https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tęczowa flaga na gmachu Starego Teatru. To ważny sygnał nowej dyrekcji

Anna Piątkowska
Tęczowa flaga na gmachu Starego Teatru symbolizuje przyłączenie się instytucji do Queerowego Maja i Parady Równości
Tęczowa flaga na gmachu Starego Teatru symbolizuje przyłączenie się instytucji do Queerowego Maja i Parady Równości Piotr Banasik
Po raz pierwszy Narodowy Stary Teatr dołączy do Parady Równości, która w Krakowie odbędzie się 17 maja, a przez cały miesiąc twórcy będą się angażować w obchody Queerowego Maja. W gmachu przy ul. Jagiellońskiej odbędzie się też Queerowy Bal. - Jako narodowa instytucja kultury, ale też część lokalnej społeczności, chcemy wyraźnie podkreślić nasze wsparcie i obecność – dla tych, którzy przez lata mogli nie czuć się w teatrze „u siebie” - tłumaczy dyrekcja teatru.

- Chcemy, by narodowy teatr był takim miejscem, gdzie możemy powiedzieć widzom i widzkom: jesteś u siebie - mówił podczas premiery spektaklu "Nieustraszona miłość Eve Adams" Jakub Skrzywanek, dyrektor artystyczny krakowskiej narodowej sceny.

Spektakl o Eve Adams - Żydówce, lesbijce, emigrantce, która na początku ubiegłego wieku otwarcie mówiła o tym, kim jest, jak chce żyć i że chce to robić na własnych warunkach miał premierę pod koniec ubiegłego roku. Eve Adams stała się wówczas patronką Nowej Sceny Starego Teatru. To pierwszy krok w budowaniu przekazu o otwartości Starego Teatru na queerowe inicjatywy.

Teraz instytucja informuje, że Narodowy Stary Teatr dołącza do obchodów Queerowego Maja i Parady Równości, a nawet zaprasza na Queerowy Bal.

Queerowy Bal w Sali Modrzejewskiej

"W Narodowym Starym Teatrze wierzymy, że „Jesteś u siebie” to nie tylko hasło, ale realne zobowiązanie. Towarzyszy nam ono w pracy repertuarowej, przy doborze tematów i form artystycznego wyrazu, w trakcie zapraszania twórczyń oraz twórców, jak również w codziennym dzieleniu się przestrzenią z osobami i społecznościami, które przez dekady pozostawały w cieniu. Zapowiedziany przez nas i konsekwentnie realizowany program oparty na różnorodności obejmuje różne formy teatralne, języki ekspresji, opowieści i wrażliwości – wychodząc poza utarte schematy i dając miejsce wielogłosowi" - tłumaczy dyrekcja Starego Teatru.

Tegoroczna Parada Równości odpędzie się w Krakowie 17 maja. Po wydarzeniu, godz. 21.30, w Sali Modrzejewskiej, która niegdyś pełniła funkcję balowej, odbędzie się Queerowy Bal. W programie m.in. DJ OLÁ i DJ Baker Party Maker oraz występy: Judy Chersand, Papina McQueen, Tempera Mental, VUJO.

Bilety w przedsprzedaży: 50 zł, w dniu wydarzenia: 80 zł (dostępne w kasie oraz na stronie teatru). Liczba miejsc ograniczona.

Przestrzeń dostosowana jest do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska