https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Protestowali przeciwko wycince drzew na terenie KL Plaszow [ZDJĘCIA]

Piotr Tymczak
W sobotę (6 listopada) przy ul. Swoszowickiej, pod hasłem "Pamięć i Zieleń. STOP wycince przy KL Plaszow" odbył się protest przeciwko usuwaniu ponad pół tysiąca drzew pod parking i budynek Memoriału - część przyszłego muzeum.
W sobotę (6 listopada) przy ul. Swoszowickiej, pod hasłem "Pamięć i Zieleń. STOP wycince przy KL Plaszow" odbył się protest przeciwko usuwaniu ponad pół tysiąca drzew pod parking i budynek Memoriału - część przyszłego muzeum. Anna Kaczmarz
W sobotę (6 listopada) przy ul. Swoszowickiej, pod hasłem "Pamięć i Zieleń. STOP wycince przy KL Plaszow" odbył się protest przeciwko usuwaniu ponad pół tysiąca drzew pod parking i budynek Memoriału - część przyszłego muzeum.

- W pełni popierając ideę godnego upamiętnienia ofiar dawnego obozu Płaszów oraz znajdujących się na tym terenie dwóch żydowskich cmentarzy nie zgadzamy się na wycinkę 554 drzew pod parkingi i budynek Memoriału. Wycinkę na działce przeznaczonej planem miejscowym pod zieleń urządzoną - podkreślali organizatorzy protestu.

Przypomnijmy, że nieustająco część mieszkańców i aktywiści sprzeciwiają się oficjalnym pomysłom na urządzanie powstającego muzeum KL Plaszow. Sąsiedzi terenu poobozowego od początku protestowali m.in. przeciwko jego wygrodzeniu. Obecnie już przedstawiciele muzeum zapewniają, że żadnych ogrodzeń nie będzie, teren pozostanie otwarty, możliwe ma być swobodne przechodzenie z każdej strony w każdym kierunku. Teraz gorącym tematem jest rozpoczęta właśnie wycinka ponad 500 drzew pod parking i Memoriał - obiekt, w którym zostanie ulokowana część ekspozycji stałej.

Kraków. Trwa burza wokół Muzeum KL Plaszow. Ruszyła wycinka,...

Przedstawiciele nowego muzeum podkreślają, że pod budowę Memoriału usuwane są drzewa niskiej jakości. A jako rekompensata za wycinkę posadzonych zostanie dokładnie tyle samo drzew, ile będzie usuwanych - 1:1, a nawet w przypadku części drzew dwie sztuki za jedną wycinaną. I będą to drzewa wartościowe.

Muzeum - Miejsce Pamięci KL Plaszow to przedsięwzięcie współfinansowane przez gminę Kraków i ministerstwo kultury. Ma kosztować 50 mln zł. Muzeum jest budowane od tego roku, ma być gotowe w 2025 r. Zarządzane jest przez Muzeum Krakowa.

Nowe muzeum ma obejmować teren poobozowy między ul. Kamieńskiego a Jerozolimską, wpisany do rejestru zabytków. W historycznym budynku Szarego Domu (ul. Jerozolimska 3) oraz w Memoriale - obiekcie niemal w całości schowanym pod ziemię - powstanie stała ekspozycja. Teren dawnego obozu zostanie utrzymany w obecnym stanie, przy czym zostaną tam wyraźnie wskazane, oznakowane miejsca, gdzie są masowe groby, dokąd sięgały cmentarze, lokalizacja budynków obozowych itp.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
mogą wycinać...wolę żeby posadzili świerki, sosny w Krakowie żeby w zimie tlen był...a tu liście opadną i brak powietrza!!!!!
G
Gość
EKOTERRORYŚCI
m
męcząca prostata !
No dobra ! Podpowiem rozwiązanie tego problemu. Na starych zdjęciach sprzed wojny, jest widoczny na tym terenie dość ciekawy architektonicznie, żydowski dom pogrzebowy (można sprawdzić w sieci). Niemcy go później wysadzili. Żydzi mogliby go teraz odbudować w pierwotnej formie, nie ingerując zupełnie w zieleń, i tam sobie urządzić to swoje muzeum, unikając totalnej kompromitacji i robienia głupoty, oraz docelowo służenia Polakom za spluwaczki.
C
Ciekawy
Czy chodzi o to, że potrzebne są w tym muzeum posady dla kogoś, dla jakichś krewnych-i-znajomych Królika?
M
Mieszkańcy
NIE CHCEMY I NIE POTRZEBUJEMY tego muzeum -- obecne upamiętnienie ofiar tego obozu jest zupełnie wystarczające! Czy wy tego nie rozumiecie? Czemu na siłę -- i to w sytuacji mizerii finansowej miasta -- zdecydowano o finansowaniu tej zupełnie zbędnej inwestycji?
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska