOD Małopolska.

"Od lat działamy z i na rzecz społeczności LGBT w Krakowie i regionie, wspieramy, organizujemy wydarzenia, Marsz Równości, demonstracje, współpracujemy z samorządami i instytucjami, wzmacniając lokalne działania na rzecz równego traktowania. Edukujemy i pokazujemy, że różnorodność jest naszą siłą i wartością.

W maju ulicami Krakowa przeszedł 20. już Marsz Równości - z tymi samymi hasłami od dwóch dekad: związków partnerskich i równości małżeńskiej, ochrony przed przemocą i mową nienawiści, edukacją antydyskryminacyjną, czy ustawą o uzgodnieniu płci. W tym roku minęło też 21 lat od pierwszego projektu o związkach partnerskich autorstwa prof. Marii Szyszkowskiej. Dziś, po kilku latach odczłowieczania i dehumanizowania, wykluczania ze wspólnot i systemowej opresji jesteśmy najbliżej od tych dwudziestu lat przyjęcia projektu ustawy o związkach partnerskich, który mógłby odpowiadać na najważniejsze potrzeby par jednopłciowych i tęczowych rodzin w Polsce. W 2024 roku związki partnerskie są kompromisem już w samej swej formule - bo dziś powinniśmy i powinnyśmy mówić o równości małżeńskiej.

Z niepokojem więc śledzimy ostatnie doniesienia wokół tematu związków partnerskich i warunki stawiane przez Polskie Stronnictwo Ludowe, odzierające nas z godności i nadziei na bezpieczną przyszłość w Polsce. Jesteśmy Waszymi sąsiadami, koleżankami, współpracownikami i bliskimi. Jesteśmy tutaj i mamy prawo żądać od Was odpowiedzialności za Polskę, którą jesienią także naszymi głosami i wcześniejszym zaangażowaniem przyjęliście.

Mamy otwartość na dialog i rozmowę, na wątpliwości, które mogą się pojawić w związku ze związkami partnerskimi. Zaproponowaliśmy i zaproponowałyśmy spotkanie krakowskim i małopolskim strukturom Polskiego Stronnictwa Ludowego, które mogłoby być pomocne, ale nie doczekaliśmy i nie doczekałyśmy się odpowiedzi. Wy nie chcecie nas słuchać i rozmawiać, odwracacie głowę i zamykacie drzwi. Wolicie udawać, że nas nie ma.

Jako dumni i dumne mieszkanki Krakowa i Małopolski chcemy równości małżeńskiej i związków partnerskich, chcemy bezpieczeństwa dla naszych dzieci i godności w Urzędach Stanu Cywilnego, chcemy odciążać państwo wspierając się nawzajem i dzieląc nazwisko, to my, a nie Polskie Stronnictwo Ludowe chcemy decydować o tym, czy nasze związki będą miały uroczystą oprawę. Chcemy decydować o swojej przyszłości w Polsce.

Byliśmy i byłyśmy z Wami, gdy trzeba było bronić niezawisłych sądów, niezależnych mediów, gdy trzeba było bronić polskiej przyrody, praw reprodukcyjnych i rzetelnej edukacji. Bądźcie z nami, broniąc wspólnie Polski otwartej, przyjaznej i bezpiecznej dla każdego i każdej z nas.

Stowarzyszenie Queerowy Maj
Fundacja Równość.org.pl
Ogólnopolski Strajk Kobiet - Kraków
Federacja Znaki Równości
Komitet Obrony Demokracji Region Małopolskie"

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska