https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Przebudowa Kościuszki po ulewach i zmiany w ruchu. Ile jeszcze, bo Zwierzyniecka gotowa?

Piotr Rąpalski
Cześć nowego torowiska jest położona, ale brakuje duże odcinka. Na Torowisko jest gotowe od Senatorskiej do Komorowskiego.  Wykonawca będzie teraz robić od Włóczków do Komorowskiego. Pętla na Salwatorze ma już torowisko i trwają prace na pobliskim moście łączącym je z Kościuszki. Trwają też prace brukarskie.
Cześć nowego torowiska jest położona, ale brakuje duże odcinka. Na Torowisko jest gotowe od Senatorskiej do Komorowskiego. Wykonawca będzie teraz robić od Włóczków do Komorowskiego. Pętla na Salwatorze ma już torowisko i trwają prace na pobliskim moście łączącym je z Kościuszki. Trwają też prace brukarskie. Wojciech Matusik
Trwają prace przy przebudowie ul. Kościuszki w Krakowie. "Ile jeszcze?" mogą zapytać pasażerowie komunikacji miejskiej, którzy by już chcieli dojechać tramwajem na pętlę na Salwatorze. Nowe tory na Zwierzynieckiej są, przecięły nawet już Aleje Trzech Wieszczów, ale prowadzą donikąd, bo na Kościuszki prace trwają i raczej potrwają do zimy, a ta... lubi wydłużać remonty w Krakowie.

Do połowy grudnia na Kościuszki

Prace na ul. Zwierzynieckiej i Kościuszki trwają. Ruch na ul. Zwierzynieckiej został wznowiony, ale jest realizowany jako przejazd przez plac budowy. Nadal jest natomiast wyłączony ruch tramwajowy od Filharmonii do Salwatora. Całość inwestycji zakończy się najpóźniej do połowy grudnia tego roku. To na razie obietnica urzędników. Zobaczymy.

Zmiany w ruchu na Kościuszki

W poniedziałek, 16 września (do zakończenia prac na ul. Komorowskiego) rozpoczną się roboty torowe na ul. Kościuszki – od ul. Komorowskiego do Lelewela. Na tym odcinku możliwość dojazdu do posesji będzie ograniczona. Ruch pieszych zostanie utrzymany.

Po zakończeniu prac na ul. Komorowskiego, wprowadzony będzie kolejny etap czasowej organizacji ruchu – zamknięty zostanie odcinek ul. Kościuszki: od ul. Komorowskiego do ul. Włóczków. W tym czasie:

  • nie będzie możliwości dojazdu do posesji zlokalizowanych na tym odcinku,
  • objazdy do ul. Kościuszki poprowadzony zostanie przez ul. Komorowskiego, do ulic Włóczków oraz Lelewela przez ul. Stachowicza,
  • na ul. Lelewela obowiązywać będzie ruch dwukierunkowy, a parkowanie zostanie ograniczone,
  • wprowadzony zostanie ruch jednokierunkowy na fragmencie ul. Kościuszki: od Komorowskiego do Senatorskiej
  • tak, jak do tej pory utrzymany będzie ruch pieszych.

Planowane prace do wykonania obejmą: demontaż szyn oraz płyt torowych, budowę kanalizacji deszczowej, wykonanie nowej podbudowy oraz konstrukcji torowiska. W miarę postępów prac, zajęty fragment od ul. Komorowskiego w stronę ul. Włóczków będzie systematycznie udostępniany dla ruchu kołowego.

Wznowienie ruchu na ul. Zwierzynieckiej

Tuż przed początkiem roku szkolnego wznowiony został ruch na ul. Zwierzynieckiej. Jest realizowany jako przejazd przez plac budowy. Oznacza to, że pewne prace będą nadal prowadzone, np. przygotowania do nasadzeń zieleni, montaż sieci trakcyjnej czy elementów małej architektury.

Dopuszczenie ul. Zwierzynieckiej do ruchu wiąże się z następującymi zmianami:

  • przywrócenie przejścia dla pieszych przy moście Dębnickim
  • możliwość skrętu w prawo z ul. Konopnickiej w ul. Zwierzyniecką
  • wyłączenie parkowania na ul. Zwierzynieckiej (z wyjątkiem miejsc przy Jubilacie i miejsc dla dostaw)
  • wygrodzenie pasa do lewoskrętu z al. Krasińskiego w kierunku ul. Zwierzynieckiej
  • wygrodzenie pasa do jazdy na wprost z ul. Zwierzynieckiej w ul. Kościuszki (nakaz skrętu w prawo z ul. Zwierzynieckiej w al. Krasińskiego)
  • przywrócenie parkingu K&R oraz specjalnych miejsc postojowych w okolicach budynku filharmonii

Usprawnienie dojazdu do szkół na Salwatorze

Mimo że ul. Kościuszki pozostanie zamknięta jeszcze przez około 3,5 miesiąca, z myślą o uczniach dojeżdżających do szkół na Salwatorze, wprowadzono zmiany mające na celu usprawnienie ruchu komunikacji miejskiej, która dowozi uczniów do szkół:

  • odwrócenie ruchu jednokierunkowego na końcowym odcinku ul. Królowej Jadwigi (przejazd jest możliwy od ul. Księcia Józefa do ul. Królowej Jadwigi i dalej ul. Jaxy Gryfity, Emaus w kierunku al. Focha)
  • możliwość przejazdu dwukierunkowego na końcowym odcinku ul. Królowej Jadwigi dla pojazdów komunikacji miejskiej (w godzinach 7.00–16.00) pod nadzorem osób kierujących ruchem
  • utworzenie tymczasowych przystanków na ul. Królowej Jadwigi

Nasadzenia zieleni

W pierwszych miesiącach nowego roku szkolnego na ul. Zwierzynieckiej i Kościuszki rozpoczną się nasadzenia nowej zieleni, zgodnie z harmonogramem dostosowanym do optymalnych warunków pogodowych. Jesień to idealny czas na aklimatyzację roślin, co gwarantuje lepsze przyjęcie się nowej zieleni. W obu lokalizacjach tereny przygotowane pod nasadzenia zostaną tymczasowo zabezpieczone, aby uniknąć potencjalnych zagrożeń dla przechodniów.

Projekt rewitalizacji zieleni w centrum miasta zakłada zintegrowanie jak największej ilości drzew, krzewów oraz traw ozdobnych. Ze względu na gęste uzbrojenie podziemne, nie wszędzie możliwe jest posadzenie drzew. W miejscach, gdzie pozwala na to infrastruktura, zaplanowano zieleńce z krzewami okrywowymi i ozdobnymi trawami. Szczególną uwagę zwrócono na przystanki, gdzie posadzone zostaną drzewa, poprawiające komfort oczekujących pasażerów.

Na uwagę zasługują wybrane gatunki roślin, które doskonale tolerują miejskie warunki i zanieczyszczone powietrze. Wśród nich znajdą się niskie krzewy okrywowe tworzące estetyczne jednogatunkowe grupy. Ponadto wzdłuż obu ulic posadzone zostaną takie gatunki jak cis pośredni „Farmen”, irga błyszcząca oraz berberys Thunbera „Kobold”. Dodatkowego uroku dodadzą różnorodne barwy hortensji bukietowej „Kyushu”, róży „Sea Foam” oraz płożących odmian śliwy karłowej.

Na ul. Kościuszki posadzone zostaną lipy drobnolistne, a na ul. Zwierzynieckiej – miłorzęby. Obecnie trwa selekcja dostępnych w szkółkach egzemplarzy, które będą harmonijnie współgrać z niższą zielenią. W sumie posadzone zostaną 62 drzewa. Celem jest nie tylko estetyka, ale i praktyczne oddzielenie ruchu pieszego od jezdni, co przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa i komfortu użytkowników miejskiej przestrzeni.

Przebudowa ul. Kościuszki i Zwierzynieckiej realizowana jest przez Zarząd Dróg Miasta Krakowa, Wodociągi Miasta Krakowa SA oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej SA. Realizatorem prac jest firma ZUE SA, z którą została podpisana umowa na kwotę 94 mln zł.

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska